Sarımsaklı Yaprak Patates Tarifi

Sarımsaklı Fırın PatatesSarımsaklı Fırın PatatesSarımsaklı Yaprak Patates Tarifi

Yabancı yemek bloglarını gezmeyi seviyorsanız eğer sarımsaklı Yaprak Patates tarifini daha önce mutlaka görmüşsünüzdür. Patatesin en şık sunumlarından biri sanırım. Ama şık sunuma sahip birçok yemek gibi normalden biraz daha fazla emek istiyor. Ama her şeyden önce taze patatesler istiyor. Sonra çok ama çok keskin bir bıçak istiyor. Bu arada keskin bıçak olayına bir açıklık getirmek istiyorum. Keskin olduğunu düşündüğünüz bıçaklarınız aslında keskin olmayabilir. Yıllardır kullanımına alıştığınız için size keskin gibi geliyor olabilir.

Bir keresinde arkadaşımın evinde birlikte yemek yapıyorduk. Bıçak istedim. Bunu al ama dikkat et çok keskindir dedi. Keskin bıçakları çok sevdiğim için sevindim işimi çabuk halledeceğim için. Ama bıçağı elime aldıktan sonra gördüm ki bıçak benim evimdeki en keskin olmayan bıçaktan bile daha az keskin. Bıçağın keskin olduğunu anlamanın en iyi yolu bıçağı olgun bir domateste test etmektir. Bıçağı sürtmeden doğrudan domatesin üzerine hafifçe bastırdığınızda domatesi kesiyorsa keskindir. Domates içine göçüyor ama biraz daha bastırmadan kesilmiyorsa o bıçak sandığınız kadar keskin bir bıçak değildir.

Bıçak alırken çelik konusunda rüştünü ispat etmiş markaları tercih edin. Örneğin annenizin çeyiziyle getirdiği ve hala kullandığı tencerelerin markası yüksek ihtimalle bıçak konusunda da başarılıdır. Son dönemde çıkan seramik bıçaklar da oldukça başarılı. Ama muhtemelen markadan markaya göre değişiyordu bu başarı. O yüzden onları da kalitesini kanıtlamış bir markadan almaya özen gösterin.

Yemeğe dönecek olursak çok keskin bir bıçakla çok ince dilimler halinde kesilerek her bir dilim arasına ısı gidebilmesi için Sarımsak parçaları yerleştirilmeli. Sarımsak yiyemiyorsanız eğer aynı boyda doğradığınız soğan parçalarını da kullanabilirsiniz.

Afiyetle kalın…
Malzemeler

 • İstediğiniz miktarda olabildiğince küçük boy taze Patates,
 • Sarımsak,
 • Sıvı yağ/zeytin yağ,
 • Tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Patatesleri iyice yıkayın ve kurulayın (taze Patates bulamazsanız kabuklarını soyun),
 2. Enlemesine, birbirinden tamamen ayırmadın ince ince dilimleyin,
 3. Dilimlerin arasına minik minik doğradığınız sarımsakları yerleştirin,
 4. Fırça yardımıyla üzerlerini ve dilimlerin aralarını yağlayın,
 5. Üzerine tuz gezdirin,
 6. 200 derecede önceden ısıtılmış fırında tamamen yumuşayana kadar pişirin.

Afiyet olsun…

40 yorum

 1. senin ki kadar güzel görünmese de çok lezzetli oldu 🤗

 2. Keskin bıçak sevdalısı bir insan olarak, Notlar kısmında bıçakla ilgili yazdıklarını okuyunca gözlerim parladı, hangi tarifi okuduğumu unuttum:) Domates testini geçemeyen bıçağa bıçak diyemem 😂

 3. ayfer kaur un toz sarımsağı,tuz ve krema ile denerseniz hem tadına doyamazsınız,hem de kokusuna

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*