Avokadolu Tavuk Sarma Tarifi

Avokadolu Tavuk Sarma TarifiAvokadolu Tavuk Sarma TarifiAvokadolu Tavuk Sarma Tarifi

Öncelikle Tavuk göğsü nasıl açılır? videosunun linkini vererek başlayayım. Bu yöntemi kelimelerle anlatmak pek kolay değil zira. Çok eski bir video olduğu ve tek başıma çektiğim için biraz amatör olmuş ama derdini anlatıyor yine de:)

Sonra tarifimize geçelim. Sebzeli Tavuk sarma ve mantarlı Tavuk sarma tariflerim vardı zaten, daha önce deneyenleriniz olmuş olabilir. Bu arada mantar da bir sebze değil mi? sorusu akla geliyor iki Tarifi yan yana yazınca biliyorum. Ama işte farklı zamanlarda yapılmış iki tarif olduklarını düşününce o kadar garip gelmiyor. Bir de sizde nasıl bilmiyorum ama bende sebzeli deyince karışık sebzeli olduğu algısı var. Mantar çorbası da sebze ama sebze çorbası deyince akla karışık sebzelerin kullanıldığı çorba geliyor, mantar çorbası değil. Belki de mantarlı-sebzeli ayrımını hiç sorgulamamıştınız ve ben boş yere kafanızı karıştırdım şurada, kusuruma bakmayın.

Avakadolu Tavuk Sarma Tarifinin Püf Noktaları

Artık tarife geçelim ama… Tavukları güzelce inceltir ve çok yüksek olmayan ateşte çevire çevire pişirirseniz içinim pişmemesi gibi bir problem yaşamazsınız. İçine farklı malzemeler koyarak çeşitlendirmeye gidebilirsiniz. Fırında pişmeye çok uygun bir tarif değil. Suyunu salar ve kurur. Zaten az yağda pişiyor ve tavuk çok yağ çekmez. Kızartma kategorisine girer mi girmez mi o bile tartışılır yani.

Avakado seçimi

Kullanacağınız avokadonun olgunlaşmış, tamamen yumuşamış olduğundan emin olun ama kararmış avokadoları da kullanmayın.

Nasıl Bir Peynir Kullanmalıyım?

Peynir tarifin lezzeti için belirleyici özelliğe sahip, o yüzden yenmediği için kenara ayırdığınız peynirleri değerlendirmeyi düşünmeyin. Beyaz peynir ve lor gibi peynirler bu tarif için uygun değil. Kaşar veya kaşkaval gibi eriyebilme özelliği olan peynirleri tercih edin. Peynirin akıp gitmemesi için miktarını abartmayın ve tavukları sararken olabildiğince taşırmadan sarmaya çalışın.

Kızartırken Sarma işleminin bittiği yerin altta kalıp ilk kızaran yer olmasına özen gösterin, böylece açılma yaşanmayacaktır.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 6 Kişilik

Malzemeler

 • 6 adet yarım tavuk göğüs,
 • 1 Avokado,
 • 8 dilim pastırma,
 • Dilimlenmiş kaşar peyniri,
 • Tuz,
 • Karabiber,
 • Kızartmak için sıvı yağ.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Tavuk göğüslerin her birini fileto şeklinde kesip streç filmin arasına koyarak et dövücüyle dövüp inceltin,
 2. Filetoların üzerine tuz ve karabiber serpin,
 3. Dar taraflarına birer dilim pastırma, birkaç dilim Avokado ve birkaç dilim kaşar peyniri yerleştirip rulo şeklinde sarın,
 4. Geniş bir tavanın dibini kaplayacak kadar sıvı yağ koyup ocakta iyice kızdırın,
 5. Tavuk sarmaları kızgın yağda orta hararetli ateşte çevirerek her yanları kızaracak şekilde pişirin.

Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

2 yorum

 1. Merhaba kevser abla, bu yarif avolado içermesi ve yağ çekmemesi sebebiyle diyet yaparken(ya da dikkatli beslenirken) yenebilecek yemekler arasına girer mi?

  1+

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*