Bal Kabaklı Mozaik Pasta (Videolu Tarif)
Geçtiğimiz günlerde havuçlu mozaik pastanın videosunu paylaşmıştım hatırlarsanız. O videonun üzerine bal kabaklısının videosunu isteyenler oldu. İki kişi istedi sadece aslında. İsteyenler oldu deyince sanki çok isteyen olmuş gibi, daha havalı oluyor:) Gerçi benim için yüzlerce kişinin istemesiyle bir kişinin istemesi arasında bir fark yok, hepsi aynı değerde. Bir kişi ister, yüzlerce kişi de onun vesilesiyle faydalanır videodan, ne mutlu ikimize de.

Bu videoyu çekmemin bir başka sebebi de bal kabağının su salmasını anlatmak istememdi aslında. Bal kabağının kendi suyunu salıp kendi suyunda pişmesi birçok kişi için akıl almaz bir şey gibi görünüyor. Videoda da göreceğiniz üzere “ocağın küçük gözünde, en kısık ateşte” kuralına riayet edilince kabak mis gibi suyunu salıyor. Kaynamaya devam ettikçe de suyu buharlaşıp şekerin de etkisiyle gayet güzel bir kıvam alıyor son kertede. Suyunu saldı, yumuşacık pişti, daha da pişerse bulamaç olacak gibi bir durum yok yani. Ne kadar su salarsa salsın pişirmeye devam ettiğiniz sürece alacağı kıvam budur. Eğer yine videoda bahsettiğim gibi kabakların üzerini geçecek kadar su salarsa, buharlaşma işlemini hızlandırmak için kabaklar iyice yumuşadıktan sonra tencereyi ocağın bir büyük gözüne alıp kapağını açı şekilde harlı ateşte kaynatabilirsiniz. Videodaki gibi kabakların yarısında kalırsa da yine küçük gözde altını açarak pişirmeye devam etmeniz yeterli olacaktır.

Mutfakta işleri kolaylaştıran pratik püf noktaları çok değerlidir. Bu püf noktalarının yanı sıra işleri kolaylaştıran bir diğer şey de kullanılan araç gereçlerdir. Alt tarafı bir kalıbın içine bir parça streç film sereceksiniz mesela. Streç filmin ucunu bulmak, yerinden bütün halde çekip almak, düzgünce kesmek, birbirine yapışmadan kalıbın içine kolayca yaymak mucizedir normalde. Ama Koroplast’ın pratik bıçaklı streç filmi sayesinde mucizeler beklemeye gerek kalmıyor,ürünün kendisi bu kolaylıkları sunuyor zaten. Eğer hali hazırda kullanmıyorsanız bir sonraki market alışverişiniz için alışveriş listenize ekleyin derim.

Afiyetle kalın…

Yazılı Bal Kabaklı Mozaik Pasta Tarifi

 

 

Benzer Tarifler7 yorum

 1. o kadar beğendik ki çok teşekkür ederiz😋

  1+
 2. Şimdi yapıyorum, akşama misafirliğe gidecek 🙂Normalde asla önce kendim denemeden servis etmem, ama yıllardır denediğim tariflerde tek bir memnuniyetsizlik yok. Sizin tarifleri tereddütsüz yapıyorum artık 🤗

  1+
 3. Balkabağı sevenlerin vazgeçilmezi olacak …Yaptim bayıldık ✅👌

  0
 4. bal kabağı almıştım düşünüyordum neler yapabilirim diye çok güzel bir tarif teşekkürler Kevser hanım ellerinize sağlık

  1+

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*