Kalbi Yumuşak Kek (Videolu Tarif)
Sufleyle çokça karıştırılan bir tarifimiz var bugün. Önce sufleyle farkını anlatarak başlayayım. Sufle köpük kıvamında olur ve ters çevrilmeden pişirildiği kapta servis edilir. Kalbi yumuşak kek, lava kek, içi akışkan kek vb. isimlere sahip bu kekse ter çevrilerek servis edilir ve içi eritilmiş ve hafifçe katılaşmaya başlamış çikolata kıvamındadır. Ters çevrilerek servis edildiği için pişme süresi sufleden daha hassastır. Altı iyi pişmezse kaptan çıkmaz ve parçalanır.

Her zaman diyorum ya yemeklerin pişme süresi sizin kullandığınız kaba, malzemelere ve fırına göre değişir diye. Bunun ne kadar doğru olduğunu en iyi gösteren tariflerden biri de bu. Benim verdiğim pişirme talimatlarına uyarak yaptığınız ilk denemede içi tamamen pişmiş ya da gereği kadar pişmemiş bir kek elde edince ne demek istediğimi yaşayarak anlayacaksınız muhtemelen. Yapmanız gereken şey her seferinde yalnızca bir şeyi (fırın kabı, pişme süresi, kapları koyduğunuz raf gibi) değiştirerek en iyi sonucu alana kadar denemeye devam etmek. Tabi sahip olduğumuz bütün koşulların aynı olması ve ilk denemede mükemmel sonucu alma ihtimaliniz de var. İlk seferde kesinlikle tutmaz diye olumsuz düşünerek başlamayın denemelere. Sadece çok büyük beklentiye girip sonrasında hayal kırıklığına uğramayın.

Özellikle fırınınızın altını az pişirme gibi bir problemi varsa daha özenli olmalısınız pişirme konusunda. Altı az pişiren fırınlarda, dibi kalın pişirme kapları için de geçerli bu durum, kapları fırının en alt rafına koyarak pişirebilirsiniz.

Afiyetle kalın…

Yazılı Kalbi Yumuşak Kek Tarifi

Benzer Tarifler8 yorum

 1. ben videom acilmiyor😡😡😡😡

  1+

 2. Sıcakken servis tabağına alıyoruz sanırım eliniz hafiften yandı😉

  0

 3. mükemmel ellerinize sağlık kevser hanım

  0

 4. Kevser hanımcım çok alakasız ama 🙈saçlarınız daha bir hoş mu bana mı öyle geldi☺️ Önceki hallerden farklı ise bir sırrı var mı 😅

  0

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*