Ekşi Maya (Videolu Tarif)
Kıvam pek çok tarifte oldukça önemliyken ekşi mayada ekstra önemlidir. Yazılı tarifte de belirtmiş olduğum gibi suyu fazla kaçtığında bozulma ihtimali artıyor ama tekrar altını çizeyim suyunun üste çıkması bozulduğu, atılması gerektiği anlamına gelmiyor. Bugüne kadar ekşi maya yapmayı deneyip başarısız olan kişilerin söylemlerinden anladığım kadarıyla başarısızlığın sebebi çoğunlukla mayada bir ilerleme görmeyince mayayı olmadı diye atmalarından kaynaklanıyor. Videoda da görüyorsunuz her gün seviyesinde çok bariz bir yükselme olmuyor, zaman zaman yapılan hatalardan dolayı üzerinde su birikmesi olabiliyor. Bu, bozulduğu, olmadığı ya da olmayacağı anlamına gelmiyor. Yılmadan 2/3’ünü atıp beslemeye devam etmek gerekiyor.

Afiyetle kalın…

Yazılı Ekşi Maya Tarifi

Benzer Tarifler4 yorum

 1. ekşi mayayı hazırlandığımızda bu maya kaç gün kullanılabiliyor

  0
  • Düzgün şekilde beslenip bakıldığında yüzyıllar boyunca kullanılabilir Feyzacım. Tek seferlik bir şey değil ekşi maya. Sürekli beslenip canlı tutulmalı.

   0
 2. İyi günler Kevser Hanım kanalınızı keşfettiğimden beri takdirle izliyor , tariflerinizi beğeniyle yapıyorum , bize sunduğunuz kolaylıklar için size çok teşekkür ederim . Ekşi mayanın hazırlanışı sırasında videolu tarifte üçte ikisini atıyorsunuz sebebini anlayamadım lütfen bilgilendirirseniz memnun olurum . Size bir sorum daha olucak İspanya dan Merhaba kanalınızı kapattınızmı , yoksa ben mi erişemiyorum , enson Berlinde yaptığınız çekimi izlemiştim bu konuda da bilgilerinizi rica ediyorum . Ailenizle birlikte sağlıklı , başarılı , sevgi dolu nice yıllar dileğimle hayırlı günler .

  0
  • Videoda açıklaması var aslında Aylincim. Mayayı beslemek için 1 ölçü maya, 1 ölçü su ve 1 ölçü un kullanmamız gerekiyor. Beslemeyi atmadan yaptığımız takdirde ikinci gün 1 su bardağı (ilk başlangıcımız yarım bardak un artı yarım bardak su) maya için birer bardak un ve su eklememiz gerekecek ve 3 bardak mayamız olacak. 2. gün ise 3 bardak maya için 3 bardak un ve 3 bardak su kullanmamız gerekecek ve 9 bardak mayamız olacak. Bu böyle katlanarak gideceği için süreç sonunda elimizde ihtiyacımız olmayan kilolarca maya olacak ve bunun için kilolarca unu ziyan etmiş olacağız. Bundan kaçınmak için maya miktarını azaltıyoruz. İspanya’dan Merhaba kanalı kapanmadı, duruyor hala ama bir süredir video çekmiyoruz. Devam edip etmeyeceğimiz de henüz belli değil.

   2+

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*