Ekşi Mayalı Bazlama Tarifi

Ekşi Mayalı Bazlama TarifiEkşi Mayalı Bazlama TarifiEkşi Mayalı Bazlama Tarifi

Blogu Ekşi mayalı ekmek tarifleri sayfasına çevirmek istemiyorum ama bu bazlamaları Ramazan’da yemeyeceksiniz de ne zaman yiyeceksiniz? Hamurunu gündüzden hazırlayıp sahurda pişirip sıcak sıcak yiyebilirsiniz. Ama baştan uyarayım nasıl ki Ekşi mayalı ekmek hazır ekmekten daha çok ekmek yediriyorsa Ekşi mayalı Bazlama da ekşi mayalı ekmekten daha fazla yediriyor. Pamuk gibi yumuşacık, damağı ele geçirecek kadar lezzetli ve evi sarıp sarmalayacak kadar mis kokulu oluyor.

Bazlama Pişirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tarifin tek hassas yeri pişirmesi. Isının iyi ayarlanması gerekiyor. Yüksek ısı kullanmak bazlamaların daha kısa sürede pişmesini sağlamaz. sadece dışlarının hemen pişip içlerinin çiğ kalmasına neden olur. Düşük ısı ise dışlarının sertleşmesine yol açar. İhtiyacınız olan ısı yakmayacak kadar düşük ama kısa sürede pişirecek kadar yüksek olan ısıdır.

Orta-yüksek ayarda arada gerektiğinde kısıp artırarak pişirirseniz çiğ kalmadan, sertleşmeden pişeceklerdir. Benim elektrikli ocağımda ısı seviyesi 9’a kadar örneğin. Genellikle 7.5’te tutup gerektiğinde 8’e çıkarıyor ya da 7’ye düşürüyorum pişirirken. Sizde kendi ocağınızın ısı ayarını buna göre hesaplayarak ve pek tabii hepsinden önce hamurun verdiği tepkiye bakarak yapabilirsiniz ısı ayarını.

Pişerken altı pişip pişmedi mi diye kaldırıp bakmak yerine üstünde gerçekleşen renk değişimine dikkat edin. Bazlamaların altı piştikçe üste doğru beyaz hamur rengi matlaşmaya başlar. Hamurun yarısından fazlası matlaşınca çevirebilirsiniz. Eğer içlerinin pişip pişmediğine  bir türlü emin olamıyor ve bu işi garantilemek istiyorsanız pişirirken üzerlerine bir kapak kapatabilirsiniz. Kapak ısıyı tavanın içine hapsedeceği için bazlamanın pişmesini garantileyecektir.

Afiyetle kalın…

Videolu Ekşi Mayalı Bazlama Tarifi
Porsiyon : 8 Adet

Malzemeler

 • 200-210 g aktif ekşi Maya,
 • 500 g standart beyaz un,
 • 400 g soğuk su,
 • 1 tatlı kaşığı tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Maya, su ve unu derin bir kapta homojen bir şekilde karıştırın,
 2. Üzerini streç filmle örtüp 30 dk kadar dinlendirin,
 3. Hamuru unladığınız tezgaha alıp tuzu üzerine serpin ve 3-4 dk. kadar katlayarak ve gerektiğinde unlayarak yoğurun,
 4. Hamuru kaba geri koyup streç filmle örtün ve 1 saat dinlendirin,
 5. Üzerini açıp kaptan çıkarmadan alttan alıp üste koyarak 10-15 kez katlayın,
 6. Aynı katlama işlemini birer saat arayla iki kez daha yapıp yine üzerini örtün ve buzdolabına kaldırın ve 12 saat dinlendirin,
 7. Buzdolabından alıp yoğurun,
 8. 8 eşit parçaya bölüp 10-15 dk dinlendirin,
 9. Parçaları unladığınız tezgahta tatlı tabağı genişliğinde açıp kızdırdığınız yapışmaz özellikli bir tavada arkalı önlü pişirin.

Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*