Kekimin Üzeri Çatlıyor, Neden?

Kekimin Üzeri Çatlıyor, Neden?

Son zamanlarda üst üste aynı soruyu alınca birçok kişinin bu konuda kafasının biraz karışık olduğunu farkettim. Bu konuyu nedenle ayrıntılı bir şekilde anlatma gereği hissettim.

Öncelikle kekleri birkaç gruba ayırmamız gerekiyor; kek kalıbında pişen kekler, tepside pişen kekler, muffinler, pandispanyalar. Bu gruplamaya gitmemizin nedeni hepsinin birbirinden farklı özelliklere sahip olması ve buna bağlı olarak da ortaya çıkan sonucun farklılık göstermesidir. Şimdi dilerseniz ayrıntılı olarak inceleyelim hepsini teker teker.

Kek Kalıbınında/Baton Kalıpta Pişen Kekler

Pişme işlemi ısıya bağlı olarak gerçekleşir. Isı kaynağı dışarıdan geldiği için öncelikle keklerin dışı pişer. Isı içeriye doğru iletildikçe içi pişmeye devam eder. Kek piştikçe içindeki hava ve sıvıların genleşmesine bağlı olarak hacmi artar. Kekin dış kısmı piştikçe, genişleyebileceği tek alan üst kısmı olduğu için yukarı doğru kabarır. Ancak ısı içerilere doğru ilerledikçe, ki kek kalıbındaki kekler kalın bir şekilde döküldüğü için ısının iç kısımlara ulaşması biraz zaman alır,  ve içi pişmeye başladıkça işler biraz karmaşıklaşır. Hacmi büyüyen kek kendine yer açmak için yukarı doğru basınç uygulamaya başlar. Ancak kekin Üzeri çoktan pişmiş olduğu için kek esneyemez ve çatlar.

Kimi zaman bu çatlaklardan pişmemiş kek hamurunun taştığı da görülebilir. Bu durumun oluşması fırın ısısının fazla geldiğinin veya kek hamurunun fazla sıvı olduğunun göstergesidir. Mükemmel bir kek yapmak için daha sonraki denemelerde bu göstergeler doğrultusunda değişiklikler yapmak gerekir. Örneğin tarifte her ne kadar belli bir ısı ölçüsü tavsiye edilmiş olsa da bu ölçü tarifi veren kişinin kullandığı fırına göre belirlenmiştir, sizin fırınınız için uygun olmayabilir Eğer kekinizin çatlaklarından kek hamuru çıkışı da gerçekleşiyorsa bir sonraki denemenizde tavsiye edilen ısıyı 5-10 derece daha düşük kullanmanız gerekebilir.

Benzer şekilde ısı gereğinden fazla düşük gelirse kekin pişme süresi uzar. Bu süre zarfında kek hamuru içinde hapsolup kekin kabarmasını sağlaması gereken hava bulduğu boşluklardan kaçar ve ve içinde genleşip keki kabartacak hava kalmayan kekiniz kabarmaz, dolayısıyla çatlamaz. Kısacası kek kalıbında pişen iyi bir kek çatlar, çatlamıyorsa bir problem var demektir.

Eğer kekinizin bir tarafı çatlıyor, diğer tarafı çatlamıyorsa fırınınız eşit şekilde ısıtmıyor demektir. Keki fırına koyduktan 20-25 dk. sonra kekinizi çevirmelisiniz.

Tepside Pişen Kekler

Tepside pişen keklerde kek hamuru daha geniş alana yayılmış ve daha ince olduğu için kek kalıbında pişen kekler gibi çatlamaz. Sadece orta kısmı biraz daha fazla kabarır ve çok hafifçe çatlar veya hiç çatlamaz. Bunun nedeni kekin ısıya maruz kalan alanının geniş olması ve ince bir katman halinde olduğu için kek kalıbındaki keklere nazaran daha kısa sürede pişmesidir.

Eğer tepside yaptığınız kekler çok fazla çatlıyorsa ya sıvı miktarı az gelmiş, ya da ısısı fazla gelmiş demektir. Bir sonraki denemenizde hamuru daha sıvı yapmayı (un miktarını azaltarak veya sıvı miktarını arttırarak) ve daha düşük ısıda pişirmeyi deneyebilirsiniz.

Muffinler

Kek kalbındaki keklerle benzerlik gösterir. ısıya maruz kalan alan dar olduğu için çatlarlar. Eğer cupcake yapmak için kabarmamış, çatlamamış, Üzeri düz bir muffin yapmak istiyorsanız düşük ısıda pişirmelisiniz.

Pandispanyalar

Pandispanyalarda sıvı kaynağı normal keklerde olduğu gibi süt veya yoğurt değil yumurtadır. Bu da kabarmanın eşit şekilde olmasını sağlar. Bununla birlikte tepsi keklerinde olduğu gibi alan geniş olduğu olduğu için  çatlamazlar.

28 yorum

 1. Kevser Hanım merhabalar. Kekim çatladı evet çok guzel ama içi böyle hamur kaldı. Düşük isida uzun süre de pişirdim 😔 Acaba unu mu az geldi ki 🤔 Bunu nasıl değerlendirebilirim? Fırında fanlida biraz kurutsam sonra truff yapsam diye düşündüm kendimce. Yol gösterirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler. 😘

  • Yanlış görmüyorsam havuçlu kek. İçinde çiğ sebze ya da meyve olan keklerde sebze ya da meyve saldığı suyla kek hamurunu sulandırır. Bu da pişmesini zorlaştırır, pişme süresini uzatır. Un miktarını standart bir kekten biraz fazla koymak ve pişme süresini uzatmak içinin iyi pişmesini sağlar. Ama bu pişme işlemi fırından çıktıktan sonra tekrar fırına koyduğunda devam etmez, çöküp birbirine yapışır çiğ kalan yerler ve arasına hava girmesi mümkün olmaz. Dilimleri sonradan kurutamazsın yani. Onun yerine elinle olabildiğince ufalayıp bu şekilde fırınlayabilirsin. Arama kısmından bayat kek araması yaparak kullanabileceğin tariflere göz atabilirsin👍🏻

 2. Merhaba Keserim Mutfağı
  deneme 3 de un miktarını yarım bardak artırdım ve havuç olarak yarim bardak ekledim ( Kore deki havuçlar 1 kg geliyor ,daha önce abartmışım biraz) ve pişme süresini 20 dakika 10 derece daha düşük ısıda yaptım.
  sonuç tam istediğim gibi .
  çok ama çok teşekkür ederim .

 3. merhaba
  kek fırından çıktıktan sonra resimdeki gibi ama 1 gün bekledikten sonra iç kısmı (ortası) sulanıyor. bu problemi nasıl çözebilirim?
  yardımınız icin şimdiden teşekkür ederim

  • Ben fotoğrafta içi çok iyi pişmemiş bir kek görüyorum. Fırından çıktığında da problem var zaten. Daha düşük ısıda daha uzun süre pişirmeyi, havuç miktarını azaltmayı ya da un miktarını artırmayı deneyebilirsin.

 4. Çok teşekkür ediyorum bu benim için çok büyük bir sorundu .

 5. çok yaşa kevser reyiz?

 6. Kevsercim çoğu tarifini yapıyorum bizimle paylaştığın için sağol,davul fırın kullanıyorum (anne alışkanlığı :)tepside kekimi yapıyorum ama çıkarıp dilimlediğim Zaman dağılıyor,ben nerde yanlış yapıyorum 🙁

 7. Denedim oldu.cok sevindim saolun :)..hakkinizida helaledin.cok mesgul ettim

 8. Tabletimle girdim..o uyari gelmedi fakat telefnda hala ayni:(

  • Tarayıcın açıkken menü tuşuna basarak en altta yer alan ayarlar/seçenekler tuşuna tıkladıktan sonra gizlilik ve güvenliği seçerek Ön belleği temizle ve geçmişi temizleye basmayı deneyebilir misin acaba? Bunu yaptığında tarayıcın daha önce girdiğin siteleri unutacak yalnız.

 9. Kusura bakmayin sizide mesgul ediyorm…samsung galaxy gio s5660 telefonumn markasi

 10. Malesef hala devam ediyor…..önceleri böyle bi sorn yoktu.bayadr sizi takip ediyorm…son bi haftadr falan devam ediyo:(

 11. Android telefondan giriyorm.telefonun kendi browerseri .buyuk ihtimal chrome kullaniyor….saolun dediginz gibi ısı fazla geliyor olabilir…birde az ısıyla deneyeym…ama sitenize girmem icn guvenlik uyarisini asmamz lazim cünku girmk ck zorlasiyor :(…sizi takip ediyorm nerdeyse tum tariflerinizi gezdim.:)…yorumlari ve püf noktalari severek okuyorm..cünki mutfakta kariyer yapmk istiyorm…;)

 12. Selamn aleykm kevser hanm benm keklerim son zamnlarda kabariyor fakat ici sıkı duruyo neden olabilir…
  bir baska sorumda sitenize girdigimde guvenlik uyarisi yapiyor devam e

  • Yeterince kabarmıyor demek ki Mahbube’cim. Isısı fazla geliyor olabilir fırının. Biraz daha düşük ısıda pişirmeyi deneyebilirsin. Siteye girmek için kullandığın internet browserını (chrome, safari vs. gibi) paylaşabilirsen bir kontrol edeyim.

 13. başlığı okuyunca aaa çatlamaması mı gerekiyor?! demiştim ama okuyunca aydınlandım 🙂 kalıpta yaptığım kekler maşallah çatlıyor 😀

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*