Tabule Dergi Ekim 2015 Sayısı Yayında

Tabule Dergi Ekim 2015 Sayısı Yayında

Tadına doyamadığımız bir yazı daha geride bırakırken kış hazırlıklarına iyiden iyiye hız veriyoruz artık. Bazılarımız çoktan tamamladı bile belki hazırlıklarını. Ama ben Eylül’ü kış hazırlığı için en uygun ay olarak değerlendiriyorum. Hala yaz sebzeleri oldukça bol ve taze oluyor. Havalar da hafiften serinlemeye başladığı için hem hazırlarken hem de saklarken zorluk yaşanmıyor. Daha sıcak olan Ağustos ve Temmuz aylarında yaptığım konservelerimi de Eylül’e kadar mutlaka buzdolabında saklıyorum her ihtimale karşı.

Özellikle en fazla miktarda yaptığım domatesli hazırlıkları mutlaka Eylül’e ya da havalar serinlemişse Ağustos sonuna bırakıyorum. Buzdolabının kapasitesi de sınırlı malum. Bu ay içerisinde domates sosu, domates turşusu ve rendelenmiş domates yapmayı planlıyorum. Belki son anda ekstra bir şeyler daha ekleyebilirim.

Kış hazırlığı yaparken miktarını abartmamakta, sadece yenebilecek kadarını yapmakta fayda var. Yaz geldiğinde kalan konservelere eli gitmiyor insanın çünkü, tazesi varken. Verilen emeğe de yazık oluyor bir anlamda. Neyi ne sıklıkla yediğinizi ölçüp ne kadar konserveye ihtiyacınız olduğunu hesaplayabilirsiniz hafta sayısına göre. Örneğin haftada bir mutlaka taze fasulye veya bamya yeriz biz diyorsanız Haziran ayına kadar olan 36 hafta için 18 porsiyon taze fasulye, 18 porsiyon bamya hazırlayabilirsiniz. Ayda bir ancak yeriz diyorsanız da 5 ya da 6’şar porsiyon yeterli gelecektir. Tüm hazırlıklarınızı ağız tadıyla yemeniz dileklerimle..

Derginin bütün sayılarına buradan ulaşabilirsiniz

Sevgiler,

Etiketler

2 yorum

  1. Kevser Hanım merhaba, dergideki tam buğday unundan yapılan poğaçayı sade olarak değil de peynirli-patatesli yapmamız uygun olur mu?
    Teşekkürler

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*