Kavun Granita Tarifi


Dondurma, sorbe ve frozena ek olarak bir de Granita tarifi paylaşmak istedim bu yaz. Granita İtalyan mutfağının sevilen lezzetlerinden biri. Orijinali, en eski tarihlisi limonlu ve bademli Granita olsa da günümüzde pek çok farklı meyveyle yapılan versiyonları mevcut. Ben de yazın en sevilen meyvelerinden biri olan kavunla denemek istedim. Özellikle seçtiğim turuncu renkli Kavun hem lezzet hem de renk olarak istediğimden çok daha iyi sonuç verdi.

Yeri gelmişken belirteyim benim kullandığım kavunun kendi rengi turuncu olduğu için rengi böyle. İçi sarı ya da yeşil kavunla yapıp benimki neden turuncu olmadı demeyin. Bunu genel bir mutfak bilgisi olarak alabilirsiniz bu arada. Tariflerde kullandığınız malzemelerin renkleri, tatları ve kokuları özel bir işlemden geçirmediğiniz sürece değişmez. Bozulmaya yol almış bir peynirle yaptığınız böreğin o kadar da keyifli olmamasının sebebi budur. Malzemeler pişince mutasyona uğrayıp değişmezler. Yine aynı şekilde bir şeye verdiğiniz şekil de fırında kendi kendine düzelmez. Yamuk yaptıysanız fırından çıktığında da yamuk olacaktır. Benimkiler neden fotoğrafta gördüklerim gibi olmadı diye mi merak ediyorsunuz? Ben cevabını vereyim; onlar gibi şekillendirmediğiniz için. Ve yine aynı şekilde kekinizi ya da pastanızı ancak düzgün dilimlerseniz düzgün bir görüntü elde edebilirsiniz, o da kendi kendine şekil almaz. Özeti; ne ekerseniz onu biçersiniz.

Tarifte yalnızca iki malzeme var. En kötü ne olabilir ki? En kötü şekeri fazla ya da az gelebilir ya da her şey tam kıvamında olur da granita sizin damak zevkinize uymaz. Bu yüzden yapmanız gereken iki şey var.

Birincisi şeker eklemeden önce kullanacağınız kavunun tadına bakın. Tadı yeterliyse hiç şeker eklemeyebilirsiniz ya da çok tatsızda daha fazla ekleyebilirsiniz. Şeker ve kavunu blenderdan geçirdikten sonra tadını mutlaka kontrol edin. Kıvamı sıvı olduğu için ekleyeceğiniz şeker kolayca eriyecektir içinde.

Yapmanız gereken ikinci şey, tarifi ve sizi bekleyen kıvamı doğru anlamadan tarifi denememek. Bu tatlı dondurma değil. Bu tatlı kahvecilerden alıp içtiğiniz buzlu içecek değil. benzese benzese en fazla muhallebisiz bici biciye benziyor olabilir. Bunları bilerek seveceğinizi düşünüyorsanız deneyin. Bunu ilk defa deneyeceğiniz her tarif için yapın ki sonrasında hayal kırıklığına uğramayın ya da en azından hayal kırıklığınız küçük olsun. beklenti ne kadar yükselirse hayal kırklığı da o kadar büyük olur.

Afiyetle kalın…
Malzemeler

  • Yaklaşık 1 kg ağırlığında bir Kavun,
  • 2 yemek kaşığı şeker.

Benzer TariflerHazırlanışı

  1. Kavunun çekirdeklerini çıkarıp dilimleyin ve derin bir kaba alın,
  2. İçine şekeri ekleyip el blenderı ile pürüzsüz bir kıvam alana kadar çekin,
  3. Karışımı dondurucuya girmeye uygun yayvan bir kaba boşaltıp dondurucuya kaldırın,
  4. Her 45 dakikada bir çıkartıp çatalla eze eze karıştırarak 3 saat kadar dondurun,
  5. En son yine çatalla karıştırıp servis kaplarına paylaştırın.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

Kavun Granita Tarifinin Yanına Ne Gider?

Hepsini Göster

2 yorum

  1. Hazırladım deepfreze de 45.dk.bekliyor,ellerinize sağlık,teşekkürler ediyorum ❤😍

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*