Nar Nasıl Ayıklanır?

 

Nar Nasıl Ayıklanır?

Dünkü ayvalı tatlımızdan sonra yine bir mevsim meyvemiz var bugün. Bereket sembolü Nar. Ama bugün değişik bir uygulamam olacak. Narlı bir tarif vermeyeceğim. Bizzat Nar tarifi vereceğim. Nar yemeyi hepimiz severiz malum, ama yemeden önce de iki kere düşünürüz canım o kadar vakit harcayacak kadar nar istiyor mu diye. İşte ben tam bu noktada reklamlarda arkadan uçup gelen süper kahraman gibi giriyorum devreye:) Hadi görelim bakalım nar temizlemek Nasıl işkenceden eğlenceye dönüşüyor.

Nar Nasıl Ayıklanır?

Gözümüze kestirdiğiniz bir narı alıp güzelce yıkayın tarım ilacı ihtimaline karşı ve yine güzelce kurulayın. Narın saçaklı kısmı üste gelecek şekilde fotoğraftaki gibi tutun. Saçaklı kısım tam ortada kalacak şekilde yaklaşık  3’er cm’lik kenarları olan bir kare çizin . Karenin büyüklüğü narınızın büyüklüğüne göre değişecektir, bu nedenle fotoğrafta gördüğünüz oranı elde edecek şekilde ayarlayın karenin büyüklüğünü.

Nar Nasıl Ayıklanır?

Ardından bıçağın ucunu ortaya doğru yatay şekilde tutarak bu kareyi bir kapak şeklinde kesip kaldırın.

Nar Nasıl Ayıklanır?

Yukarıdan baktığınızda görünen beyaz zarlar boyunca aşağı doğru kesin.

Nar Nasıl Ayıklanır?

Elinizle kenarlara doğru açtırarak dilim dilim ayırın. Bundan sonra da taneleri her zaman yaptığınız gibi, elinizle çok fazla zorlamadan ya da kabuk kısmından kaşıkla vurarak dökün.

Nar ayıklamanın birçok yolu var. Hatta bu iş için yapılmış narmatik diye adlandırılan plastik kaplar bile var. Ancak narı ortadan ikiye keserek yapılan nar ayıklama işleminden hoşlanmıyorum. Herkesin iddiası ortalığın batmadığı yönünde. Ancak sadece ortadan keserken bile hem etrafa sıçrıyor, hem de bir sürü su akıyor, ellere bulaşıyor, vs. Ortalık batırmayan yönteminiz buysa, ortalığı batırdığınız yöntemleri merak ediyorum diyordum narmatiği yere göğe sığdıramayan arkadaşlarıma. Gerçi artık hepsine doğru yolu buldurdum, narmatikler rafa kalktı ben bu yöntemi paylaştıktan sonra:)

Afiyetle kalın…

Videolu Kolay Nar Ayıklama Yöntemi

15 yorum

 1. bu yontemi sizden once pazarcilar gosteriyor zaten .

  • Belki onlar da benden öğrendi kim bilir😄

   • Zaten dunyayi da siz kesfettiniz . Muhtesemsiniz sozunu duymak hosunuza gidiyor belli ki . Ama degilsiniz bunu da kabul edin lutfen.

    • Ne bu yöntemi icat ettiğim ne de muhteşem olduğum yönünde bir iddiam var. Mutfak dünyasında devrim yaratacak icatlarım yok ve her şeyi mükemmel yapmıyorum ama yaptığım işi gerçekten iyi yapıyorum ve bu konuda kendimden razıyım, başkasının onayına ihtiyacım yok bu yüzden✌🏻

 2. Senin yönteminle ayikladigim narlarim 🙂 gerçekten çok pratik oldu Kevser, teşekkürler.

 3. kevser hanım başka bir yöntemide ben paylaşmak istiyorum narı ortadan kesip bi tabağa ters çevirerek tahta kaşıkla vurarak da tanelerini çıkarabilirsiniz

 4. teshekkur ediyoruz, Kevser hanim )

 5. sayın kevser hanım tarif için teşekkürler 2 hafta önce A101 marketleri çok kullanışlı narmatik isimli aparat satışa sundu kullandım tavsiye ediyorum herkese 🙂

  • Semra Hanım, herkes nasıl rahat ediyorsa öyle yapar tabi. Ama nar matikle yaparken narı ikiye kestiğinizde suyu akar veya etrafa sıçrar. Bu yöntemle bu sorun ortadan kalkıyor. Ben de bunu denemenizi tavsiye ediyorum.

 6. Bir nevi portakal soyar gibi… Teşekkürler.Portakal demişken portakal reçeli tarifiniz var mı acaba? 😀
  Sevgiler…

  • Evet öyle sayılır gerçekten:) Sadece portakal değil, hiçbir reçel tarifim yok ne yazık ki. Evde tüketilmediği için yapmıyorum. İlgine teşekkürler, sevgiler…

 7. sevgili kevser hanımcığım,çok iyi bir yöntem bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler.öperim gözlerinizden

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*