Vegan Tereyağı İkamesi Tarifi


Vegan ama Vegan olmayanların da çok seveceği bir tarif bu Tereyağı ikamesi. Başrol oyuncusu yine aquafaba. Vegan mousse ve vegan pasta tariflerinden sonra bir de daha önce bahsettiğim Tereyağı tarifini paylaşmak istedim. Denerken çok ama çok önyargılıydım, hindistan cevizi yağını ekmeğe sürüp yesen de aynı tadı alırsın zaten neden uğraşasın böyle bir şeyle diyordum. Şimdi ekmek yaptığımda elim ilk onun kavanozuna gidiyor.

Tereyağını hamur işi ve özellikle kurabiyelerde çok severim. Sevmek hafif kalır hatta aşığım fırında pişen tereyağlı kurabiye kokusuna. Ama hayatımın hiçbir döneminde ekmeğe Tereyağı sürüp de yemedim, yiyemedim. Çiğ tereyağı tadını bir türlü sevemedim. Çocukluğumuzda ekmeğin üzerine margarin sürüp yediğimiz o karanlık dönemi ben de tam bir sürmeli margarin delisi olarak geçirdim ama maalesef. O dönemden sonra hayatımda ilk defa ekmeğe yağ sürüp yiyor ve bundan suçluluk duymak yerine keyif alıyorum. Tadı gerçek tereyağı gibi değil, öyle bir beklentiye girerek yapmayın. Hatta herhangi bir beklentiye girmeyin. Sadece yapın ve tadına bakıp neye benzediğine dair kendi kararınızı verin.

Dayanma Süresi

Yaklaşık iki ay önce hazırladığım yağ hala buzdolabında bozulmadan ve lezzet kaybına uğramadan duruyor. Dayanma süresi oldukça uzun yani. Kıvamı ilk hazırladığınızda kavanoza akıtarak koyabileceğiniz sıvılıkta oluyor. Ertesi gün bu gördüğünüz sürülebilir kıvama geliyor. Üçüncü gün ise daha da katılaşıyor ama hala dolaptan çıkarır çıkarmaz sürülebilir kıvamda oluyor.

Hamur İşlerinde Kullanılabilir mi?

Bu vegan tereyağını ekmeğe sürüp yiyebileceğiniz gibi her türlü hamur işinde de kullanabilirsiniz. Sadece eğer tatlı tariflerinde kullanacaksanız tuz kullanmadan yapmanızda fayda var.

Bu malzemelerle fotoğrafta görünen kavanoz doluyor. 10-15 yemek kaşığı malzeme var içinde zaten, az çok ne kadar az miktarda yağ elde edeceğinizi tahmin edebilirsiniz. İlk deneme için oldukça uygun bir miktar bana göre. Daha az miktarda malzemenin işlenmesi güçleşecektir zira. Eğer severseniz sonrasında malzemeleri orantılı olarak artırarak büyük miktarlarda yapabilirsiniz.

Afiyetle kalın…
Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı aquafaba,
 • 7 yemek kaşığı sıvı halde hindistan cevizi yağı,
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağ,
 • 1 çay kaşığı sevdiğiniz bir sirke,
 • Çay kaşığının ucuyla tuz,
 • Çay kaşığının ucuyla zerdeçal,
 • Çay kaşığının ucuyla karabiber.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Aquafabayı dar ve derin bir kaba alın,
 2. Sirke, tuz, zerdeçal ve karabiberi ekleyip el blenderıyla tıraş köpüğü kıvamına gelene kadar çırpın,
 3. Çırpmaya devam ederek sırasıyla hindistan cevizi yağını ve zeytinyağını azar azar ekleyin,
 4. Karışımı hava almayan bir kaba alıp buzdolabına kaldırın ve bir gece dinlendirin.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

2 yorum

 1. yok artık bunu da mı yaptınız Kevser hanım 😍😍

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*