Fas Gezisi 1. Bölüm – Fes
Instagram’dan takip edenler görmüştür muhakkak, geçtiğimiz hafta Fas‘taydık. Fas benim çok merak ettiğim, gitmek istediğim ülkelerden biri olmadı hiçbir zaman. Ama hazır bir buçuk saatlik uçuş mesafesindeyken ve ucuza uçak bileti bulmuşken görelim dedik. Yeni bir mutfak tanıma şansı da cabasıydı elbette. Benim için en büyük katkısı da bu oldu açıkçası. Gezi programları üzerine hayaller kurduracak nereleri gösterdi bugüne kadar bilmiyorum ama Fas‘ın turistik yerleri araya birkaç tarihi eser sıkıştırılmış kocaman bir Eminönü ya da Kemeraltı çarşısı. Sadece çarşı oluşundan kaynaklı olarak söylemiyorum bunu. Gerek bindallı, gerek nişanlık abiye, gerek pijama mağazalarıyla, gerekse baharatçılarıyla olsun içerik olarak da farkı yok, üstelik çok çok daha pahalı. Eğer birisi Fas’a gidip gitmeme kararını benim tavsiyem üzerinden verecek olursa benim tavsiyem gitme olmaz, sakın gitme olur. Türkiye’den gitmek isteyenler için söylüyorum, o kadar yol gitmeye, masraf yapmaya, yorulmaya değmez. Aynı sürede aynı fiyatla daha güzel yerler görülebilir.

Keyifli seyirler,

Benzer Tarifler6 yorum

 1. Merhaba,

  Fas’ta 6 yıl yaşamış biri olarak yorumlarınıza karşılık biraz açıklama yapma ihtiyacı hissettim.

  1/ Fez eski şehir, UNESCO dünya mirası listesinde olan bir yerdir. UNESCO’dan gelen maddi destekler ile restorasyonuna halen daha devam edilmektedir. Sokakların dar olmasının ve bazı sokakların iyice alçaltılmış olmasının sebepleri vardır. Ayrıca sokaklarının yapısı sayesinde, savaşlarda fetih edilememiş bir şehirdir
  2/ Keşke bir rehber eşliğinde şehri dolaşmış olsaydınız. Rehberlerin günlük ücreti de çok yüksek de değil. Bu sayede bir nebze olsun daha keyifli bir süre geçirmiş olabilirdiniz.
  3/ Fas’ta hiçbir yerde merkezi ısıtma sistemi yoktur. Öyle bir alışkanlıkları yok, ihtiyaç da duymuyorlar. Öylesi soğuk havalarda terliklerle dolaşan insanları görmek çok olağandır.
  4/ Erkeklerin ve kadınların giydikleri yerel kıyafete jellaba denir. Her mevsime ve giyilen yere (düğün, cenaze, kutlama, davet, bayram vs…) göre kumaş yapısı, rengi farklı olanları vardır. Her yaştan Faslı’nın dolabında en az bir tane (ki hiçbir zaman sadece 1 tane değildir) olur. Erkeklerinkini beğenmesem de özlerine, kültürlerine bu kadar çok sahip çıkmalarını da takdir ediyorum. (Örn. Kraliyet ailesi resmî davetlerde genel olarak jellaba giyer) Eleştirinizi biraz saygısızca buldum. Neticede folklorik kıyafetlerimizle ilgili böylesi bir yorum gelmiş olsa, bizimde hoşumuza gitmezdi sanırım.
  5/ Söz konusu Saray ve kapısı, Fas’ta bulunan bir çok Saray’dan sadece biri olmakla beraber, gözle görülebilen tek kapıdır. Tüm Saray’lar kraliyet ailesi tarafından aktif olarak kullanıldığı için sokağının yanına bile yaklaşamazsınız.
  6/ Tam olarak nerelerde yemek yediniz bilemiyorum ama fiyatları Fas’a göre oldukça yüksek yerleri seçmişsiniz. Ekmeğin 1,5 Dh olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. TL’nin aşırı değer kaybetmiş olması Dünya’nın bir çok yerinin bizim için pahalı imajına sahip olmasına sebep oldu. Ama yinede Fas özünde çok ucuzdur. Birçok Avrupalının da, özellikle emeklilik ardından, yaşamak için Fas’a taşınması bu sebeptendir. Asgari ücret 2400dh’dir ve 4 kişilik aile açlık sınırına gelmez.
  7/ Kirliklik ve hijyen konusunda kırkbin kere size katılıyorum. Yine bu da onların yaşam tarzı, anlayışı ve kültürü. Değiştirmek, bence imkansız. Türkleri taharet musluksuz tuvalete alıştırmaya çalışmak gibi bir şey. Neyseki kurban bayramında gitmek gibi bir hata yapmamışsınız.
  8/ Deri tabakhanelerinin korkunç kokması çok doğaldır. Birincisi hayvan kürkü zaten kokar. İkincisi, bir deyimimiz vardır ‘tabakhaneye bok mu yetiştiriyorsun’ deri tabakhanede kuş pisliği ile yıkanır. İki koku bir arada, kusursuz kombinasyon.
  9/ başta dediğim gibi keşke bir rehber eşliğinde gezseydiniz, ya da gitmeden önce sağlam bir araştırma yapsaydınız. Daha doğru bilgilenmiş ve bilgilendirmiş olurdunuz. Beklentileriniz araştırmalarınız doğrultusunda olurdu. Sorgulanması gerekenlerden bir şey, bütün anlattığınız eksikliklere rağmen, Fas’ın bir yılda Türkiye’den çok çok daha fazla sayıda turist ağırlaması.
  10/ keşke doya doya et yeseydiniz. Hayvanların serbestçe otlamasından ve gübresiz, kimyasalsız tarım yapıldığından dolayı, her türlü gıda, hep eski insanlarımızın öve öve bitiremedikleri, o unutulmaz lezzetlere sahiptir. Oralardan neyi özlediniz derseniz, meyvesi, sebzesi ve eti derim zaten.
  11/ Şerbetli tatlıları konusunda yorum yapamayacağım, aşırı şekerli sevmediğim için, herkesin kendi damak tadıdır, ancak badem unlu kurabiyeleri meşhurdur Fas’ın. Ayrıca Fransız tatlılarını da, dondurmayı da bir harika yaparlar. Özellikle bal ve tereyağı kullandıkları için ayrıca keyifli olur lezzeti. Gün gelir margarinli pasta yiyemez olursunuz. Pastahanelerde arı olması talep edilen bir durumdur. Lezzet damgası gibidir. Sinekler için sözüm yok tabiki, Fas işte… Ancak kaldırım üstü dükkanlar ve açıkta satanlar olanlar için bu durum geçerlidir, eli yüzü tutulur pastahanelerde arıdan başka canlı bulamazsınız.
  12/ kime denk geldiniz de size öyle bir bilgi verdi bilemiyorum tabi ama camilere yabancı (başka dine mensup biri) giremez diye bir kural yoktur. Sadece İslami kurallara uygun giyinmeniz şarttır (aynen Sultan Ahmet camisinde olduğu gibi). Turistik camilerde, eğer yanınızda uygun kıyafetiniz yoksa, çıkarıp size bir jellaba verirler.

  Yeterince uzun yazdım sanırım. Aklıma takılanlar bunlardı. Neticede bir gezi yazarı olmadığınızı biliyorum, aşçılık konusunda ahkam kesecek değilim, takdirle başarılarınızın devamını diliyorum. Ancak bir konuda insanları bilgilendirirken biraz daha donanımlı olmakta, araştırmakta, öğrenmekte fayda var diye düşünüyorum.
  Saygılarımla

 2. Kılavuzum sensin bundan sonra 👍 Ben şeye çok takıldım ya, müslüman olmayanı nasıl camiye almaz, nası ama nası? Cami herkesin, usulüne göre girersen almamazlık ya-pa-maz. Başını örter, ayakkabını çıkarır ve girersin. Kur’an da satılmasın o zaman müslüman haricine, kendimiz kendimize okuyalım. Çok sinirlendim ayh, ne cüret?

  • Şehir merkezlerindeki camilere almıyorlarmış. Sebebini bilmiyorum ama, belki güvenlik önlemi? O da saçma gerçi🙃 Şu an neden Fas’ı savunmaya çalıştığım hakkında fikrim yok🙈😅 Ben en çok camilerin o kadar pis olmasına üzülmüştüm. Sokak hadi çöp uçar bir şey olur kirlenir de, ibadet ettiğin yere bari dikkat et değil mi?😞

 3. Cok güzel bir video olmuş Kevsercigimiz, bu format size uymus. Herkesin birbirinden duyarak tekrar ettigi yorumlar yerine, orijinal kisisel deneyimizi paylaşmanız degerli. Mimari benzerlik acısından Ispanya’da aradiginiz deneyimi cok daha hijyenik şartlarda yasamak mumkun. Granada, Kordoba ve Seville ornek verebileceğim yerler.

  • Çok teşekkürler🙏🏻 Bende aynısını düşünüyorum. Mimariyse daha rahat gezilebilecek pek çok nokta var, pazarsa İstanbul ve Eminönü’nde alası var. Herkesin gördüğü benim göremediğim başka bir şey varsa da benim kaybım olsun🤷🏻‍♀️

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*