İçli Köfte Yapıyoruz – İspanyol Mutfağı
Bu haftaki İspanya’dan Merhaba videomuzda hem içli Köfte yapıyor hem de İspanyol mutfağını konuşuyoruz. Aslında geldiğimizden beri İspanyol mutfağını konuşuyoruz zaten sanırım:) Çünkü hala umamiden (beşinci tat-lezzet) bu kadar yoksun bir mutfağın nasıl olup da bu kadar ünlü olduğuna anlam veremiyoruz. Daha önce İspanya’ya hiç gelmemiş ve bana inanmakta zorlananlara hemen somut kanıtlar sunacağım. Biz Türkleri bilirsiniz, yabancı ülkelerde lezzetli bir yemek yiyince onu gidip evde yapmadan durmayız. Ülkemizde dünyanın farklı ülkelerinden pek çok lezzetin bize uyarlanmış versiyonunu bulmak mümkün bu yüzden. Hamburger, pizza, makarnamilkshake, ekler, profiterol, suşi, noodle, trileçe… Daha sayılır da sayılır. Avrupa’dan Japonya’ya, Güney Amerika’ya kadar nereden ne bulursak alıp getirip aynısını, hatta bazen daha güzelini Yapıyoruz. Peki coğrafi olarak bu kadar yakın, aynı iklim koşullarına sahip İspanya’dan neyi almışız bunca yıldır? Hiçbir şeyi. Başka sorum yok:) Son birkaç yıldır bir San Sebastian cheesecake furyası başladı. Onu da yerinde yemiş biri olarak söylüyorum, benim evde yaptığım o meşhur dükkanda satılandan daha güzel. İspanyolların damakları bir pul biber tanesini yedikleri anda acılığından rahatsız olacak kadar basit ve sadeye alışmış. Bu basitlik ve sadelik de bizim gibi zengin lezzetlerle büyümüş insanlara yavan geliyor. İspanya’ya birkaç günlüğüne tatile gelmiş biri birkaç günlüğüne tapasla paellayla oyalanabilir ama burada, turistik noktalardan uzakta, gerçek hayatın içinde yaşayınca verilen tepki videodadaki gibi oluyor işte:)

Keyifli seyirler…

Benzer Tarifler10 yorum

 1. merhabalar ☺
  sizi izlemek cok zevkli oluyor ve tariflerinizi cok begeniyorum..Hep böyle dogal ve sevgiyle kalin Kevser hanim 😘

  0
 2. Yasin’in farklı yaklaşıp aynısını yaptığını düşündüğündeki coşkusu 😂😂💐💐

  0
 3. Merhaba,

  Eşim İspanyol ve evde sürekli Türk yemekleri pişiriyorum sizleri takip ederek hatta kendisi de Türk yemeklerine düşkündür. Gerçekten ilk İspanya ya gittiğimde Burger king e gitmek zorunda kaldık çünkü çok farklı tas anlayışları ve çok az çeşit yemekleri vardır. Yani sevdiğim yemekleri 5 parmağımı geçmez ki genelde tapas yani meze ile öğünlerini geçirirler. Bizim evde ise dolmalar mantılar buzluğumuzdan eksik olmaz. Bu arada shiftli olarak çalışıyorum ve her gün me yemek pişireceğim vebaya kolay yemek düşünme derdinden sayenizde kurtuldum. Hem sağlıklı hem besleyici yemek tarifleriniz çar birde biz düşünmüyoruz bugün ne pişirsem diye herneyse çok teşekkür ederiz

  0
 4. Şanlıurfa da daha farklı yapılır içli köfte var dolmalı köfte var 🙂 buyurun gelin lezzetlerimizi deneyin:)

  1+
 5. Tabi ki Hatay’a ait Kevser’cim.. Sizin yaptığınızdan biraz daha uzun yapıyoruz 🙂 Lezzeti de şahanedir :)) Elinize sağlık..

  1+

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*