Tereyağı Nedir?

Tereyağı Nedir?

Son zamanlarda Tereyağı ile ilgili aldığım sorular bu konuda bir kafa karışıklığı olduğunu ve hatta birçok kişinin Tereyağı yerine margarin kullansam olur mu diye sormasının altında yatan nedenin de bu kafa karışıklığı olduğunu anlamamı sağladı. Bunu farkeder farketmez Facebook üzerinden bir açıklama yaptım. Ama bunun kalıcı olması gerektiğini düşündüğüm için de blogta da paylaşma gereği duydum. Elimden geldiğince kafa karışıklığına yol açan şeyleri netleştirmeye çalışacağım. Ama yine de aklınıza takılan şeyler olursa sormaktan çekinmeyin.

Tereyağının ham maddesi süttür. Süt kaymağının uzun süre çırpılarak suyundan olabildiğince arındırılması sonucu elde edilir. Kısacası Tereyağı hayvansal bir yağdır. Yağın bileşiminde %82 oranında süt yağı, su, süt şekeri, mineraller, kolesterin, suda çözülmüş vitaminler, protein, asitler, aromalar ve proteinler yer alır. Besin değeri yaklaşık 740 kcal/100 gram’dır.

Sarı veya beyaza yakın sarı renklerde olabilir. Yağ ne kadar sarı ise yapımında kullanılan sütün sağıldığı inekler o kadar yeşil besin yemiştir diye bir rivayet vardır. Ancak son yıllarda gıda boyasının hunharca kullanıldığını çok iyi bildiğimden bunun çok güvenilir bir bilgi olmadığını düşünmekteyim. Sırf rengine bakarak güvenilir olmayan yerlerden tereyağı almayın lütfen.

Türkiye’de yayık ayranından imal edilen tuzlanmış tereyağı, ağır kokulu, tuzlu ve ekşimsidir. Bu nedenle birçok kişide tereyağı yeme/kullanma korkusu, tereyağı nefreti oluşmuştur çocukluktan itibaren. Ancak taze-tuzsuz tereyağı hepimizin bayıla bayıla yediği kaymak tadına benzeyen yumuşak bir tada ve kokuya sahiptir. Bu nedenle hamur işlerinde kullanımında bir sakınca olmamakla birlikte kullanılması hamur işinin kalitesini ve lezzetini arttırır.

Tereyağı yalnızca köyden getirdiğiniz/getirttiğiniz tuzlu tereyağı değildir. Tüm market ve bakkallardan satın alabilirsiniz. Süt ürünleri reyonlarında bulunur ve üzerinde tereyağ/tereyağı yazar. İçindekiler bölümüne bakarak içinde tuz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Süt ürünleri sektöründe adı duyulmuş istediğiniz markayı tercih edebilirsiniz. Sahtesini yapmak çok kolay olduğu için adı sanı duyulmamış markalardan kaçınmanızı tavsiye ederim.

Tatlı yapımında tuzlu tereyağı kullanılmaz, tatlının tadını bozar. Tuzsuz tereyağı tuzluda olduğu gibi uzun süre dayanmaz, bozulur. O nedenle kısa süre içinde kullanmayacağınız tereyağını dondurucuya kaldırıp ihtiyacınız olduğunda çıkarıp kullanacağınız tarife göre buzdolabında çözdürerek veya çözülmesini beklemeden doğrudan kullanabilirsiniz.

Tereyağı kaçınılacak, pis kokulu, kötü bir yağ değildir. Özellikle bir kurabiye ya da tart hamurunda kullandığınızda pişerken yaydığı koku insanı kendinden geçirecek kadar güzeldir. Sırf çocukluğunuzdan kalma bir soğukluğunuz varsa tereyağına karşı atın ön yargılarınızı bir kenara, barışın tereyağı ile.

Afiyetle kalın…

14 yorum

 1. Selam. Tereyağı eritildiğinde tavanın içinde süte benzer bir kalıntı olması yağın iyi veya kötü olmasıyla ilgili bir durum mu? Teşekkürler…

  2+
 2. Dolaptan yeni çıkan tereyağını oda sıcaklığına getirme ile ilgili bir yazınız vardı Kevser hanım bulamıyorum bir türlü. Yardımcı olabilir misiniz lütfen ?

  1+
 3. Özellikle çorbalarda ve pilavlarda tereyağı kullanmak istiyorum. Lezzet açısından. Yarı yarıya tereyağı ve zeytinyağı karıştırsam nasıl olur? Alışık olmadığımız için sadece tereyağlı yiyemeyebiliriz.

  0
  • Yazıda da belirttiğim gibi tereyağı kötü kokulu, tadı kötü bir yağ değildir Gözdecim. Lezzet ve kalori açısından sıvı yağlardan daha ağır bir yağ hiç değildir. Hele de çorba, pilav ve sulu yemeklerin içinde ne tadı ne de kokusu hissedilir. Yine de yarı yarıya kullanmak istiyorum dersen kullanabilirsin elbette.

   0
 4. Kaymak yağı ayrı bir yağ Kevser Hn, yorumda da bahsedildiği gibi yayılmadan/çırpılmadan sütüyle birlikte yemeklere katılıyor. Bulgur pilavı yemiştim kaymak yağıyla yapılan muhteşem oluyor. Püf noktası yağı iyice kızdırmak gerek rengi dönecek bir miktar…

  0
 5. Kaymak yağ diye de bir şey vardı galiba?
  Annem rahmetli sütü kaynattığında ve süt soğuduğunda üzerinde oluşan yağı ,mümkün olduğunca süte bulaşmadan bir düz tabağa alır üzerine diri tuz dedikleri kaya tuzu atardı. Kaymağın üstüne yeni kat kaymak koyacaksa onun üstüne de tuz koyardı.
  Fazla bekletmez, tuzlu olduğundan yemek de , yumurta pişirme de gibi kullanırdı.
  Biraz da sizden öğrenirsem, bana annemi hatırlatacak ”gaymak yağı” nı öğrenebilirim belki.

  0

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*