Kavurma Tarifi
Kevser'in Notu ve Püf Noktaları

Genellikle çok zor olduğu düşünülen ama bence usulüne uygun olarak yapıldığında aslında çok çaba gerektirmeyen bir tariftir Kavurma. Çok sık yaptığım söylenemez ama bazen böyle çok acayip bir şekilde canım çeker Kavurma, pilav, ayran üçlüsünü. Evet biliyorum biraz zamansız oldu bu paylaşımım ama sıcaklar daha da bastırmadan paylaşmak istedim. Malumunuz sıcaklarla birlikte Ramazan da geliyor zaten. Sonra da Bayramdı tatildi derken benim Kavurma Tarifi Kurban Bayramına kalacaktı, o kadar da uzatmak istemedim.

Ben kavurmayı modern çağın nimetlerinden biri olan düdüklü tencere ile yapıyorum. En güzeli elbette her zaman orijinaline sadık kalmaktır. Ama evin ortasında ateş yakıp kazanlarda kavurma yapmamız mümkün olmadığı, minicik gözleri olan doğal gazlı ocaklarımız da odun ateşinin yerini tutmadığı için ha saatlerce ocakta kavrulmuş, ha düdüklüde pişirilmiş çok farketmiyor bana göre. Ayrıca bir şeyin kolayı varsa mutlaka kolayını tercih edin. Sadece karın doyurmak için yemek yapan biriyseniz mutfakta saatlerinizi harcamayın boş yere. O sürede hobinize vakit ayırmak ya da kitap okumak gibi daha faydalı şeyler yapabilirsiniz.

Ben kavurmayı, daha doğrusu eti diyeyim, kimyonla birlikte tüketmeyi çok severim. Fotoğrafta etin yanında gördüğünüz baharat kimyon, merak edenler için. Ama kekik gibi farklı baharatlar da kullanabilirsiniz damak zevkinize göre.

Etin pişme süresi sizin tencerenize göre değişecektir. Lütfen benim söylediğimden ziyade kendi tecrübenizi, yoksa da tencerenizin kullanma kılavuzunu dikkate alın. Tencereye kaynar su koyduğum için kapağını kapattıktan sonra harlı ateşte tutmuyorum hiç, tamamen kısık ateşte pişiriyorum. Kavurma işlemini de tam aksine harlı ateşte yapıyorum. Bu aşamada etleriniz yanabileceği için mutlaka ama mutlaka aralıksız karıştırmalısınız etleri. Süresi yine etinize, tencerenize göre vs. değişecektir. Benim tavsiye ettiğim süreye bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Etinizin kavrulduğuna kanaat getirdikten sonra altını kapatabilirsiniz.

Afiyetle kalın...

Kavurma Tarifi
Kavurma TarifiKavurma TarifiKavurma Tarifi
Malzemeler:
 • 500 gr yağsız kuşbaşı doğranmış dana eti,
 • 1 adet soğan,
 • 2 diş sarımsak,
 • 1 yemek kaşığı tereyağ,
 • Tuz,
 • Karabiber,
 • 4 su bardağı sıcak su.
Hazırlanışı:
 1. Etleri düdüklü tencereye alıp harlı ateşte suyunu salıp çekene kadar pişirin,
 2. Dörde böldüğünüz soğanı, sarımsakları ve suyu ekleyip kapağını kapatın,
 3. Buhar çıkışı sağlandıktan sonra kısık ateşte 50 dk. pişirin,
 4. Kapağını açtığınızda hala suyu varsa harlı ateşte suyunu çekene kadar kaynatın,
 5. Ayrı bir tencerede tereyağı kızdırın,
 6. Suyunu çeken etleri (sarımsak ve soğanları atın) tereyağa ekleyin,
 7. Damak zevkinize göre tuz ve karabiber ekleyip 5 dk orta hararetli ateşte sürekli karıştırarak kavurun.
Afiyet olsun...

Click for recipe in English

Tarifi denemeden önce üst kısımda yer alan yazıyı mutlaka okuyun. Tarifle ilgili işinize yarayacak püf noktaları bulabilirsiniz.

Bu makalede Kavurma Tarifi malzemeleri, Kavurma Tarifi ile ilgili püf noktaları, Kavurma Tarifi ve yapılışı yer almaktadır. Eğer tarif işinize yaradıysa lütfen paylaşarak veya yorum yaparak destek olun.

2 Yorum

 1. Sitenizi keşfedeli iki hafta oldu hemen ana ekrana kısa yol olarak ekledim hergün birkaçkez bakıyorum yeni bir tarif varmı diye.Trileçe tarifinizi iki kez yaptım tabiri caizse yok sattı 😊Konuklarım bayıldı.Et pişirmede çok sıkıntı çekiyordum hemen denicem.Teşekkür ederim.

Yorum Yaz