5 Dakikada Fırınsız Buz Çözdürme Nasıl Yapılır?

5 Dakikada Fırınsız Buz Çözdürme Nasıl Yapılır?

Yazacaklarımın ilk etapta size çok saçma geleceğinden eminim. İlk duyduğumda bana da öyle gelmişti çünkü. Hatta ilk denememi bunun doğru olamayacağını ispatlamak için yapmıştım. Ama sonunda bunun mümkün olduğunu kabul etmek zorunda kaldım. Sadede gel artık diyorsunuzdur emimin. Tamam başlıyorum anlatmaya. Dondurucudan çıkardığınız kıymayı 5 Dakikada çözdürmek için ihtiyacınız olan malzemeler çok basit. 2 adet çelik tencere ve 2 lt oda sıcaklığında çeşme suyu. Öncelikle tencerelerden birini ters çevirin. Üzerine ince bir şekilde dondurulmuş kıymanızı yerleştirin. Diğer tencerenin içine 2 lt oda sıcaklığında su koyup tencereyi kıymanın üzerine oturtun. 5 dk. sonra kıymanız tamamen çözülmüş şekilde emrinize amade hale gelecek.

5 Dakikada Fırınsız Buz Çözdürme Nasıl Yapılır?

Dikkat etmeniz gereken şeyler ise şöyle; tencereleriniz mutlaka çelik olmalı, ikinci tencereye koyduğunuz su mutlaka oda sıcaklığında olmalı, kıymanız olabildiğince ince şekilde dondurulmuş olmalı. Kıyma kalınlaştıkça çözülme süresi uzuyor. 1 cm’den daha ince kıymalar 5 dk’da çözülürken fotoğrafta gördüğünüz yaklaşık 1,5 cm kalınlığında dondurulmuş kıymanın çözülmesi tam 7 dk. sürüyor. Kuşbaşı et ne kadar ince dondurulmuş olursa olsun yarım saatten önce çözülmüyor, ki eti bu kadar uzun süre dışarıda bırakmak pek sağlıklı değil bence. O yüzden kıyma dışında kullanıma uygun bir yöntem değil bana göre.

5 Dakikada Fırınsız Buz Çözdürme Nasıl Yapılır?

Bilimsel açıklaması da var elbette bu ilk etapta kulağa çok saçma gelen yöntemin. Çelik ısıyı hızlı ileten bir metaldir. Suyun ağırlığıyla etle temas eden alan artıyor, kıymanın soğuğu tencereye geçiyor ve  kıyma çözülüyor. Sağlık açısından bir sakıncası var mı bir bilgim yok. Ama dondurucu dışında, marketten alınmış dondurulmuş bir gıdanın eve gelme süresinden daha az durduğu için  sağlıksız olduğunu düşünmüyorum. Gıda konusunda uzman birileri varsa aranızda ve bilgi veya fikrini paylaşırsa harika olur.

Afiyetle kalın…

5 Dakikada Fırınsız Buz Çözdürme (Videolu Anlatım)

English version

33 yorum

 1. Denedim ve olmadı malesef .. muhtemelen sihirli güçlere sahipsiniz

 2. Kevser hanım merhaba, dondurulmuş et (kuşbaşı vs.) nasıl pişirilir bununla ilgili bi yazınız var mı acaba? Burdaki çözdürme yöntemini daha çok kıyma için önermişsiniz, çözdürmeden kuşbaşı doğranmış et pişer mi? teşekkürler..

  • Türü farketmeksizin tüm etleri aynı şekilde değerlendirebilirsin Esracım. Buzdolabında ya da ince şekilde dondurduysan bu şekilde çözdürüp veya çözdürmeden doğrudan pişirmeye alabilirsin.

 3. evde bir tane çelik tencerem var ne yapabilirim 🙁

  • Tencere olmak zorunda değil Handancım, çelik herhangi bir eşya olabilir. Ama o da yoksa ve komşularından ödünç alma imkanın yoksa farklı bir çözdürme yöntemi kullanmalısın.

 4. Ben ciğerinde öyle çözdürebilir miyim

 5. sicak suyun icine koysak zararli mi ? cesmedeki sicak su 🙂

  • İçinde bakteri üremesine neden olma ihtimali var Miray’cım, son yapılan araştırmalar belirli ısıda bu yöntemin uygulanabileceğini gösteriyor ama bu araştırmalar labaratuvar ortamında güvenilir ölçüm aletleriyle sürekli kontrol altında gerçekleştiriliyor, evde bu ortamı yaratmak mümkün olmadığı için bence riske atmamak gerekir.

 6. kıyma eve girmeyeli bayaga oldu keşke kıyma olsada çözmesi kalsa…

 7. uzerine koydugunuz tenceredeki su sicakmi?

 8. Selam :).Şu teknik ne işime yaradı bilemezsiniz :D.Eskiden ya bir gece önceden dondurucu bölümünden buzdolabı bölümüne aktarıyordum kıymayı ya da mikrodalga kullanarak çözdürüyordum.Ancak mikrodalga hiç de ideal değil,çünkü kenarlarından pişmeye başlıyor kıyma ne yazık ki.He yemeğe katacağım zaman sorun yok ama,tamamen çiğ istediğim zaman o yemeği hiç yapmıyordum.Velhasıl_ı kelam süper oldu bunu da bloğa eklemeniz :)..

 9. Merhaba Kevser hanım özellikle tansiyon şeker hastası yaşlı misafirler için yada hamile misafirler için sofra hazırlamakta çok zorlanıyorum şeker tuz kullanılmayan bunun yerine mesela bal pekmez kullanılan tarifler arıyorum yani mesela siz 60 yaş üstü misafirlerinize ne hazırlıyorsunuz yardımcı olabilirseniz sevinirim

 10. Mrb harika iş çıkarmışsınız program çok güzel fakat paylaş butonu eklerseniz çok iyi olur bence. Tek eksik bu gibi 🙂

 11. ilk firsatta denicem cok merak ettim, benim gibi anti-mikrodalgacilara birebir :)) cok tesekkurler kevser hanim

 12. Bende denedim ve inanılır gibi değil cidden oldu çok teşekkürler Kevser hanım

 13. Kevser hanım blogunuz çok hoş.Benimde en dikkat ettiğim şey etin çözülme kısmı.Bu şekilde çözülür fakat kıyma türü şeyler sıcakla çözüldüğünde et bakteri üretir diye biliyorum? Szzce ete bi zararı var mıdır? Ya da bu yöntem doğru mu?

  • Yöntemi yanlış anlamış olabilir misin acaba Funda’cım? Sıcak kullanılmıyor. Dondurulmuş gıdaları marketten alıp eve gelene kadar 5 dakikadan çok daha uzun süre dışarıda kalıyor. Bu şekilde 5 dk. buzdolabı dılında kalmasında bir sakınca yok bence.

 14. çok iyiymiş

 15. mikrodalga kullanmayanlar için çok pratik bi yöntem.paylaştığınız için teşekkürler kevser hanım 🙂

 16. size hayranım.. her gördüğüm akıllı telefona sizin programınızı yüklüyorum.. güzel bilgiler vermeye devam edin inşallah..

 17. cok ilginc en kisa zamanda denicem merak ettim bende 🙂

 18. ilginç ama sonuç önemli. ..Plastik şişeye konulan suyu şişe takip mangal sonrası üstüne koyup ateşin kaynağını ve erimemesine şaşırmıştim.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*