Mantar Nasıl Temizlenir?

Mantar Nasıl Temizlenir?

Mantarlar yıkanmalı mı? sorusu aklınızı kurcalıyorsa eğer bu yazı işinize yarayabilir. Mantarların yıkanmaması, nemli bir bezle silinmesi gerektiği söylenir genelde. Bunun nedeni de mantarın çok fazla su çektiği ve su çekince lezzetinin azaldığı iddiasıdır. Her zaman olmuyor ama bazen bembeyaz tertemiz mantarlar denk gelir pazarda veya markette. Eğer bu mantarlardan bulduysanız yıkamayıp silebilirsiniz. Ama benim karşılaştığım mantarlar genelde üzerinde torf parçaları olan çok da temiz görünmeyen mantarlar oluyor. Öyle nemli bezle silmek falan da kurtarmıyor. O yüzden ben mantarları yıkıyorum. Ama suyun içinde bekletmiyorum hiçbir zaman. Sicim gibi akan suyun altında hızlıca teker teker yıkayıp süzgece alıyorum ve vakit kaybetmeden kuruluyorum. Çünkü suya değen mantarın lezzeti azalıyor mu bilmiyorum ama hemen kararmaya başladıkları kesin.

Bu konuda dünya mutfaklarında durum nedir diye araştırırken sadece bizim değil dünyanın da bu konuda kafasının karışık olduğunu gördüm. Ama genel olarak nemli bir bezle silinmesi tavsiye ediliyor. Bu çok ilginç değil. Ama bundan daha ilginç bir şeyle karşılaştım araştırmam sırasında. Bu konuya ilişkin bir deney yapılmış. Bir avuç mantarın ağırlığı ölçülmüş. Ardından 5 dk. boyunca suda bekletilmiş. Sudan çıkarılıp tekrar tartılmış ve ne kadar su çektiklerine bakılmış. Farkın sadece 6 gr. olduğu görülmüş. Deneyin devamı ise daha da ilginç. Mantarlar bu işlemin ardından sıvı yağda sotelenmiş. Ayrı bir tavada da suda bekletilmeyen bir avuç Mantar sotelenmiş. Suda bekletilenlerin bekletilmeyenlerden daha az yağ çektiği görülmüş.

Mantar Nasıl Temizlenir?

Lezzet kaybı konusunda da şöyle bir savları var deneyi yapanların; mantarın lezzetinin hücrelerindeki amino asitlerde yer aldığı ve hücrelerin de mantarın 5 dk.lık suda bekletilme sonucunda mantara nüfuz eden suyun ulaşamayacağı kadar derinlerinde yer aldığını söylüyorlar.

Bugüne kadar mantarların yıkanması konusunda kuşkularınız varsa yersiz olduklarını ispatlıyor sanırım bu deney. Ama deneyde mantarların renginin kararması konusuna değinilmemiş. O yüzden ben her zaman yaptığım yönteme sadık kalıp az suda yıkayıp kurulamaya devam edeceğim.

Kabukları soyulmalı mı peki mantarların? Benim özellikle soyulması gibi bir çabam olmuyor. Ama yıkama işlemi sırasında ovalarken kabukların bir kısmı zaten kendiliğinden ayrılıyor, onlara da engel olmuyorum.

Afiyetle kalın…

24 yorum

 1. Kevser abla merhaba, mantar kaç gün dayanır ve nasıl koşullarda saklamamız gerekir? İnternette çeşit çeşit yorum var konuyla ilgili ama ben sana danışmak istedim.

 2. İstiridye mantarı nasıl yıkanır?

 3. Neye ihtiyac duyarsan bu uygulamada var arkadaş👍 elinize, kolunuza, yüreğinize, bilginize sağlık Kevser Hanım. 10 numara iş yapıyorsunuz. Tebrik ediyorum❤

 4. mantarların siyah içi temizlenip atılır mı yoksa temizlemeye gerek yok mu

 5. Kevser hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.. bir sorum olacak ..mantarların sapları yeniliyor mu ??

 6. Güzel

 7. Ben de hep yıkayıp kuruluyordum. Bu hafta semt pazarında bembeyaz mantarları görünce benim mantarlarımın kararma nedeni içlerinin siyaha dönmüş olmasıymış demek, yıkamam değilmiş dedim kendi kendime.Bu yüzden mümkün olduğunca pamuk gibi mantar almak gerektiğini düşünüyorum. Bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler 🙂

 8. pazardan aldığım mantarı ıkı gun dolapta beklettıkten sonra dondurucuya attım.sımdı cıkardım da bazıları yumusamıs gıbı o sekılde yenır mı mantar.

  • Sebzeler bütün olarak dondurulmaz, dondurulmak istendiğinde kullanılacak büyüklükte doğranarak dondurulur ve çözdürülmeden pişirilir. Mantarları kullanmamanı tavsiye ederim.

 9. peki sirke? sirke bozarmı mantarı?

 10. Bu konuyu bende hep merak etmişimdir. Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim Kevsercim, bende hep bu yöntemi kullanıyordum zaten sevindim doğru yolda olduğum için. Birde brokoli yıkama konusunda çok endişeliyim. Acaba temiz oluyormu, ya aralarında birşey kaldıysa yada herkez elini dokunuyor alırken, acaba yeterince temiz yıkıyormuyum, hep kafamı karıştırmıştır. sirkeli suda bekletmeninde çözüm olmadığını duymuştum tv de. Bukadar endişe 2,5 yaşındaki oğlum için ancak. Sevgiler.

  • Kusura bakmazsan ben annelerin bu aşırı korumacı tavrı konusundaki rahatsızlığımı dile getirmek istiyorum Nihal’cim” içgüdüsel olarak her şeyin en iyisini en sağlıklısını sunmaya çalışmanızı anlıyorum. Ama mantık olarak ileriki yıllarda işler sizin kontrolünüzden çıkınca bu çocuk için zararlı olmayacak mı sence? Örneğin sürekli temiz şeyler yedirdin en iyi ihtimalle 18 yaşına gelip üniversiteye gelene kadar. Sonrasında yiyeceği temiz olmayan ya da sağlıksız şeyler alışık olmayan vücuduna daha fazla zarar vermeyecek mi? Hep pis sağlıksız beslensinler demiyorum. Ama bu konuda aşırı endişeli olmak anneye de zarar veriyor psikolojik yönden.

   • Evet çok haklısınız Kevser cim ancak elimde değil. bazen bulaşık makinesine dahi güvenmeyip tekrar yıkadığım olur tabak bardakları, zaman zaman kenarlarında su lekeleri oluyor. iyi durulamadığını düşünüyorum öyle zamanlarda. aşırı yıkama duygusu yıllardır var bende. ıspanağı dahi 6-7 kez yıkayıp birde sirkeli suda bekletmek te ayrı bir çaba. ancak şu bir gerçek ki oğlum ben istemesemde dışarıda satılan o sağlıksız yiyeceklerden de yiyor. babannemiz bu konuda benim kadar ısrarlı değil malesef. iyiki böyle bir siteniz var. verilen tariflerin çoğunu sarı civcivimi düşünerek yapmak istediğim için içim bir nebze olsun rahat. Sizi çok seviyorum. Sevgiler…

 11. mantarları bol akan suda hızlıca yıkayıp kağıt havlu arasında 1-2 kez bastırarak kurutuyorum ben…ve kararmış mantarları asla yiyemem..benden size tavsiye; mantarlarınızı ister doğrayın ister bütün olarak kullanın hiç farketmez..pişirirken 1/4 limonu sıkın…zerre kadar kararmamasının yanında lezzetinin de arttığını görürsünüz 😉

 12. Ben de küçük bir ipucu vereyim mantarları kararmamasi için limonlu suda bekletin pişirirken de bembeyaz kalır.

 13. Eğer limonlu suda bekletirseniz kararma problemi de ortadan kalkiyor lezzetini de hic etkilemiyor

 14. Hep böyle; mantar yıkanmalı mı? kabartma yöntemleri? karbonatla kabartma tozu arasındaki farklar.. gibi püf noktalarını merak etmişimdir.. bu tür ince detaylar mutfak hayatımızı kolaylaştırıyor.. yine sayanizde… teşekkürler Kevser hanım!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*