Sarmanın Piştiği Nasıl Anlaşılır?

Sarmanın Piştiği Nasıl Anlaşılır?

Mutfağa yıllarını vermiş biri için çocuk oyuncağıdır bu. Muhtemelen tencerenin kapağını açıp şöyle bir bakarak pişip pişmediğini hemen anlar. Ama acemi bir aşçı için mutfaktaki en zor şeylerden biri içi görünmeyen bir yemeğin pişip pişmediğini anlamaktır. Merak etmeyin tam kıvamında pişmiş bir sarma yemek için yıllarınızı vermenize gerek yok aslında. Benim kendimce bulduğum pratik bir yöntem var sarmaları delik değiş etmeden pişip pişmediğini anlamak için. Sarmaları güzelce sardınız, tencereye dizdiniz. Son sarmaya geldiğinizde iç harçtan 1 tatlı kaşığı kadar ayırın. Bu ayırdığınız iç harcı sarmaların üzerine koyun. Üzerini yapraklarla ve tabakla kapatıp suyunu da ekleyin ve pişirmeye alın. Pişmiş sarma kokusu duymaya başladığınızda kapağını açıp çatalla tabağı ve üste örttüğünüz yaprakları hafifçe kaldırın. Üst tarafa koyduğunuz pirinçler pişmişse eğer sarmalarınız pişmiş demektir. Yok hala pişmemişler ve ortaları beyaz beyazsa pişirmeye devam edin. Pirincin görüntüsünden pişip pişmediğini bakarak anlayabilecek seviyeye gelmediyseniz henüz tadına bakarak pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz.

Afiyetle kalın…

11 yorum

 1. Selam Ben sarıp buzluğa koydum sarmaları nasıl pişirmem gerekiyor

 2. Güzel bir yontemmis deneyeceğim.

 3. Benim de hiç sımsıkı olmuyor sarmalarım, artık vazgeçme aşamasındayım hatta sarma da yapmayıvereyim diyorum fakat bir yandan da çok güzeller 🙂 bir de bu en altta kalanlar nolursa olsun dağılıyor onu nası çözerim?

 4. Kevsercim oğlumda bi rahatsızlık var pirinç ve buğday ürünleri (bulgur mesela) koyamıyorum sarmaya
  Bi arkadaş önerdi yeşil mercimek koyuyorum soğan ve kıymanın
  yanına senin bir önerin var mıdır?

 5. Peki dağılmadan sarmaları pişirmek için ne yapmak gerekiyor ben tabak koyduğum halde açılıyor sarmalar nerede hata yapıyorum 🙁

 6. kevser hanim evet bulduğunuz yontem pratik ama bazen sarmalarin icindeki pirinc disina cikandan daha gec pisebiliyor o yuzden direk sarmanin icine bakmak zorunda kalıyorum

  • Tam olarak öyle değil aslında Süreyya’cım. Pirinçler en üstte olduğu için en son onlar pişmiş oluyor ısıya olan uzaklıktan dolayı. Onlar piştiğinde alttakiler ne olursa olsun pişmiş olur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*