Tereyağ, Margarin, Sıvı Yağ… Hangisini Kullanmalıyım?

Tereyağ, Margarin, Sıvı Yağ... Hangisini Kullanmalıyım?

Tereyağ mı Margarin mi?

Tereyağ ve margarin arasındaki en büyük fark hiç şüphesiz ki birinin doğal olarak diğerinin ise kimyasal işlemler sonrası elde edilmesidir. Tereyağ süt kaymağının çırpılarak katılaştırılması ile elde edilir. Doymuş yağ ve kolesterol oranı yüksektir. Bununla birlikte süt üretimi yapılan ineklere verilen hormon ve antibiyotiklerin kalıntılarını içerme ihtimali bulunmaktadır. Öte yandan çok önemli bir A, D, E ve K vitamini kaynağıdır. Margarin ise Sıvı bitkisel yağlardan üretilir ve doymuş yağ oranı düşüktür, kolesterol içeriği ise yoktur. Ancak margarin hidrojenleştirme (doymamış yağ asitlerinin hidrojenle doyurulması) denilen bir yöntemle üretildiği için trans yağ miktarı yüksektir. Trans yağlar kötü kolesterol miktarını arttırırken iyi kolesterol miktarını düşürür, ki bu doymuş yağdan çok daha tehlikelidir (kalp hastalıklarına yol açabilir).

Son dönemde margarin üretiminde yeni bir teknoloji kullanılmaya başlanarak içeriğindeki trans yağ miktarı %1’in altına düşürüldü (ancak sıfırlanmadı, kalp rahatsızlığı veya kalp rahatsızlığı riski olanlar için hala tehlikeli bence). Yeni yöntem interesterifikasyon; katılığı sağlayacak yağ asitleri ile sıvılığa neden olan yağ asitlerinin enzim ya da kimyasal yöntemler kullanılarak birbirleri ile değiş tokuş ettirilmesidir. Trans yağ içermediği için sağlıklıymış gibi lanse ediliyor margarin markaları tarafından ama benim bildiğim kadarıyla henüz sağlıklı veya sağlıksız oluşunu ispatlayan bir çalışma yapılmadı. Yani birkaç yıl sonra çıkıp bu yöntem trans yağlardan bile zararlıymış denirse şaşırmamak gerekir. 

Şimdi bizi asıl ilgilendiren konuya gelelim…

Hamur işlerinde tereyağ yerine margarin kullanılabilir mi?

Tabi ki kullanılabilir. Ama unutulmaması gereken birkaç nokta var. Öncelikle hiçbir margarin (tereyağ aroması katılanlar da dahil) gerçek tereyağın verdiği lezzet ve kokuyu veremez. Hatta bazı margarinlerin o kadar yapay ve kötü bir kokusu vardır ki hamur işi piştikten sonra yanından kaçasınız gelir. O yüzden margarin kullanacaksanız da eğer olabildiğince nötr kokuya sahip yağları tercih edin. Hem daha az katkı maddesi yemiş olursunuz, hem de kullandığınız yağ ekstra bir koku katmasa da hamur işinize en azından kendi kokusunu da kötüleştirmez.

İkinci olarak; tereyağ ve margarinin yağ miktarları farklıdır. Daha önce duymamış olabilirsiniz belki ama ne tereyağ ne de margarin %100 yağdan olur. İkisinde de yağ dışında maddeler bulunmaktadır. Bu tereyağda süt/su ve çeşitli vitaminlerken margarinde su/süt ve çeşitli katkı maddeleridir. Tereyağın yağ oranı %80-81 civarındadır. Yani 100 gr tereyağın yalnızca 80-81 gr’ı gerçek yağdır. Margarinlerde ise bu oran değişmektedir. Aşağıdaki tabloda Tarım Bakanlığının 17 Mayıs 2008 tarihli Sürülebilir Yağlar/Margarin ve Yoğun Yağlar Tebliğine göre margarinlerin yağ oranlarını görüyorsunuz. Margarinlerdeki yağ oranı %10 ile %90 arasında değişiyor bu tabloya göre.

Tereyağ, Margarin, Sıvı Yağ... Hangisini Kullanmalıyım?

Eğer tereyağ tavsiye edilen bir hamur işinde margarin kullanacaksanız margarinin yağ miktarının (paketin üzerinde yazar) tereyağa yakın olmasına dikkat edin. Eğer arada çok büyük fark varsa bu hamurunuzun yapısını, eklemeniz gereken un miktarını vs. etkiler.

Yemeklerde tereyağ yerine margarin kullanabilir miyim?

Yağ, yemeklerin yapısını etkilemediğinden dolayı yemeklerde tereyağ yerine margarin kullanmanızda (sağlık ve lezzet kaygılarından bağımsız olarak) herhangi bir sakınca yoktur.

Tereyağ, Margarin, Sıvı Yağ... Hangisini Kullanmalıyım?

Katı Yağ mı Sıvı yağ mı?

Hamur İşlerinde Katı Yağ Yerine Sıvı Yağ Kullanabilir miyim?

Sıvı yağlar tereyağ ve margarinlerin aksine %100 yağdan oluşur. Bu nedenle kek dışındaki hamur işlerinde katı yağ yerine sıvı yağ kullanmanız hamur işinin beklenen sonucunu değiştirecektir. Kek sıvı miktarı yüksek bir hamur olduğu için tereyağ veya margarinden gelecek sıvıya (hani o %80 yağ dışındaki sıvılar) ihtiyaç duymaz. Ancak poğaça, kurabiye veya tart hamuru gibi sıvı miktarı düşük hamurlar tereyağ veya margarinden gelen sıvıyı kabarmak için kullanırlar. Hamur piştikçe içindeki sıvı buharlaşır ve geride hava boşlukları bırakır. Bu da poğaçalarınızın daha puf, kurabiye ve tart hamurlarınızın daha gevrek olmasını sağlar. Eğer katı yağ tavsiye edilen hamurlarda sıvı yağ kullanırsanız tıkız poğaçalar ve yenmeyecek kadar sert kurabiyelere kendinizi hazırlamalısınız.

Sıvı yağ ile yapılan hamur işleri de vardır elbette. Yukarıda yazılanlar sadece katı yağ tavsiye edilen hamur işleri için geçerlidir. Bir hamur işinde katı yağ tavsiye ediliyorsa eğer mutlaka katı yağ kullanın.

Yemeklerde tereyağ ve margarin yerine sıvı yağ kullanabilir miyim?

Yemeklerde tereyağ ve margarin kullanmasanız daha iyi olur zaten. Tereyağ ve margarin yemeklerin yapısına herhangi bir katkı sağlamadığı için bunların yerine sıvı yağ ile pişirmek çok daha sağlıklıdır. Ancak lezzet açısından çorba veya pilavlarda tereyağ+sıvı yağ yarı yarıya kullanılabilir. Kullandığınız yağ cinsinin pilavınızın yapısını değiştireceğini unutmayın. Yukarıda da bahsettiğim gibi tereyağ ve margarin yağ dışında sıvı içerdiği için pilava eklediğiniz yağla birlikte bir miktar da su eklediğinizi unutmayın. Bu nedenle tereyağ ile yaptığınız pilavlarda kullandığınız su miktarını bir miktar azaltmanızda fayda vardır. Aksi takdirde pilavınız lapa olabilir.

42 yorum

 1. Beşamel sosta tereyagi yerine margarin kullanablrmyz

  1+
 2. Tereyağ kullandıgimizda tereyağının kokusu geliyor

  6+
 3. Acilll
  Yogurt corbasina tereyagin yok. Soci yag mi yoksa margarin mi koymaliyim

  0
 4. slm annem tatlı yap today yağı katımı sıvımı olmalı

  1+
 5. Tatlılar için Ayçicek yağı bulunmadığı zamanlar Zeytinyağı kullanabilirmiyiz?

  0
 6. Merhaba ben biraz araştırdım ama bulamadım konu başlığını görünce bir de size sorayım dedim. benim vegan bir kardeşim var o yüzden ona yapacağım tariflerde margarin ya da tereyağ kullanamıyorum. Bilginiz var mı kurabiye tarifinde 125 gr margarin diyorsa ne kadar sıvıyağ la yapmalıyım? Şimdiden bütün tarifleriniz için teşekkürler. benim gibi yemek yapmaya yeni alışan biri için mükemmel açıklayıcı tarifleriniz.

  2+
 7. Faydalı bir yazı olmuş. Margarin ve tereyağındaki yağ oranlarına dair bilgim yoktu. Hemen baktım, kullandığım tereyağı %82 süt yağı, margarinse %75 yağ içeriyormuş. Yağ miktarları birbirlerine ne kadar yakın olmalı? Buna dikkat edilmezse sonuçta sıkıntı olur mu? Çünkü bazen tereyağını köyden getiriyoruz. Bu durumda ne kadar yağ içerdiğini bilemiyeceğim.

  0
  • Bunun için kesin bir rakam vermek mümkün değil. Hamurun kıvamını etkileyen başka etkenler de var çünkü. Oranın aynı olmasına çalışmak yerine hamur yaparken eklenen un miktarına dikkat etmek daha doğru olur.

   0
 8. Merhaba Kevser Hanım,

  Yorumları ve yazınızı hızlıca okudum, sormak istediğim şey şu: margarin/tereyağı yazan tariflerde katı yağları eritmemiz ya da yumuşatarak kullanmamız arasında fark var mı? Yani tereyağını ya da margarini eritirsek hamurun kıvamında değişiklik olur mu?

  Teşekkür ederim şimdiden cevap için.

  Sevgiler,
  Tuba

  0
  • Tabi ki olur Tuba’cım, kaldıracağı un miktarı değişir. Oda sıcaklığında tavsiye edilen bir tereyağı eritirsen kullanman gerekenden daha fazla un kullanmak zorunda kalırsın, dolayısıyla hamurun sert olur. Kısacası tavsiye edilen kullanma yöntemine mutlaka riayet etmelisin.

   0
 9. Merhaba…ben poğaça yapmak istiyorum….tereyağı mı sıvıyağ mı yoksa margarin mi kullanmalıyım daha lezzetli olması için

  0
 10. Merhaba bir sorum olacaktı. Ben sable bisküvi yapacağım ama tarifinde 250gr margarin yazıyor ve ben tereyağ kullanmak istiyorum. Kurabiyenin tadı değişmemesi için ne kadar tereyağ kullanmalıyım?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  0
 11. Merhabalar
  Ben bu yağ olayında halaa doğru mu yapıyorum bilmiyorum, günlük hayatta (kurabiye hamur işi vs dışında) sadece tereyağ ve ayçiçek yağı kullanıyorum.margarini hiç kullanmak istemiyorum ama iki kere kurabiye yaparken mecbur kullandım.Sıvı yağ konusunda ayçiçek kullanmam doğru mu? Sağlık açısından en iyisi hangisi ya da ?
  Teşekkürler, Sevgiler…

  0
  • Bu tamamen senin tercihine kalmış Betül’cüm. Sıvı yağlardan hangisi kullanman gerektiği konusu da ne tür yemekler yaptığına bağlı. Sıvı yağların özelliklerini araştırıp kararını verebilirsin.

   0
 12. Merhaba Kevser hanim, ben bir senelik evli 24 yasinda bir bayanim :)) mutfak tecrubem sifirdi ve hic ilgim yoktu. Ancak bu siteyle iki gun once karsilastim ve ilk karsima cikan kurabiye tarifini yaptim , esimde ben de cok begendik 🙂 artik surekli tarif bakiyorum buradan bir anda muftaga ilgim basladi sayenizde coook tesekkurler emeginize saglikk :))

  0
 13. Merhaba Kevser Hanım,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler çok doğru, ancak sıvıyağ konusunda benimde tereddütlerim oluyor. Ayçiçek yağı, mısırözü yağı, sızma zytinyağı, riviera zeytinyağı
  Siz pastalarda ve yemeklerde bu yağlardan hangilerini tercih ediyorsunuz
  Margarin konusunda haklısınız, Çocukluğumuzda vita yağları denilen kimyasal yağları maalesef ailelerimiz tüketti.
  Zararın neresinden dönerseniz kardır.
  Sevgiyle,

  0
  • Çok teşekkürler Havanur’cum. Sıvı yağı alışkanlıktan dolayı ayçiçek yağı kullanıyorum ben. Ama sevdiğin herhangi birini kullanabilirsin. Sevgiler…

   0
 14. kevser hanım şu Vita bitkisel susuz yağlar hakkında ne düşünüyorsunuz bu yağlar ne tam katı ne tam sıvı sağlıklımı?

  0
  • Hangi yöntemle yapıldıklarını bilmiyorum Meral’cim. Ama bir şeyin sağlıklı olup olmadığını anlamak için doğaya bak. Doğada o ürünün aynısı varsa sağlıklıdır, yoksa tüketip tüketmemek sana kalmıştır. Sevgiler…

   0
 15. Kevser’ciğim,

  Yemeklerde veya hamur işlerinde kullanmış olduğun sıvı yağda neyi tercih ediyorsun?(Zeytinyağı,Ayçiçek yağı vb.)
  Evimde zeytinyağı ve tereyağı kullanıyorum.
  Sıvı yağ olarak belirtilen yemeklerde veya hamur işlerinde neyi seçmeliyim biraz aklım karışıyor.Yardımcı olur musun?

  0
  • Sıvı yağ kelimesini gördüğünde evde kullandığın herhangi bir ‘sıvı’ yağı kullanabilirsin Filiz, bunun bir kuralı yok.

   0
   • Neden soruyorum;mesela kek yapacağım sıvı yağ kullanmam gerekiyor buna zeytinyağ olur mu? diye düşünüyorum.Sanki çok uygun gb gelmiyor.Önyargılı düşünüyorum sanırım:)

    0
    • Kek ve her türlü hamur işi için zeytinyağ kullanlar var. Tamamen damak zevkiyle, alışkanlıkla ilgili. Ben zeytinyağ tadına çocukluğumdan alışık olmadığım için alışmadığım yiyeceklerin içinde kokusunu hissediyorum ve bu beni rahatsız ediyor. Daha önce denemediysen keki bir kere zeytinyağ ile mutlaka dene. En azından yiyip yiyemediğinizi görmüş olursun. Sevgiler…

     1+
 16. Merhaba.çok güzel bi yazı .fakat devamlı evinde hamur işi yapan insan tereyagına para yetiştiremez ki,:(.sizin tavsiye ettiğiniz margarin markası varmı?zaten bitkisel amaya gayret ediyordum,ama sizin de fikrinizi almak istedim

  0
  • Kamile’cim sürekli margarinle yapılan hamurişi yenirse de tasarruf edilecek parayı harcayacak kadar uzun olmaz insan ömrü ne yazık ki. Marka tavsiyesinde bulunamayacağım.

   0
 17. Kevser hanım çok güzel aydınlatmışsınız ben de sizin gibi düşünüyorum uzun zamandır sızma zeytinyağı ve doğal tereyağından başka yağ kullanmıyorum.Burada yoğurttan yapılan doğal yayık tereyağını da bulma şansım var.Bu tereyağının tadı hazırlardan çok değişiktir.Sevgiler Çiğdem

  0
 18. Açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkür ediyorum bir sorum olacak. Margarin yazan tarifleri tereyag la yapmak istiyorum aynen yazıda belirttiğin sebepler yüzünden. Margarin miktarı kadar mı tereyağ koymaliyim. gerçi senin margarin kullanarak bi şeyler pişirdigini de hiç sanmıyorum ama 🙂

  0

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*