Çalışan Kadınlar İçin Mutfakla İlgili Pratik İpuçları

Çalışan Kadınlar İçin Mutfakla İlgili Pratik İpuçları

En sık aldığım taleplerden biri Pratik tarifler kategorisi açmam. Asla yapmam dediğim bir şey değil ama şimdilik yapmayı planlamıyorum diyelim. Bunun başlıca 2 sebebi var. Birincisi bir kategori yığınına neden olup insanların yollarını kaybetmelerine neden olmak istememem. İkincisi Pratik yemeğin kategorisi açılacak bir konsept olduğuna inanmamam. Öncelikle Pratik yemek oldukça göreceli bir kavram. Sana pratik gelen bir şey benim için oldukça meşakkatli olabilir. Bununla birlikte eli çabuk biri için pratik olmayan çok az yemek vardır zaten. Her ne kadar şu an evde olsam da uzun yıllar çalışma hayatının içinde bulundum. Eve 6-7 gibi gelip yemek hazırlamanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Ve pratik yemek tariflerinin buna bir çare olmadığını da çok iyi biliyorum aynı şekilde. Yani kısa sürede hazırlanan birkaç yemekle ömür geçmiyor kısacası. Bir yemek ne kadar pratik gibi görünürse görünsün soğanını doğrayıp kavurmak bile en az 15 dk. sürüyor. Pişirilmeden yapılan salata vs. gibi yemeklerin de pek çok Türk erkeğinin damak zevkine hitap ettiği söylenemez sanırım. Ne yapalım peki?

Pratik yemeğin sırrı düzeninizi pratikleştirmekte arkadaşlar. Yemeğinizin büyük bölümü önceden hazırlanmış olursa örneğin, pratikçe pişirip/ısıtıp yiyebilirsiniz. Bunun için de bir ön çalışma/çalışma dizisi şart oluyor muhakkak ki.

Yapabileceklerinizi saymadan önce ufak da bir hatırlatma yapmadan geçemeyeceğim. Her ne kadar yemeği hazır malzemeler pratikleştirir desek de mutfak ekipmanları da yemek yapmanın vazgeçilmez parçalarıdır ve yemek yapacağınız zaman elinizin altında bulunmaları gerekir. Bunun için bulaşık makinenizin yemek yapmaya başlamadan önce boşaltılmış olmasına dikkat edin. Örneğin makineyi yatarken çalıştırıp sabah evden çıkmadan boşaltmak ya da bu işi yatmadan önce halletmek akşam geldiğinizde sizi rahatlatacaktır. Şimdi dilerseniz işinizi kolaylaştıracak neler yapabilirsiniz ona göz atalım.

 • 1. Yemek Konservesi
  Et-tavuk-balık içermeyen sulu yemeklerinizi ve çorbalarınızı tıpkı kışlık konserve yapar gibi kaynar halde konserve kavanozlarına koyup ters çevirip soğuyana kadar beklettikten sonra buzdolabında 6 aya kadar saklayabilirsiniz. Bu şekilde akşam da evde yemek yok derdinden kurtulmuş olursunuz. Eve gidip kavanozu açarak yemeği ısıtmanız yeterli olur.
 • 2- Yemekleri Dondurma
  Çok baharatlı olmayan, krema/süt içermeyen her yemeği ve çorbayı uygun kaplarda dondurarak saklayabilirsiniz. Kullanmak için 1 gece önceden buzdolabına alıp çözülmesini beklemeniz yeterli. Yine aynı şekilde yiyeceğiniz zaman ısıtarak tüketebilirsiniz.
 • 3- Nohut-Kuru Fasulyeyi Hazırda Bekletin
  Nohut ve kuru fasulyeyi kiler dolabına hapsetmek yerine alır almaz tamamını haşlayın. Soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine koyarak dondurucuya kaldırın. Pişirmek istediğinizde soğan ve salça kavurup suyla birlikte yeterli miktarda nohut veya kuru fasulye ekleyerek 10 dk. kadar kaynatmanız yeterli olacaktır.
 • 4- Soğanı Hazırda Bekletin
  Yukarıda da dediğim gibi yemek yapmak için bir soğan doğrayıp kavurmak bile neredeyse 15 dk. sürüyor. Bu süreyi kızaltmak için boş zamanlarınızda soğan doğrayarak dondurabilir ve kullanmak istediğinizde çözdürmeden doğrudan yağın içine atıp kavurabilirsiniz.
 • 5- Hazır Köfte
  Kıymayı çoğunlukla köfte olarak tüketiyorsanız satın aldıktan sonra hemen dondurucuya atmak yerine köftelerinizi hazırlayın ve öyle dondurun. Çözdürdükten sonra isteğiniz şekilde pişirerek tüketebilirsiniz.
 • 6- Hamur İşleri
  Krema dolgusu içermeyen her türlü börek, poğaça, kurabiye ve keki dondurarak saklayabilirsiniz. Buzdolabında 1 gece bekletip çözdürdükten sonra ister o haliyle isterseniz ısıtarak tüketebilirsiniz.
 • 7- Kavrulmuş Kıyma
  Bizim bey etsiz yemek yemez kategorisindenseniz eğer kıymayı az yağda kavurup dondurabilirsiniz. Bu şekilde yemeklerin içine çözdürmeden ekleyerek zamandan tasarruf etmiş olursunuz.
 • 8- Kış Hazırlıklarını Önemseyin
  Yazdan hazırlayacağınız konserveler, dondurulmuş sebzeler vs. yemeğin hazırlık aşamasını kısaltacaktır.
 • 9- İçecekler
  Yazdan yaz meyveleri ile hazırlayacağınız şurup, komposto ve meyve sularını konserve yaparak anında içilebilir halde saklayabilirsiniz.
 • 10- Rendelenmiş Kaşar
  Eğer kaşar peyniri yemeklerinizde sık kullandığınız bir peynirse bütün halde tutmak yerine rendeleyerek saklayabilirsiniz.Rendelenmiş haliyle dondurmanız da mümkün aynı zamanda.

85 yorum

 1. buzlukta minik minik doğradığı patatesi saklamaya çalışan biri olarak cevap vereyim. buzlukta olmasına rağmen karardı ve çözülünce süngerimsi oldu. tavsiye etmiyorum kesinlikle.

 2. O kadar basit yani. 😅 Çok teşekkürler !

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*