Fırında Oğlak Eti Tarifi
Kevser'in Notu ve Püf Noktaları

Oğlak Eti de nereden çıktı şimdi dediğinizi duyar gibi oluyorum. Haklısnız belki de, öyle hepimizin evlerine sık sık giren bir et türü değildir Oğlak. Ama ola ki günün birinde pişirmek durumunda kalırsanız tarif için nereye bakacağınızı biliyorsunuz artık.

Oğlak Eti Trakya bölgesinde, özellikle bahar aylarında sık tüketilen bir ettir. Baharın gelişinin simgesidir hatta oğlak Eti tüketmek. Biz de en son memlekete gittiğimizde babam sağolsun emekliliğinin şerefine bize oğlak kesti. Bir kısmını orada taze taze tükettiğimiz gibi kalan etlerin bir bölümünü de buralara kadar getirip dondurucuya attım.

Uzun sürede pişen bir et olduğu için pişirmek için uygun bir tatil gününü kolluyordum geldiğimizden beri. Nihayet geçtiğimiz cumartesi günü etlerimize ayıracak vakit bulabildim ve akşam yemeği için pişirdim. Kendinden lezzetli bir et olduğu için tadını değiştirecek malzeme ve baharatlar kullanmaktan kaçındım özellikle. Oldukça yağlı olduğu için bir damla dahi yağ eklemedim. Tamamen kendi yağı ve suyuyla pişti. O kadar lezzetli oldu ki iç yağından hoşlanmayan ben bile suyuna iştahla ekmek banarak yedim.

Memlekette annemin yaptığı halinde ise etler önce yumuşayana kadar haşlanıyor, daha sonra tepsiye alınarak Fırında kızartılıyor. Ben tembel işi yapıp 5 dakikada fırına attım ve 2,5 saat sonra oturdum yedim. Hangisi daha güzel olmuştu diye soracak olursanız da kendim yaptım diye demiyorum ama benimki daha lezzetliydi bence.

Afiyetle kalın...

Fırında Oğlak Eti Tarifi
Fırında Oğlak Eti TarifiFırında OğlakFırında Oğlak
Malzemeler:
 • 1 kg oğlak eti,
 • Tuz,
 • Karabiber,
 • 5-6 adet defne yaprağı.
Hazırlanışı:
 1. Eti güzelce yıkayın,
 2. Üzerine tuz ve karabiber gezdirip kapaklı bir fırın kabına alın,
 3. Aralara defne yapraklarını serpiştirin,
 4. Kapağını kapatıp (kapaklı fırın kabınız yoksa herhangi bir fırın kabı ya da tepsisinin üzerine ete değmeyecek şekilde alüminyum folyo örtebilirsiniz) 200 derecede ısınmış fırına verin,
 5. 1,5 saat sonra fırından çıkarıp etleri ters çevirin,
 6. Kapağını kapatarak tekrar fırına koyun ve 1 saat daha pişirin.
Afiyet olsun... 

Tarifi denemeden önce üst kısımda yer alan yazıyı mutlaka okuyun. Tarifle ilgili işinize yarayacak püf noktaları bulabilirsiniz.

Bu makalede Fırında Oğlak Eti Tarifi malzemeleri, Fırında Oğlak Eti Tarifi ile ilgili püf noktaları, Fırında Oğlak Eti Tarifi ve yapılışı yer almaktadır. Eğer tarif işinize yaradıysa lütfen paylaşarak veya yorum yaparak destek olun.

4 Yorum

 1. Nasıl da güzel gözüküyor, ellerinize sağlık :)

 2. Vallahi nasıl canım çekti. Off off ban ban ye :) Ellerine sağlık

Yorum Yaz