Kıymalı Taze Fasulye Tarifi

Kıymalı Taze Fasulye TarifiKıymalı Taze Fasulye TarifiKıymalı Taze Fasulye Tarifi

Beni yakından takip edenler bilirler ki birkaç istisna dışında kıymalı sebze yemeği sevmem ve hatta sebze yemeklerine Kıyma koyulmasını sebzeye yapılmış bir hakaret olarak görürüm. Bin bir emek uğraşıp yaptığınız harika soslu bir makarnanın üzerine gözünüzün önünde ketçap sıkılması gibi bir şey bence sebze yemeğine Kıyma koymak. Taze fasulye gibi sebzeler mümkün olduğunca kendi suyuyla veya mevsiminde domates desteğiyle yumuşacık pişirildiğinde kıymayı ketçap konumuna düşürür.

Ben kıymayı sebzenin hatırına yerken sebzeleri içindeki “kıymanın hatırına” yiyenler var bir de benim tam tersime. Ben de çocuğu sebze yesin diye köftenin içine koyan, bol kıymalı yemek yapan anneler gibi okuyucularım sebze yesin diye sevmesem de kıymalı sebze yemekleri paylaşıyorum. Çünkü işime olan sevgim kıymalı sebze yemeklerine olan sevgisizliğimden fazla.

Hangi Taze Fasulye çeşidi kullanılmalı?

Boncuk Fasulye, ayşe kadın Fasulye, oturak fasulye, sırık fasulye…. Ve pazarcıların verdiği çeşit çeşit fasulye çeşitleri… Hangisi tercih edilmeli, hangisi daha lezzetli, hangisi daha kolay pişer? Herkesin merak ettiği sorulardır. Taze fasulyenin çeşidinden ziyade tazeliği, körpeliği ve kılçıksız olmasıdır. O yüzden taze fasulye satın alırken esenmemiş/diri olmasına, içindeki fasulye tanelerinin çok olmamış olmasına, kırdığınızda kenarlarından kılçık uzayıp uzamadığına bakın. Tezgahın başına gidip fasulyeleri alıp alıp kırmayın tabi. Herkes bir fasulye kırsa tezgahta fasulye kalmaz. Pazardan alıyorsanız pazarcı ön tarafa birkaç tane tester koyar zaten. Onlara bakabilirsiniz.

Kıyma Nasıl Olmalı?

Kıymanın kavrulduğu yemeklerde kıymayı yağsız tercih ederim ben. Zira kavurmak için zaten yağ ekleniyor. Bir de kıymanın yağına gerek yok bana göre. O yüzden kıymalı sebze yemeği olsun, kıymalı börek olsun, ali nazik olsun mümkünse yağsız, hiç olmazsa da az yağlı kıyma tercih etmek daha sağlıklı bir yemek yemenizi sağlar.

Afiyetle kalın…
Malzemeler

 • 500 g taze fasulye,
 • 200 g yağsız kıyma,
 • 1 adet soğan,
 • 1 adet domates,
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 • 1 tatlı kaşığı toz biber,
 • 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • Tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Sıvı yağı kızdırıp kıymayı ekleyin ve suyunu salıp çekene kadar kavurun,
 2. Yemeklik doğranmış soğanı ekleyip yumuşayana kadar kavurun,
 3. Salçayı ekleyip kokusu çıkana kadar kavurun,
 4. Toz biberi ekleyip karıştırın,
 5. Uçlarını kesip dilediğiniz büyüklükte doğradığınız fasulyeleri ve küp küp doğradığınız domatesleri ekleyin,
 6. Arada karıştırarak fasulyelerin rengi koyu yeşil olana kadar kavurun,
 7. Üzerini 2 parmak geçecek kadar sıcak su ekleyin (düdüklü tencere için daha az su eklemelisiniz),
 8. Fasulyeler yumuşayana kadar orta hararetli ateşte pişirin,
 9. Tuzunu ekleyip 1-2 dk. daha pişirin ve ateşten alın.

Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*