Süt Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Süt Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Yemeklerimize, tatlı veya tuzlularımıza lezzet katan Süt Hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Bu sorunun cevabını tam olarak yanıtlayamadığımı fark edince minik bir araştırma yapmaya karar verdim. Güvendiğim kaynaklardan elde ettiğim sütle ilgili bilinmesi gerekenleri sizin için aşağıda paylaşıyorum.

Sütün Faydaları nelerdir?

Süt içerisinde A, D, E, K vitaminleri taşıyan besleyici bir gıdadır. Çocukluk ve ergenlik döneminde Süt tüketimi, güçlü kemik ve diş oluşumunu sağlar, kemik yoğunluğunu artırır, sağlıklı büyümeye, özellikle de 1-4 yaş döneminde zihinsel gelişime yardımcı olur. Gebelik ve emzirme dönemlerinde, bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli vitamin ve minerallerin vücuda alınmasına ve bebeğin kemik gelişimine yardımcı olur. Aynı zamanda annenin kemik ve diş sağlığının korunmasını sağlar.

Yetişkinlerde ve yaşlılarda ise, kemik sağlığının korunmasında etkili rol oynar ve vücudun ihtiyaç duyduğu protein, kalsiyum, fosfor, B2 vitamini gibi birçok besin öğesini içerir.

Bu yüzden daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat için, çocukların, gençlerin, gebelerin her gün en az 2 bardak süt ve 1 porsiyon süt ürünü, yetişkin ve yaşlıların da ortalama 2 bardak süt içmeleri önerilmektedir.

Market rafların da karşılaştığımız, güvenli olmasından dolayı tercih ettiğimiz kutu sütler, yağ oranına göre 3 farklı şekilde bizlere sunuluyor. Yağlı, yağsız, yarım yağlı ve light olarak çeşitleri bulunan bu sütleri yaptığım yemeğin içeriğine göre güvenle tariflerime ekliyorum.
Yağ oranları farklılaşan sütlerin ayrıştıkları noktaları ise aşağıdaki gibi sıralayabilirim.
1.Yağlı sütler : Yağ oranı azaltılmamış olup enerji miktarı da korunmuş sütlerdir. laktozun en iyi şekilde kullanımını ve vücudumuz için gerekli olan A, D, E, K vitaminlerinin taşınmasını sağlar.
2. Light/Yarım Yağlı Sütler: Light sütler, tam yağlı sütteki yağın azaltılması ile, hiçbir koruyucu katkı maddesi kullanılmadan üretilir. Light (yarım yağlı) sütler, %1 veya %2 oranında yağ içermektedir.
3. Yağsız / Ekstra Light Sütler: İçerisinde yağ olmayan süttür. Normal sütten daha az kaloriye sahip oldukları gibi özellikle kilo problemi olanların ve kalp-damar hastalarının tercih etmesi önerilir.

Düzenli süt içtiğimiz zaman kilo vermemize yardımcı olur mu?

Süt, içerisinde kalsiyum ve protein barındıran zengin bir gıda olup kilo kaybına da yardımcı olur. Obezite, günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Obezite oluşumunu engellemek için yapılan araştırmalarda, bazı besin öğelerinin vücutta yağlanmayı azaltarak kilo kontrolü sağlamaya yardımcı oldukları belirlenmiştir. Bu besin öğelerinden bir tanesi de kalsiyumdur. Obezite tedavisinin hedefi fazla olan yağ dokusunu azaltmak olduğu için süt ve süt ürünlerinin tüketimi ile alınan kalsiyum, yağ ve protein ayrıca önem kazanmaktadır. Kalsiyum desteği verilerek yapılan çalışmalarda kilo kaybının etkin olduğu gösterilmiştir.

Sütten almış olduğumuz kalsiyumu yeşil yapraklı sebzelerden de alabilir miyiz?

Süt kalsiyum emilimi açısından en zengin gıdalardan biri olup Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) belirttiği gibi, “sütte örneğin kalsiyum gibi bazı besinlerin biyolojik mevcudiyeti diyetteki diğer gıdalara kıyasla yüksektir”. Buradan çıkardığımız sonuç ise aynı etkileri elde edebilmek için diğer kaynaklardan daha büyük miktarlarda kalsiyum tüketmemiz gerektiğidir. Marul, dereotu, roka gibi yeşil yapraklı sebzelerde, pekmezde, kuru fasulyede kalsiyum olduğu doğrudur. Ancak bir yetişkinin günlük kalsiyum ihtiyacının 800 mg olduğunu düşünürsek bunun tamamının marul, roka ya da dereotu yiyerek karşılanması mümkün değil günde 2 bardak süt ve 2 kase yoğurt tüketerek günlük kalsiyum ihtiyacımızın tamamını karşılayabilir. Bu bakımdan eğer süt sevmiyorsanız sütü tüketmenize yarayacak alternatif tarifler bakmanızı öneririm. Sade süt tüketmeyi sevmiyorsanız meyve veya çikolata aromalı kutu sütlerle kendinizi alıştırmayı deneyebilirsiniz. Ya da evde kendinizin hazırlayacağı, mevsim meyveleriyle tatlandıracağınız smoothieler ile sütü çok daha kolay içebilirsiniz ☺

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*