Brokoli Çorbası (Videolu Tarif)
Geçtiğimiz günlerde küçük kızının sebzelere mesafeli yaklaştığından yakınan bir anneden yüzümü güldüren bir mesaj aldım. Kızıyla önce benim videolarımı izleyip sonra da kendileri deniyorlarmış. Videodan görüp yapınca yiyormuş sebzeleri prenses. Bir de brokoli çorbası yapsanız ne güzel olur dedi, hayhay dedim. Yoksa hay hay mı demeliydim? Sonra TDK’dan kontrol ettim, doğru demişim:) Araya da hemen sıkıştırayım bu bilgi kırıntısını:) Youtube abonelerim arasında yemek meraklısı pek çok genç var. Merak etmeyin onları doğru yönlendirmek için elimden geleni yapıyorum ama sevgili anneler siz de n’olur es geçmeyin sağlıklı beslenme konularını. Gençlerde yemek konusunda en çok şu yaklaşımı görüyorum; “bununla bu kadar uğraşacağıma/buna bu kadar masraf yapacağıma gider şu kadar paraya marketten alırım”. Kimseyi suçlamak gibi bir niyetim yok ama bu bana düşünerek yapılmış bir çıkarımdan çok birilerinden duyularak öğrenilmiş bir şey gibi geliyor. Aman diyeyim çocukların yanında hem söylediklerinize dikkat edin hem de çocuklarınızı söylediklerine dikkat etmeyen insanların yanında çok tutmayın. Bu sadece beslenme konusu için geçerli değil elbette, çocuklar belli bir yaşa kadar çevrelerindeki yetişkinleri taklit ederek hayatta kalırlar. O taklit döneminde öğrendikleri şeyleri unutturmak, izlerini yok etmek kolay değildir. O yüzden hem kendi çocuklarınızın yanında hem de diğer bütün çocukların yanında ne söylediğinize, yüz ifadenize, el kol hareketlerinize, ses tonunuza dikkat edin. Başkasının çocuğundan bana ne demeyin, o çocuklar yarın öbür gün paranızı emanet ettiğiniz bankanızdaki veznedar, torununuzun öğretmeni, yaşadığınız şehrin milletvekili, bindiğiniz otobüsün şoförü olacaklar. Kimse sadece kendi çocuğundan sorumlu değil, toplum olarak hepimiz bütün çocuklardan sorumluyuz.

Yeni videolu tariflerden anında haberdar olmak için Youtube Kanalıma Abone olmayı unutmayın.

Afiyetle kalın…

Yazılı Brokoli Çorbası Tarifi

Benzer Tarifler14 yorum

 1. corbayi yaptım ama anladım ki brokoli ile yildizlarimiz barismayacak.
  hepsini döktüm 🙁

  0
 2. ben hariç herkes çorbayı seviyor yapmayı deneycegim beğendim ellerinize sağlık Kevser hanım

  0
 3. kevser hanım yanlış bir bilgi vermek istemem. birkaç doktordan bunu duyduğumu hatırlıyorum, kavrulduğunda kanserojene dönüştüğü söyleniyordu. hatta sadece un için değil de birçok şeyin kavrulması önerilmiyor. şurada da geçiyor mesela:

  http://www.hurriyet.com.tr/osman-mutfuoglu-yeni-kitabiyla-karsimizda-23153041

  “Bir şey karamelize olunca, kavrulunca, yakılınca, ateşle doğrudan temas edince, kanserojen bir kaynak haline geliyor.” diye bir cümle geçiyor yazıda.

  ama tabi ki en doğrusu budur da demiyorum, bugün doğru bildiklerimiz bakıyoruz yarın yanlış çıkıyor. ben sadece bir alternatif sunmak istedim, yoksa asla eleştirmek gibi bir amacım yok.emek vermiş video hazırlamışsınız sonuçta, emeğinize sağlık 🙂 diğer güzel tarifleriniz için de ayrıca teşekkürler.

  0
  • Sen doğru bir bilgiyi uç bir noktaya taşımışsın Nurcum. Yanmış, fazla pişmiş gıdalar kanserojendir. Buna mangalda doğrudan ateşe maruz kalmış yiyecekler, ocakta dibi tutmuş yemekler, fırında unutulmuş hamur işleri vs. dahildir; yağda 1-2 dakika kavrulmuş şeyler değil. Kavurmak bir yiyeceği yakmak değildir, bu şekilde biliyorsan temel bilgin hatalı, dolayısıyla üzerine koydukların da yanlış devam ediyor demektir. Bir yiyeceği kısık ateşte sık sık katıştırarak kanserojen maddeler açığa çıkarmadan, çok fazla vitamin kaybına uğratmadan ama aynı anda çok da lezzetli olacak şekilde kavurabilirsin. Lezzetli her şey sağlıksızdır önermesine aldanma✌🏻

   1+
 4. o konuda haklısınız tabi ki kevser hanım. patates de pek masum değil ama un kavrulduğunda çok daha zararlı olduğu söyleniyor, o nedenle patates koymak kötünün iyisi diye düşünüyorum 🙂

  1+
 5. daha sağlıklı olmasını istiyorsak un kavurmak yerine patates ekleyip birlikte haşlayıp aynı tencere blenderdan geçirebiliriz.

  0
 6. Ellerine sağlık çok güzel lezzetli bir çorba tarifi verdiniz benim de severek yendiğim umarım herkes dener selamlar mutlu yıllar

  0

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*