Ekşi Maya Tarifi

Ekşi Maya Tarifi

Sen şunun daha iyisini yaparsın dedi bir gün yemek masasında elindeki marketten alınmış Ekşi mayalı ekmeği gösterip. Bir git, başıma iş çıkarma dedim. Zaten evde haftada taş çatlasa bir somun ekmek yeniyor. Aslanmışım, kaplanmışım, yaparmışım, ben yaparsam o daha çok yermiş… Dayanamam bir şey istemesine, dayanamadım yine. Ertesi gün ilk iş markette aldım soluğu, organik tam buğday unu aldım. Bugüne kadar okuduğum bütün Ekşi Maya tarifleri en organik organik un kullanın diyordu. Hani utanmasalar gidin dünyanın insan eli değmemiş bir köşesinden bir tarla satın alıp kendi buğdayınızı ekin, hasatını ellerinizle yapıp, taneleri tek tek ayırıp kendi inşa ettiğiniz değirmende kendiniz öğütün diyecekler.

Temizleyip pakladığım kavanozda kaynar sularda beklettiğim daha önce kullanılmamış tahta kaşıkla karıştırdım gram gram ölçtüğüm unla suyu. İsim de koymak lazımmış adıyla büyüsün diye. Cuma günü ya, Cuma olsun adı dedim. Ertesi gün bir baktım kabarmış da taşmış kavanozdan. Uff dedim ne biçim de Ekşi Maya yapıyorum, heyt be, bir de zor diyorlar buna. İkinci gün besledim, üçüncü gün besledim… Seviyesini ölçmek için renkli bantlar falan yapıştırdım. Her fırsatta yanına gidip dakikalarca izledim oluşan minik baloncukları. O kadar sakınılan her göz gibi benim gözümün nuruna da taş battı dördüncü gün, üzeri küflendi.

Ertesi gün sil baştan başladım, bir yandan da başıma iş açtın işte, ben sabırsız insanım, böyle beklemeli, baştan almalı şeyler bana göre değil, ah nasıl da uydum aklına diye söylenerek. Bu sefer benim usül, senin usül, ben kendime bu kadar bakmıyorum, seni mi bezeleyeceğim diyen herkes usül. Bildiğin standart beyaz unu çeşme suyuyla karıştırdım ölçü kabının içinde. Bu sefer bardak ölçüsüyle, bu gördüğünüz kıvamda. İsim de koymadım, zaten koysam ya nimet ya bereket olacak diğer bütün mayalar gibi. İsmi olmaması daha ayırt edici.

Ekşi Maya Tarifi

İkinci gün baloncuklar göründü yine. Üzerinde hafif bir kabuklanma.

Ekşi Maya Tarifi

Üçüncü gün karıştırınca daha bir fışık fışık ediyor.

Ekşi Maya Tarifi

Dördüncü gün yandan bakınca baloncuklar daha fazla ve daha büyük.

Ekşi Maya Tarifi

Beşinci gün kabuk daha kalın ve güçlü.

Ekşi Maya Tarifi

Altıncı gün gaza gelip deniyorum oldu mu acaba diye. Olmamış. Olsa bir su bardağı suya bıraktığım yarım çay kaşığı Maya suyun üzerinde yüzecek, yüzmüyor.

Ekşi Maya Tarifi

Yedinci gün besledikten sonra önceki günlere nazaran daha çabuk köpürüyor, daha çok baloncuklanıyor, daha coşkulu, üzerinde köpük de oluşmamış zaten dünden beri, kabardıkça kabarıyor çünkü, kabuklanması için sabit durması lazım.  Tekrar deniyorum. Bu sefer işlem tamam, mayam hazır, suyun üzerinde yüzüyor.

Ekşi Maya Tarifi

Anlayacağınız üzere çok çok da ahım şahım bir tecrübem yok bu işle ilgili. Yalnız şu kadarını söyleyeyim ki eğer mayanın üzerinde su tabakası birikmişse suyu fazla gelmiş demektir. Suyu fazla geldiği takdirde de küflenebiliyor:)

Bu arada un konusu tamamen size kalmış. İster organik kullanın, ister buğday unu, ister çavdar unu.. Ama şu da aklınızda bulunsun, her un çeşidinin çekeceği su miktarı değişecektir. İlk karıştırmada çok önemli değil ama beslemelerde işin içine hamur karışımı da girdiği için un ve suyu verdiğim ölçülerden ziyade mayanın kıvamına gör ayarlamanızı tavsiye ederim. Verdiğim ölçüler ideal koşullar için geçerli. İlk denememde mayanın küflenmesinin sebebi ideal bir dünyada yaşadığımı zannedip ölçülere bağlı kalmamdı örneğin. Sahip olmanız gereken kıvam kek yaparken unu fazla kaçırdığınızı fark edip azıcık süt eklesem mi, böylece pişirsem mi diye ikilemde kaldığınız koyu kek hamuru kıvamı.

Su olarak ben oda sıcaklığında birkaç saat beklemiş çeşme suyu kullandım. Burada çeşme suyu içilebiliyor ve klorlu değil. Eğer yaşadığınız şehirde böyle bir imkanınız yoksa şişe su kullanmanız daha uygun olacaktır.

Mayanın hazır olma süresi de yine sizin şartlarınıza göre değişecektir bu arada. 6. günde de olabilir, 10. günde de. Panik yapmayın, olana kadar aynı sistemle beslemeye devam edin.

Pek çok kaynakta mayanın tam olarak 24 saatte bir beslenmesi gerektiği yazıyor, ne bir dakika eksik ne bir dakika fazla. Buna çok dikkat etmedim açıkçası, 1-2 saat erken ya da geç beslediğim olmuştur mutlaka. Besleme süresine ilişkin bir problem yaşamadım.

Son olarak… Adı ekşi maya olduğu için ekşi ya da kötü kokması beklenebilir ama öyle değil. Daha çok hoş aromalı hafif ekşili bir meyvenin kokusu gibi geliyor bana kokusu. Çiçek koktuğunu söyleyenler de var. Sonuç olarak kötü kokmuyor. Sadece yukarıda bahsettiğim sulanmayı yaşadığım zamanda oje gibi kokmaya başlamıştı. Oje gibi kokuyorsa problem vardır, aklınızda olsun:)

Afiyetle kalın…

Ekşi Maya Tarifi

Malzemeler:

 • 1/2 su bardağı un,
 • 1/2 su bardağı oda sıcaklığında su,
 • Ekstra un ve su.

Hazırlanışı:

 1. Un ve suyu geniş ağızlı cam bir kabın içine alıp temiz bir tahta kaşıkla pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın, üzerine bir örtü örtüp oda sıcaklığında güneş görmeyen bir dolaba kaldırın,
 2. 24 saat sonra yarım su bardağı un ve yarım su bardağı su ekleyip pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın, üzerine bir örtü örtüp oda sıcaklığında güneş görmeyen bir dolaba kaldırın,
 3. 24 saat sonra karışımın üçte ikisini atıp kalan karışıma yarım su bardağı un ve yarım su bardağı su ekleyip pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın, üzerine bir örtü örtüp oda sıcaklığında güneş görmeyen bir dolaba kaldırın,
 4. Aynı işlemi üzeri tamamen köpük köpük olana ve su testini geçene kadar her 24 saatte bir tekrarlayın (2-7 gün daha),
 5. Mayayı hemen kullanabilir veya cam bir kavanoza koyup kapağını kapatarak buzdolabında saklayabilirsiniz,
 6. Mayayı haftada 2-3 kez üçte ikisini atıp yarım su bardağı un ve yarım su bardağı su ekleyip karıştırarak besleyin.

Afiyet olsun…

Click here to see the recipe

 

 

14 yorum

 1. bugün düsündüm acaba yapabilirmiyim diye eksi maya
  resmen duygularıma tecrübe oldunuz

  0
 2. Kevser hanim 3. adimdan sonra her gun 3te 2sini atiyor muyuz mayanin? Yoksa 1 defa mi yapiyoruz bunu?

  5+
 3. Uzun zamandir şu ekşi maya işi bana bir göz kirpiyordu. Evet Kevser paylaştiğina göre artik bu işe soyunabilirim.. teşekkürler harikasin!

  1+
 4. Ilaç gibi geldi sizin anlatımınız…her taraf tarif kaynıyor da sizin gibi püf noktalarını anlatan yok.
  Bir Emine bir de Menşure gitti çöpe bu defa isimsiz yapacağım bende.

  2+
 5. Tam da ekşi maya tarifi ararken:) 😘

  0
 6. Kevser Hanımcım ekşi mayalı ekmek tarifi de paylaşabilir misiniz

  4+
 7. Merhaba bu mayanın tamamınımı kullanıyoruz ekmek yaparken ? Tarif içinde tşkler ☺️

  1+
  • Her ekmek için baştan maya hazırlayıp hazırlamayacağını soruyorsan hayır. Mayayı düzenli olarak besleyerek buzdolabında saklıyor ve ekmek için kullanacağın tarifte istenen kadarını kullanıyorsun👍🏻

   2+

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*