Tabule Dergi Mart Sayısı Yayında

Tabule Dergi Mart Sayısı Yayında

Takvimlerde bahar artık. Kışın ağırlığından kurtulma, baharın enerjisini ortaya çıkarma zamanı. Ama ne yazık ki Mart ayı bu enerjiyi alabileceğimiz yiyecekler açısından biraz sıkıntılı bir ay. Ne taze, temiz kış sebzesi  bulmak mümkün ne de yaz sebzeleri henüz çıkmış oluyor. Dolayısıyla Mart ayında biraz ete, baklagile kayılıyor mutfaklarda. Bu nedenle bu sayıda bu duruma özel tarifler bulmanız mümkün. Sevgili Nazlı ile söz birliği etmedik ama onun da salatasında kış sebzesi ıspanağı ve barbunyayı kullanmış olması çok hoş bir tesadüf oldu.

Mart ayı bunların ötesinde bir öneme sahip. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Ülkemizde son dönemde yaşanan acı olaylardan dolayı kutlamaya pek yüzümüz yok aslında. Ama bugüne kadar şiddete maruz kalarak ölen kadınlarımızı anmadan geçmeyelim.

Ben bu yıl geçen yıl da olduğu gibi Tabule Dergi Mart sayısında kadına şiddete dikkat çekmeye çalıştım. Yapabilen herkes yapabildiği şekilde bu konuda elini taşın altına koyarsa bir şeyler değişmeye başlayabilir diye düşünüyorum ben. Binlerce kişiye ulaşmak şart değil, sosyal medyayı sallamak önemli değil. Çevrenizdeki bir kişiyi bu konuda bilgilendirseniz, şiddetin sadece fiziksel olmadığını anlatabilseniz kafi.

Klasik olacak belki ama bence çok anlamlı olan bir dilekle bitirmek istiyorum; Umarım günün birinde dünyada kadınların maruz kaldığı tek şiddet biçimi hamilelikleri sırasında bebekleri tarafından karınlarının tekmelenmesi olur.

Derginin bütün sayılarına buradan ulaşabilirsiniz

Sevgilerimle…

Etiketler

2 yorum

  1. Sevgili Kevser’ciğim,

    Yine çok güzel bir dergi hazırlamış olduğunu düşünüyor ve okumak için sabırsızlanıyorum.Ancak kapaktaki fotoğrafı görünce hemen geçemedim.Bende her türlü şiddettin olmadığı güzel bir dünya diliyorum.Bu konuda kadınlarımıza çok iş düşüyor.Çocuklarımızı yetiştirirken onlara herşeyden önce sevgiyi ve saygıyı aşımalıyız.
    Bu aşamayı iyi şekilde geçiremeyen yetişkinler içinde caydırıcı bir adalet sistemi olmalı.
    Sevgilerle.

    • Dediklerinde çok haklısın Filiz’cim. Ama kadınların tacize tecavüze uğradıklarını söyleyebilecekleri, aranmış ya da tahtik etmiş olmakla suçlanmayacakları bir de toplum lazım bu adalet sisteminin yanında. Adalet sistemi kanunlarla düzeltilebilir belki ama toplumu düzeltmek mümkün değil ne yazık ki. Beni en çok üzen nokta da bu işte.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*