Muffin Kalıplarını Yağlamalı mıyım?

Muffin Kalıplarını Yağlamalı mıyım?

Sık aldığım sorulardan biri Muffin kalıplarının kullanımı. Piyasada çok farklı çeşit kalıplar olduğu için hepsine değinemeyebilirim. Elimden geldiğince sık kullanılanlar hakkında ayrıntılı yazmaya çalışacağım. Yine de aklınızda yanıt bulamadığınız sorular varsa yorum bırakarak sormaktan çekinmeyin.

Eğer Muffin kalıplarınız silikon ya da seramik kaplıysa  ömrünü uzatmak için ilk kullanımda yağlamalısınız. Sonraki kullanımlarda yağlamanıza gerek yok. Teflon kaplı metal kalıpları da aynı şekilde ilk kullanımda yağlamalısınız, sonraki kullanımlarda yapışıp yapışmamasına bakarak yağlayıp yağlamamaya karar verebilirsiniz. Yani yağlamadığınız takdirde muffinlerinizi kalıptan çıkaramıyorsanız her seferinde yağlayarak kullanabilirsiniz.  Ancak herhangi bir kaplaması olmayan metal kalıpları her seferinde yağlamalısınız.

Kağıt kalıplarda durum biraz daha karışık. Bazıları çok kalitesiz teksir kağıdı gibi olur, bunları yağlarsanız kağıttan kolayca ayrılır muffinler, yağlamadığınız takdirde keki parça parça etmek zorunda kalabilirsiniz kağıttan kurtarmak için. Buna gelene kadar ilk tavsiyem bu kalıplardan almamanız olacaktır zaten.

Kağıt kalıpların bazıları da yağlı kağıt gibi hafif kaygan oluyor, bunları yağlamanıza gerek yok.

Konumuz bu değil ama yeri gelmişken bunu da yazmadan geçmeyeyim. Kağıt Muffin kalıpları ağzında karton halka yoksa tek başına kullanılmazlar. Kullanıldıklarında yayılırlar. Hem şekilleri yamuk olur, hem de muffinleriniz güzel kabarmaz bu nedenle. Kağıt muffin Kalıplarını silikon ya da metal kalıpların içine koyarak kullanmalısınız. Silikon ve karton kalıpları fırına verirken bir tepsinin içine dizmek fırına koyup fırından çıkarmayı kolaylaştırır.

Kartonlarda durum yine biraz karışık. İçi karton dokusunda olanlar var, bunları yağlamanızda fayda var. İçi plastiğe benzer bir malzemeyle kaplı olanlar var, bunları ne alın ne de kullanın. Plastik ısıya maruz kaldığında içindeki kimyasallar ortaya çıkar, pişirdiğiniz şeye de nüfuz eder.

Benzer şekilde karton bardakta muffin pişirenler var. Çay bardakları muffin pişirmek, fırına girip dakikalarca ısıya maruz kalmak için üretilmemiştir, o dayanıklığa sahip değillerdir kısacası. İçine çay koyduğunuzda bile ısıyla temas eder etmez kötü bir koku yayar. Koku yayabiliyorsa daha neler yayıyordur siz düşünün.

Öyle takıntılı bir insan değilimdir, ay ben her şeyimi organik tüketiyorum, market tavuğu asla yemem, bence çocuklar şeker yememeli gibi biri hiç değilimdir. Ne var ki ısıya maruz kaldığında kokan bir malzemenin içinde de sırf farklı bir şeyler yapıyor olmak için bir şey pişerecek kadar koyvermiş de değilim.

Bu koku meselesi her türlü pişirme materyali için geçerli bu arada. Eğer kullandığınız silikon kalıplar, silikon spatulalar, kağıt muffin kalıpları ısıyla temas ettiğinde kokuyorsa ne kadar para vermiş olursanız olun düşünmeden atın. Pişirme yapılan kapların sağlığa zararlı olmamasının birincil kuralı stabil olmalarıdır. Yani ısıya maruz kaldıklarında yapılarında, dokularında, kokularında herhangi bir değişim olmamalıdır. Oluyorsa bir problem var demektir. Hadi sağlığa zararını falan geçtim o koku rahatsız etmez mi insanı zaten?

Afiyetle kalın…

26 yorum

 1. Kevser hanim muffin karton kalıplar aldım bunları yaglamalimiyim bide tepsiye diziyi yoksa fikrinin ızgarasundami oisireyim

 2. Teşekkür ederimm ☺️

 3. Metal kalıpları margarinle değil de sıvı yağla yağlasak bi sorun olmaz değil mi yapışmaz yani

 4. Kağıt kalıpları kullanırken normal tepside pişirirken tepsiyi yağlamak gerekir mi…

 5. kevser hanim merhabalar, ben ilk defa metal muffin tepsisi,karton muffin kalibi ve kagit muffin kalibi aldim. deneyecegim tariflerde hangisini kullanmam gerektigini bilmiyorm.yada tepsinin icine her seferinde kalip koyacakmiyim? bu kalip kagitmi kartonmu? kartonlar tek kullanimlikmi? servia ederken kartondan yada kaliptan cikicakmi ? soru cok kusur bakmayin 🙂

 6. Kevser hanım ben cam küçük kalıplar almıştım sağlıklı olur diye. Muffin için cam kalıp olabilirmi bide yaplayıp unlamam yeterlimi

 7. Yani hangi şekilde suda bekletmeliyim kaynar suya mı koymalıyım soğuk sudamı bekletmeliyim ?bu şekilde sormak istemiştim:)

 8. Çok sağol kevser abla peki kaynar suda mı normal sudamı benı aydınlatırsan çok sevinirim

 9. Kevser abla silikon muffin kalıplarımı bulaşık makinesinde yıkamıştım üstünde de herhengi bir kullanma talimatı yoktu sonrasında makinedeki koku haznesindeki koku kalıplarıma sinmiş ve kek veya vb. şeyleri yaptığımda kokusu siniyo. Bazen kalıbın içine kağıt muffin koyarak kullanıyorum ama pek dikkat etmedim kokusu varmı diye.Kalıpların kokusunu yok edebilecek bir fikriniz varmı ?:((

 10. Kızımın doğum gününde kullanmak için sert karton olanlardan almıştım,içi yaplıkağıt gibiydi,yağlamanıza gerek yok demişlerdi zaten,baya da pahalıydı boyut ve işlevine göre ama fırına girince evin içi yanık karton koktu. Geri kalanı hep attım çöpe. Silikonlar konusunda bilgi sahibi olmasamda yüksek ısıya maruz kalınca pek sağlıklı olacağını düşünemiyorum,içim rahat etmiyor. En doğru tercih nedir bilemedim bu konuda?

 11. Kevser hanım silikon kalıpların kokması konusuyla ilgili ne kadar kaliteli olursa olsunlar yine koku veriyorlar bu konuda ne tavsiye edersiniz.

 12. Ben de daha yeni silikon muffin kalıbı almıştım ve kullanırken yağlayıp yağlamamakta tereddütlüydüm. Çok açıklayıcı oldu yazınız benim için. Kolay gelsin.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*