Fırında Tas Kebabı Tarifi

Fırında Tas Kebabı TarifiFırında Tas Kebabı TarifiFırında Tas Kebabı TarifiFırında Tas Kebabı Tarifi

Benim en sevdiğim ana yemekler kategorisine giren bir yemeğimiz var bugün. Fırında Tas kebabının en güzel özelliği Fırında pişiyor olması:) Bununla birlikte soğan doğramayı sevmeyenler için de soğan içermemesi elbette. Eti fırına atmak yalnızca 1 dakika sürüyor. Pilavını kavurmak ve tekrar fırınlamak da 10 dakika civarında. Harcanılan emek açısından bakıldığında toplamda 11 dakikada nefis bir et yemeği çıkıyor ortaya, hem de pilavı da yanında hazır.

Yemeği tek başına tüketecekseniz 2 kişilik, masada birkaç çeşit daha olacaksa 4 kişilik olarak planlayabilirsiniz. Kişi sayısına göre miktarını artırmak elbette mümkün. Bu durumda kullandığınız fırın kaplarını da büyütmelisiniz.

Çok fazla değişiklik yapılabilecek bir tarif bu. Benim baz olarak gördüğüm tariflerden biri. Üzerinde yapabileceğiniz oynamaların sınırı yok. Etinden başlayacak olursak dilerseniz soğan, patates vs. gibi sebzeler ekleyerek miktarını ve çeşitliliğini artırabilirsiniz. Tavuk veya hindi eti kullanabilirsiniz. Bu durumda pişme süresi kısalacaktır. Pilavını bulgur pilavı yapabilir, yine içine garnitür, nohut, mısır, dereotu, çam fıstığı+kuş üzümü, vs. koyarak çeşnilendirebilirsiniz. En son pilav için eklediğiniz suyu et veya tavuk suyu olarak kullanabilirsiniz.

Pilavın lapa olmaması için kullandığınız su miktarını iyi hesaplamalısınız. Tariften anlayamayanlar için burada biraz daha açık anlatmaya çalışacağım;

İlk etapta eti tepsinin içine kapattıktan sonra tepsiye 5 su bardağı su ekliyoruz (sıcak veya soğuk olabilir çok önemi yok). 50 dakika sonunda pilavı hazırlamaya başlıyoruz. Yaklaşık 10 dakika da o sürüyor. Yani toplam 60 dakika (1 saat) sonunda tepsiyi fırından çıkarıyoruz. Bu sürede ilk etapta eklemiş olduğumuz 5 su bardağı su buharlaştığı için azalmış oluyor. Benimki 1 su bardağı kadar kalmıştı. Burada göz kararınızı kullanın, sakın suyu boşaltıp ölçmeye kalkmayın. Hem tasın içindeki et dökülebilir, hem de sıcak olduğu için elinizi kolunuzu yakabilirsiniz et dökülmesin diye uğraşırken.

Benim kullandığım pirinç normalde 1’e 1,5 su bardağı su kaldırıyor. Fırında üzeri açık şekilde pişeceği için buharlaşma yaşanıyor, bu nedenle normalde kullandığım su miktarını neredeyse 2 katına çıkarıyorum ve 2,5 su bardağı kullanıyorum. Tepside kalan 1 su bardağı suyum vardı zaten. Bunu 2,5’e tamamlamak için 1,5 su bardağı daha sıcak su ekliyorum üzerine. Eğer pirinciniz söz gelimi 2 su bardağı su kaldırıyorsa siz toplamda 3,5-4 su bardağı kullanın yani.

Etleri kapamak için kullanacağınız kap metal, cam veya porselen olabilir, önemli olan fırında kullanılabilir olması, etlerin içine tam sığdığı bir boyutta olması. Çok büyük olursa tepsinin içinde pilavı pişirebileceğiniz yer kalmaz. O yüzden bu işe girişmeden önce küçük kabı tepsinin ortasına ters şekilde koyup pilava yer kalıyor mu diye kontrol edin.

Ben üzerine ağırlık olarak 2 tane taş koydum. Ama siz dilerseniz başka bir fırın kabını da ağırlık olarak kullanabilirsiniz. Ama ağırlık olarak kullandığınız şeyin tepsinin üzerini kapatmadığından emin olun. Kapatırsa buharlaşan suyun bir kısmı buraya çarparak yoğunlaşacak ve tepsiye geri damlayacaktır. Bu da tepside kalan su miktarını değiştirecek ve tahmininizi güçleştirecektir. Ağırlığı suyun kaldırma kuvvetinin önüne geçmek için koyuyoruz. Ağırlık kullanmazsanız ortadaki kap yukarı kalkar ve etler ortaya dağılır. Sımsıkı biçimde kapanmasına gerek yok, altından bir miktar su girebilir etlerin içine, yalnızca etlerin kabın içinde kalmasını sağlayın. Suyu dökerken kabın üzerinden elinizle bastırın kabın yer değiştirmemesi için.

Bu kadar uzun uzadıya anlattığıma bakıp gözünüz korkmasın. Bunlar mutfağa yeni girenlerin işgüzarlık yapmasının önüne geçmek için küçük bir önlem yalnızca:)

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 2-4 Kişilik

Malzemeler

 • 300 g yağsız kuşbaşı dana eti,
 • 1 adet orta boy havuç,
 • 1 su bardağı pirinç,
 • 4 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı,
 • Tuz,
 • Karabiber,
 • 4-5 su bardağı su.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Etleri tereyağı ve damak zevkinize göre tuz ve karabiberle harmanlayıp 12 cm çapında bir fırın kabına yerleştirin,
 2. Fırın kabını 26 cm çapında bir fırın tepsisinin içine ters kapatın,
 3. Etlerin olduğu kabın üzerine bir ağırlık yerleştirin,
 4. Tepsiye 4 su bardağı su koyup fırına verin,
 5. 200 derecede 50 dk. pişirin,
 6. 50 dk sonunda sıvı yağı bir tavada kızdırın,
 7. İçine tavla zarı büyüklüğünde doğradığınız havuçları ekleyip yumuşayana kadar pişirin,
 8. Yıkayıp süzdüğünüz pirinci ekleyip 5-7 dakika orta hararetli ateşte sık sık karıştırarak kavurun,
 9. Tuzunu ve tereyağı ekleyip karıştırın ve ateşten alın,
 10. Tepsiyi fırından çıkarın (50 dakika bekleme ve 10 dakikalık pirinç kavurma süresiyle birlikte toplamda 60 dakika pişiyor),
 11. İçinde kalan suyu göz kararı ölçün,
 12. Toplamda 2,5 su bardağı su olacak kadar sıcak su ekleyin (benim 1 su bardağı su kalmıştı, üzerine 1,5 su bardağı su ekledim),
 13. Pirinci eşit şekilde kenarlarına yayın,
 14. Fırına verip aynı ısıda pişirmeye devam edin,
 15. Suyunu çekmesine çok az kala fırın ısısını sıfırlayın,
 16. Pilav suyunu tamamen çektikten sonra fırından alın,
 17. Ortadaki fırın kabını kaldırıp etleri tepsinin ortasına yayın.

Afiyet olsun…

Click for recipe in English

100 yorum

 1. Kuzudan yaparsam fırında ne sürede pişer?

 2. Tas olarak küçük bir çelik tencere kullansam olur mu?

 3. Harika bir yemek, teşekkürler Kevser hanım

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*