Nar Nasıl Temizlenir? 17 Kasım 2011

Dünkü ayvalı tatlımızdan sonra yine bir mevsim meyvemiz var bugün. Bereket sembolü Nar. Ama bugün değişik bir uygulamam olacak. Narlı bir tarif vermeyeceğim. Bizzat Nar tarifi vereceğim. Nar yemeyi hepimiz severiz ama yemeden önce de iki kere düşünürüz canım o kadar vakit harcayacak kadar nar istiyor mu diye. İşte ben tam bu noktada reklamlarda arkadan uçup gelen süper kahraman gibi giriyorum devreye:) Hadi görelim bakalım nar temizlemek Nasıl işkenceden eğlenceye dönüşüyor.

 

Gözümüze kestirdiğimiz bir narı alıp güzelce yıkıyoruz tarım ilacı ihtimaline karşı. Acelemiz yoksa kurumasını bekliyoruz, yok eğer benim bir an önce nar yemem gerekiyor diyorsanız bir havluyla kuruluyorsunuz.

Narın altı kısmı üste gelecek şekilde fotoğraftaki gibi tutuyoruz. Yaklaşık  5’er cm’lik kenarları olan bir kare şeklinde kesikler atıyoruz narları hissedecek derinliğe kadar.

Kesiklerin bir kenarından diklemesine soktuğunuz bıçakla şapka gibi kestiğiniz bu kısmı kaldırın. Yukarıdan baktığınızda görünen beyaz zarlar boyunca aşağı doğru kesin.

Elinizle kenarlara doğru açtırarak dilim dilim ayırın. Bundan sonra da taneleri her zaman yaptığınız gibi elinizle çok fazla zorlamadan ya da kabuk kısmından kaşıkla vurarak dökün.

Afiyetle kalın…

9 Yorum

  1. kevser hanım başka bir yöntemide ben paylaşmak istiyorum narı ortadan kesip bi tabağa ters çevirerek tahta kaşıkla vurarak da tanelerini çıkarabilirsiniz

  2. teshekkur ediyoruz, Kevser hanim )

  3. sayın kevser hanım tarif için teşekkürler 2 hafta önce A101 marketleri çok kullanışlı narmatik isimli aparat satışa sundu kullandım tavsiye ediyorum herkese :)

    • Semra Hanım, herkes nasıl rahat ediyorsa öyle yapar tabi. Ama nar matikle yaparken narı ikiye kestiğinizde suyu akar veya etrafa sıçrar. Bu yöntemle bu sorun ortadan kalkıyor. Ben de bunu denemenizi tavsiye ediyorum.

  4. Bir nevi portakal soyar gibi… Teşekkürler.Portakal demişken portakal reçeli tarifiniz var mı acaba? 😀
    Sevgiler…

  5. sevgili kevser hanımcığım,çok iyi bir yöntem bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler.öperim gözlerinizden

Yorum Yaz