Şeftalili Buzlu Çay (Videolu Tarif)
Ramazanda bir içecek tarifi vermeden olmazdı. Çok sevilen buzlu çay tarifimi videolu olarak göstermek istedim. Buzlu çay tariflerimde özellikle “çay demi” tabiri kafa karıştırıyor. Daha önce bunu çok anlattım ama yine anlatacağım. Çay içtiğimiz içecek, o içeceği yaptığımız siyah küçük yapraklar ve o yaprakların yeşil bitki haline verilen isimdir. Çay demi çayı demledikten sonra çaydanlığın üst katındaki sudur, içindeki taneler değil. İçindeki taneler çay posasıdır. Aklınıza yatmadıysa şöyle düşünün. Bana demli bir çay ver dediğinizde size içinde çay posası olan su mu veriliyor yoksa çaydanlığın üzerindeki çayı fazla olan çay mı?

Videoda bahsettiğim limonlu buzlu çay tarifine de göz atabilirsiniz  bu arada alternatif için. Daha başka hangi meyvelerle yapabilirim derseniz kayısı ve mango benim aklıma ilk gelen alternatifler mesela. Gerisi ise sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Afiyetle kalın…

Yazılı Şeftalili Buzlu Çay

Benzer Tarifler4 yorum

  1. kevser hanım şu an soğuyor tadına baktım bence çok iyi olmuş 👍yalnız ben şeftalileri 1 saati geçkin kaynattım acaba çoktan oldu da ben anlayamadım mı yoksa sürem aşağı yukarı normal mi😊

    • Ellerine sağlık Gülcüm. Şeftalilerin durumunu gören sen olduğun için en iyi kararı sen verirsin. Yiyeceklerin belli bir pişme süresi yoktur, duruma göre değişir.

  2. ellerinize sağlık, teşekkür ederim soğuk çayı çok seviyorum sizin tarifinizle kendim yaparak iç rahatlığıyla içebilirim artık

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*