Kerevizli Yahni Tarifi


Sebze severleri de et severleri de mutlu edecek bir tarifim var diyeceğim ama biliyorum ki genellikle sebze seven et, et seven de sebze sevmiyor. Ben bu genele uymayıp ikisini de seven azınlıktanım. Sağlık sebepleri nedeniyle yiyemediğim şeyler olsa da sırf tadını sevmediğim için yiyemediğim çok az şey var. Hepsinin yeri ayrı bana göre. Mevsimine göre de yeri değişiyor elbette. Bu aralar varsa yoksa Kereviz, karnabahar, pırasa:) Arada da değişiklik olsun diye et ekliyorum içine. Yakından takip edenler biliyordur, kıymalı sebze yemeklerini çok tercih etmiyorum. Ama kuşbaşı et için aynısını söyleyemeyeceğim. Tas kebabı ya da orman kebabı mesela veya etli patlıcan kebabı… Hepsi benim bebeklerim.

Bu tarifte de Kereviz ve kuşbaşı eti birlikte kullandım. Öyle böyle bir lezzet değil ortaya çıkan. Adım gibi eminim bu tarif Kereviz yiyemeyenlere fena da değilmiş aslında dedirtecek tariflerden biri.

Malzemesi çok az ama lezzeti efsane. Tabi böyle olması için etin çok iyi pişmiş olması lazım. Et pişirme konusunda büyük zorluklar yaşayanlar var biliyorum. Bu kadar karmaşık bir durum değil aslında et pişirmek. Her şeyden önce etinizin iyi olması şart. Etiniz iyiyse ve yeterli süre pişirirseniz etin lokum gibi pişmemesi için hiçbir sebep yok. Et pişirme konusunda yapılan hata etle ilgili değil genelde tencere kullanımıyla ilgili. Öncelikle düdüklü tencerenizi arkadaşlarınıza sorarak kullanmayın. Arkadaşınızın tenceresi eti 20 dakikada pişiriyor diye sizinki de aynı sürede pişirecek diye bir şey yok. Tencerenin kullanma kılavuzunu açıp okuyun, orada hangi süre tavsiye ediliyorsa önce onunla deneyin. Yine de istediğiniz yumuşaklıkta olmadıysa bir sonraki sefer süreyi uzatın. Kuşbaşı etin iyi pişmemesinin et kalitesinden ve pişme süresinden başka bir sebebi olması mümkün değil. Ben bir küp şeker atıyorum, vay efendim limona buluyorum falan gibi şeylere aldanmayın. Tencerenizi tanıyın, ona göre hareket edin.

Et ve sebzeleri birlikte kullandığınız tariflerde pişirme süresine ekstra dikkat etmeniz gerekiyor elbette. Kereviz ve et aynı sürede pişmeyecektir. Bu nedenle eti önceden neredeyse tamamen pişecek kadar pişirip kerevizi sonradan eklemelisiniz. Bu süre kullandığınız sebzeye ve sebzenin doğranma büyüklüğüne göre de değişecektir muhakkak. O yüzden tariflerde verilen pişme sürelerine değil kendi içinde bulunduğunuz şartlara göre hareket edin mutlaka. Kararlarınızı beş duyunuzu (tatma, koklama, işitme, görme, dokunma) kullanarak verin.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 Kişilik

Malzemeler

 • 500 g kuşbaşı dana eti,
 • 2 adet (500 g) kereviz,
 • 1 adet soğan,
 • 4-5 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • Su,
 • Tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Düdüklü tencereyi kızdırıp eti ekleyin ve sürekli karıştırarak suyunu salıp çekene kadar kavurun,
 2. Sıvı yağı ve soğanı ekleyip soğan yumuşayana kadar kavurun,
 3. 2-3 su bardağı sıcak su ilave edip kapağını kapatın ve her zaman pişirdiğiniz süreden beş dakika az olacak şekilde pişirin,
 4. Kapağını açıp etlerin boyutunda doğradığınız kerevizleri ve gerekiyorsa sıcak su ilave edip kerevizler yumuşayana kadar pişirin,
 5. Tuzunu ekleyip karıştırın ve ateşten alın.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

2 yorum

 1. Kerevizle etin bu kadar uyum sağlayacağını tahmin etmezdim. Ben düdüklü tencere kullanmadım. Biraz da baharat takviyesi yaptım. Pirinç pilavıyla harika bir ikili oldu. Teşekkürler.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*