Şalgam Suyu Tarifi


Türkiye’de yaşarken yurt dışında yaşayan insanların sürekli Türk yemeği özlemi çekmelerini, bunu hayatlarının en büyük problemi gibi anlatmalarını, neden yurt dışında yaşanmaz başlıklı listelerin birinci sırasına koymalarını anlamsız bulur, canı çok isteyen oturur evde yapar diye düşünürdüm. Hemen ardından da yaşamadığın şey hakkında ön yargılı fikirler yürütme, kazın ayağı öyle değildir belki de derdim. Şu an yurt dışından bildiriyorum, kazın ayağı öyleymiş:) Canın isteyince oturup yapabiliyormuşsun:) Bir de öyle Türk nüfusunun çok olduğu, Türk ürünlerinin rahatlıkla bulunabildiği bir ülke değil İspanya. Hazır yemeği değil ham maddeyi bulmak ve almak için de özel çaba harcamak gerekiyor. Ama sonuç olarak gerçekten istiyorsan bulup alıp yapıyorsun. Burada yapmadığım ne lahmacun ne Ankara simidi ne Adana kebap ne de Beypazarı kurusu kaldı.

Ama nirvanam Şalgam Suyu. 5 aydır seri Şalgam Suyu üretiyorum. Öyle hemen yap ve iç bir tarif olmadığı için döngüyü kırmamak gerekiyor. 4 kg’lık iki kavanozum var. Çıkan Şalgam miktarı yeni kurduğum şalgam Suyu olana kadar tam yetiyor bize. O yüzden kavanozları boşaltır boşaltmaz yenisini kuruyorum. Bu döngüyü siz kendi tüketim kapasitenize göre belirleyebilirsiniz.

5 ay boyunca pek çok farklı yöntem denedikten sonra en kolay ve lezzet olarak en iyi sonucu veren tarif ve yönteme ulaştığıma inanıyorum. Denediğim tarifler arasında ekmekle mayalandırma, mor havuç kullanmadan yapma da var. Ekmek kullandığınız zaman ekmeği bir beze sarıp öyle koymanız gerekiyor kavanoza. Bunu hijyenik ve sağlıklı bulmadığım gibi ekstra bir malzeme kullanmak, onu yıkamak vs. süreci zorlaştırıyor. Böyle sürekli yapılması gereken şeylerde yapacağınız şey ne kadar basit ve az yorucu olursa o kadar kolay adapte edilebiliyor hayata.

Yurt Dışında Şalgam Suyu Nasıl Yapılır?

Başta dedim ya çok istiyorsan yapıyorsun diye. Öncelikle yapmak istediğin şeyin malzemelerini belirleyerek işe başlıyorsun. Kolayca bulabildiklerini bir kenara atıp daha önce gittiğin marketlerde görmediklerine odaklanıyorsun. Benim için bunlar mor havuç ve şalgamdı. İlk yaptığım şey İspanyolcalarını öğrenmek oldu. Bu sayede şalgamın aslında bütün marketlerde satıldığını öğrendim. Bunu daha önce fark etmememin sebebi de burada farklı bir cinsinin olmasıydı sadece. Ama bunu sorun olarak görmedim (ve deneyinde sorun olmadığı da çıktı ortaya) ve şalgamı da attım cebe. Ama Madrid’de mor havuç görmemiştim daha önce. Online satışını araştırdım. Birkaç sitede buldum ama Ağustos ayında olduğumuz için stoklarda yoktu. Beklemeye niyetim yoktu. İlk denememi mor havuçsuz, sadece şalgam ve pancarla yaptım. Sonuç kötü değildi. İspanya’da şalgam suyu içebilmenin keyfi de eklenince epey güzel oldu bile diyebilirim. O sıra Amsterdam’a gittik ve bir markette mor havuç buldum. Herkesin hediyelikler, ayakkabılar taşıdığı sehayatlerden birinden ben sırt çantamda bir kilo mor havuçla döndüm. İkinci denememi bu havuçlarla yaptım ve sonuç göz yaşartacak kadar iyiydi. Derken mor havuç online sitelerde stoka girdi ve benim şalgam döngüm başladı. Yurt dışında yaşıyorsanız benim yaşadığım bu süreçten ilham alabilirsiniz.

Şalgam Suyu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şalgam suyu yapmak turşu kurmakla aynı şey aslında. Tek farkı turşuda sebzeler yenirken bunda suyu içiliyor (seviyorsanız turşularını da yiyebilirsiniz elbette). O yüzden turşu kurarken dikkat etmeniz gereken ne varsa şalgam suyu yaparken de aynı şeylere dikkat etmelisiniz. Kullandığınız kap kacak temiz olmalı. Sebzeler çürük, ezik olmamalı ve tertemiz yıkanmalı. Temiz içme suyu kullanılmalı.

Şalgamı kurduktan sonra asla unutmayın. Her gün açıp karıştırın. Fermentasyon her zaman farklı seyreden bir süreçtir. Çünkü kullanılan malzemeler, ortamdaki bakteriler, hava sıcaklığı, vs. gibi insan kontrolünde olmayan pek çok şeye bağlıdır. O yüzden her yapışınızda farklı tepkimeler görebilir, farklı şeyler yaşayabilirsiniz, şaşırmayın, paniklemeyin. Yine, elde edeceğiniz şalgamın lezzeti de her seferinde değişecektir. Hepsi üzümden yapılıyor olmasına rağmen neden binlerce çeşit şarap olduğunu, neden her markanın, her yılın lezzetinin farklı olduğunu düşünün. İnsanlara hükmedebilirsiniz, hayvanlara hükmedebilirsiniz, teknolojiye hükmedebilirsiniz ama fermentasyon sürecine edemezsiniz.

Ev yapımı şalgamın lezzetinin hazırlarından çok farklı olduğunu bir Adanalıdan mutlaka duymuşsunuzdur daha önce eminim. Bir de bir Kırklareliliden duyun, ev yapımı şalgamın lezzeti hazırlarından çok farklı:) Kötü anlamda değil elbette, aksine ev yapımı şalgam suyu hazır şalgam suyundan çok çok daha lezzetli.

Fermentasyon başladığında gazlı içecek gibi alttan gelip üstte patlayan minik kabarcıklar görmeye, bunların sesini duymaya, kavanozların kapağını açarken gaz çıkışından kaynaklı pıst sesine şahit olmaya başlarsınız. Bu normal, ama bunlar olmasa da normal. Bu süreçte suyu taşabilir, bu normal. Ama taşmayabilir de, bu da normal. Üzerinde fotoğraflarda görebileceğiniz beyaz tabaka oluşabilir, normal. Oluşmayabilir de, bu da normal. Üzeri yemyeşil tüylü küfle kaplanmadığı sürece sorun yoktur. Küflendiyse küfü atıp suyunu içmeyi düşünmeyin, her şeyi atın. Malzeme ve emek önemli evet ama hayatınızdan ve sağlığınızdan daha önemli değil.

Şalgam suyunu buzdolabında haftalarca saklayabilirsiniz. İnce boğazlı şişeler saklama konusunda daha başarılı sonuç veriyor. Kavanozlarda yine beyaz tabaka oluşuyor ve içmeden önce süzmek gerekiyor. Üzüm ya da nar suyu veya rendelenmiş domates satılan çok ince boğazlı şişeler en iyi seçenek.

Afiyetle kalın…

Videolu Şalgam Suyu Tarifi
Malzemeler

 • 1 kg şalgam,
 • 1 kg mor havuç,
 • 4 adet pancar,
 • 4 yemek kaşığı salamura tuzu,
 • 4 tatlı kaşığı limon tuzu,
 • 6 adet meksika biberi (acı kırmızı biber),
 • 2 avuç nohut,
 • 2 avuç kalın bulgur.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Havuç, şalgam ve pancarları soyup doğrayın ve 8 lt’lik bir kavanoza alın veya 4 lt’lik iki kavanoza eşit şekilde paylaştırın,
 2. Biberlerin saplarını kesip ikiye kesin ve kavanozlara paylaştırın,
 3. Nohut ve bulguru da ekleyin,
 4. Tuz ve limon tuzunu bir kaseye alıp üzerine bir su bardağı kadar su ekleyin ve eriyene kadar karıştırın,
 5. Karışımı kavanozlara paylaştırın,
 6. Kavanozları ağızlarına kadar suyla doldurup kapaklarını kapatın,
 7. Güneş görmeyen serin bir dolaba kaldırın,
 8. 20 gün boyunca her gün açıp karıştırın,
 9. 21. gün ince bir tülbentten geçirip dar boğazlı cam şişelere alın ve buzdolabına kaldırın.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

40 yorum

 1. Geçen yıl yapmıştım, afiyetle içmiştik, bugün yine yaptım hadi inşallah 3 hafta sonra içmeye başlayalım sağlıkla. Emeğinize sağlık Kevser Hanım ?

 2. Him yapacağım teşekkürler

 3. Elimde salgam yaprakları var çiğ yiyen varmış ama başka birseyi oluyor mu acaba Kevsercim,bildigin.degerlendireyim istiyorum çöpe gitsin istemiyorum.

 4. Az önce süzdüm ve dolaba kaldırdım harika olmuş yrn pazardan malzeme alıp tekrar yapacağım çok tşkler ☺️

 5. Bir de şalgam fotoğrafı ekledim.

 6. Bu da benim turşum…

 7. Selamun aleyküm,
  Nette gördüğüm çoğu tarifte bir kilo havuç bir tane pancar turbu deniyor sizde ikiside birer kilo. Farkı ne acaba?

 8. Şalgam turpunun adı çelemdir.

 9. Kevser yetiş ??? bugün pazarda şalgam turpu sordum,adam benim geçen hafta aldığımdan başka verdi,benim aldığımn içi pembe dedim, şalgam turbunun ici pembe olmaz dedi. ama benm aldığım tezgahta da o turpta şalgam yazıyordu ??? pembeyse olmaz mı

  • Net bir şey söyleyemiyorum. Ben de farklı bir çeşidini, beyazını kullanıyorum ve sorun yaşamıyorum. Ama senin durumunda sonuç ne olur bilemiyorum??‍♀️

  • Şalgam turbunun içi beyaz kabuğu da sapına doğru beyazdan mora döner. Turptan daha keskin bir koku ve aromaya sahiptir.

 10. yaptım bakalım inşallah iyi olur,becerebilirim?

 11. çok teşekkür ederim ❤️

 12. bir de 8 litre kavanoz bulamadım,10 lt aldım.ama malzemeler tarifteki kadar. suyu biraz eksik mi doldurmam gerek,tam doldursam tadı az olur sanırım..biraz çok oldum bugün ?

 13. haftayı bekleyemedim, kucağımda bebekle yine gittim pazara aldım malzemeleri? ama bulgurum bu,acaba küçük olmasi sıkıntı olur mu, köyün bulguru böyle,elimde de bi var?yemek kaşığı bu arada

 14. kavanozun icinde gözüken beyaz şey nedir Kevser, tarifte yazmıyor ama fotoğrafta beyaz turp var o mu acaba? ben mi yanlış anladım ?

 15. pazarcidan şalgam istedim poşete koydu,mor havuç var mı dedim mor havuç da bu işte abla diyo? dedim tarifte ikisi ayrı yazılmış,yok yok ayrı değil dedi almadm bnde. bi hafta başka tezgah bakacgm?

 16. Limon tuzu yerine , başka ne ekleyebilirim ? Elimde kendi yaptığım elma sirkesini ekleyebilir miyim?

 17. Kevser hanım, acı biber yalnız lezzet için mi var tarifte? Fermentasyon veya küf mantarını önleme gibi bi etkisi var mı? Diğer malzemeleri aldım ama acı biberim yok da.

 18. Kevser hanım ellerinize sağlık bende yapıyorum. Kayınvalidemden ogrendim.Biz şalgam, kırmızı havuç mayalanması için fırından hamur alıp tülbente sarıp koyuyoruz.öylede çok güzel oluyor.

  • Ellerinize sağlık Esracım. Notlar kısmını okumaya üşenmişsin sanırım:) Pek çok yöntem denedim bugüne kadar ve en kolay uygulanabilirinin bu olduğuna karar verdim. Hamurun yanı sıra tülbent yöntemiyle ekmek koyularak da yapılabiliyor ve güzel de oluyor ama tülbentin o kadar süre fermente suyun içinde kalması içimi rahat ettirmedi.

   • Kevser hanım, Antakya’da ekşi mayalı hamur bulgur unu ile yoğrulur 3 gün fermente olması beklenir üstü battaniye ile örtülür. İyice ekşidikten sonrada suda eritilerek tuz ile kurulur turşu. Limon tuzu girmez içine. Turşunuz hazır olduktan sonra suyunu süzerken tülbent kullanabilirsiniz. Ama zaten bulgur ve un dibe çökmüş oluyor ve sadece kavanozun dibindeki suyu tülbentten geçirmeniz yeterli oluyor.

 19. Kevser Hanım şalgam dediğiniz bitki nedir? Google’da pancar fotoğrafları gösteriliyor. Bir de turpa benzeyen ama dış kabuğu alacalı kırmızı-beyaz ve turp gibi keskin kokmayan bir bitki var. Kırıkkale’de yaşıyorum ve burada pazarlarda alabaş deniyor bu turpa. ama nette şalgam turpu denildiğini de gördüm. Bu konuda kafam çok karisikti tarifiniz denk geldi. Ben de bir süredir evde yapıyorum salgamimi ama doğru mu yapıyorum bilmiyorum. Alabaş dedikleri adından emin olmadığım turp, siyah havuç ve kırmızı pancar ile yaptım önce ama pancarın topraksi tadını sevmedigimiz için ikinci sefer sadece turp ve havucla yaptım bizim damak tadimiza daha çok uydu. Önümüzdeki sefer sizin tarifinizle yapacağım tabi ki ? sevgiler

  • Görsellerde turnip (İngilizcesi) diye aratabilirsin Esencim. Turpgillerden olmasına rağmen turp değildir, alabaş da farklı bir sebzedir yine. Pazarda da şalgam olarak satılır, başka bir ismi yoktur. Şimdiden ellerine sağlık…

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*