Dondurucuda Bamya Saklama (Videolu Anlatım)
Bir işi yapmanın onlarca yöntemi vardır. Bazı durumlarda yöntem farklı olsa da sonuç aynı olurken bazı durumlarda yöntem farklılaşınca sonuç da değişir. Kış hazırlıkları bu ikinci konumda yer alıyor. Aklınıza gelebilecek her türlü kış hazırlığında, turşusundan konservesine, sebze kurutmasından dondurarak saklamaya kadar, kullandığınız yöntemi değiştirdiğinizde sonucu da değiştirmiş olursunuz. Örneğin benim kullandığım bu yönteme bamyaları yıkayıp kurutup doğrudan dondurucuya koymayı bir alternatif olarak görmek mümkün değildir. Çünkü sağlık açısından sonuç değişir. Gıda uzmanları gıdaların dondurulması konusunda yaptıkları araştırmalarda sebzelerde en az vitamin kaybının yaşandığı yöntemin şoklama yöntemi olduğu sonucuna varmıştır. Yıllardır da elimden geldiğince bunu insanlara anlatmaya çalışıyorum. Ama ne yazık ki birçok arkadaşımız bunu duymazdan gelip kendi kullandıkları yöntemleri (muhtemelen daha kolay geldiği için) kullanmaya devam ediyor. Onlar inatsa ben de inadım, elimden geldiğince en doğrusu neyse onu anlatmaya devam edeceğim:) Duymak isteyenlere ulaşsam yeter bana.

Afiyetle kalın…

Yazılı Dondurucuda Bamya Saklama Yöntemi

Benzer Tarifler22 yorum

 1. Merhaba Kevser hanım?Bu şekilde yapıpta hiç tadına baktınız mı bilmiyorum ama böylede çok lezzetli biraz zeytinyağı ve limonla harika birşey oluyor.Kışın büyük ihtimalle yemek olarak tüketmeyeceğim ama umarım tekrar çözdükten sonra bu çıtırlığını kaybetmez.

 2. Merhabalar, çok teşekkürler tarif için. Ben de kendi deneyimimi paylaşmak istedim, umarım okuyanların işine yarar. bamyaların yarısını limonlu yarısını sade suda kaynattım; limonlu sudakiler hiç sümüklenmedi, düz suda kaynattıklarımda bir miktar sümüklenme oldu. Herkese kolaylıklar.

 3. Merhaba, videosuz tarifinizde limon suyu da eklemişsiniz. Limon suyunun etkisini öğrenebilir miyim?

 4. Ellerinize sağlık kevser hnm çok güzel görünüyor mutlaka deneyeceğim, yalnız bişiy sorcam bu şekilde sakladığımız bamyayı nasıl pişiriyorsunuz?

 5. bamyalar dolaba girmeden salyalandı ama.ben bu halini hiç sevmem.

 6. Paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkürler Kevser Hanım.
  Bu arada su ısıtıcınızı mı değiştirdiniz?

 7. Kevser hanım dolmalık biberleride dondurucuya atabiliyor muyuz ? Bununla ilgili paylaşımınız var mı?

 8. Bilgilerinizi cok begeniyorum.
  Acaba taze fasülyeyi de anlattiginiz bir videonuz varmi? Ondada ayni yöntemmi uygulamilmali? Tesekkürler

 9. tariflerinizi herzaman ilgiyle takip ediyorum konserve tarifinizi de heyecanla bekliyorum kevser hanım

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*