Kornişon Turşu (Videolu Tarif)




Kornişonlar bir süredir market ve pazar tezgahlarını süslüyor. Eğer kornişon turşusunu seviyorsanız ya da salatalarda bol bol kullanıyorsanız kornişon turşu yapmanın tam zamanı. Kornişon satın alırken yumuşak kornişonlardan uzak durmaya çalışın. Diri ve sert kornişonları seçin. Videoda da söylüyorum ama tekrar etmeden geçemeyeceğim. Kornişonları çok çok iyi yıkayın. Kornişonun pütürlü bir yapısı olduğu için aralarda çamur kalma ihtimali yüksek. O yüzden mutlaka elinizle ovarak yıkayın. Çok çamurluysalar fırçayla ovalayın ve bir süre suda bekletin.

Tarifteki turşu suyunu kullanarak istediğiniz turşuyu yapabilirsiniz. Su miktarını kavanoz büyüklüğüne ve malzeme miktarına göre artırıp azaltabilirsiniz.

Ben turşu için damacana suyu kullandım. Eğer elinizde damacana su yoksa çeşme suyunu kaynatıp soğuttuktan sonra kullanabilirsiniz. Turşularınıza benimkilere ek olarak tane karabiber, maydanoz, kereviz yaprağı gibi farklı aroma vericiler de ekleyebilirsiniz.

Afiyetle kalın…

Yazılı Kornişon Turşu Tarifi

Benzer Tarifler



10 yorum

 1. Bursa’da yaşamaktayız ne kadar dayanır bu turşu bozulmadan kışa kadar dayanır mi Kevser hanım ayrıca da çok beğeniyorum anlatım tarzinizi

  0

 2. Ben çocuklarıma nasıl çorba yapmam gerekiyor

  0

 3. elleri bize saglik

  0

 4. Mükemmel ellerinize sağlık kevser hanım

  0

 5. Büyüklerimiz turşunun suyunu kaynatıp soğutarak kullanmamızı öneriyor .Ne dersiniz?

  3+

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*