Evde Süzme Yoğurt Nasıl Yapılır?
Mutfakta pratik olmanın en önemli koşulu problemler karşısında serin kanlılığı koruyup durumu idare edebilir çözümler bulabilmektir. Bu çözümler kimi zaman duruma göre sizin aklınıza gelir, kimi zamansa bir yerlerden duymuş olursunuz. O bir yerde kulağınıza çalınan şeyler hayat kurtarır çoğu durumda. O yüzden her ne kadar çok basit gibi görünse de birçok durumda çok işe yarayan püf noktalarını elimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum sizlerle. Normal yoğurttan Süzme Yoğurt yapımı da bu püf noktalarından biri işte.

Süzme Yoğurt benim her zaman kullandığım bir şey değildir, o yüzden Evde her daim bulunmaz. Yalnızca özel bir yoğurtlu salata yapacaksam alırım. Evde yoksa ve mutlaka salatayı yapmam gerekiyorsa da sırf Süzme Yoğurt için dışarı çıkmam, bu yöntemi uygularım. Yoğurdu süzülmesi için süzgece alıp o süzülürken de salatanın diğer hazırlıklarını tamamlarım. Böylece normal yoğurtla süzme yoğurt tadında salatam dakikalar içinde hazır olur. Bu yöntemle süzme yoğurt tadı yakalamak elbette mümkün değil. Sadece kıvam açısından başarılı sonuç veriyor. Normal yoğurdu çırpınca, bir de üstüne su salan bir sebze ile karıştırınca salatanın kıvamı cıvık oluyor. O yüzden yoğurtlu salatalarda süzme yoğurt daha başarılı sonuç veriyor. Süzme yoğurt yoksa da normal yoğurdun fazla suyunu almak en pratik çözüm.

Evde kendi yoğurdunuzu yapmak isterseniz eğer evde yoğurt Nasıl Yapılır?? yazısını okuyabilirsiniz. Ayrıca videolu tarifler ve püf noktalarından hemen haberdar olmak için Youtube Kanalıma Abone olmayı unutmayın.

Afiyetle kalın…

Benzer Tarifler9 yorum

 1. çok pratik gerçekten bu akşam acil gerekliydi hemen denedim güzel oldu tabi süzme yoğurdu yerini hiç bişey tutmaz ama bence acil durumlarda süper bi çözüm tskler

  1+
 2. Merhaba bende yoğurdu kendim yaparım. Süzmesini de ince kullanılmamış temiz bir tülbent süzgeç ve derin bir kap ile 1 gece bekletiyorum. Çıkan sarımtrak suyununda ne kadar faydalı olduğu malum, naçizane deneyimim:)

  0
 3. Ekşiyen yoğurtlar mükemmel süzme yoğurda dönüşebiliyor. Yoğurdu bez torbaya koyup bir leğenin içine oturtarak bir gün dolapta bekletirseniz ekşi suyu kolayca süzülecektir. Bu yöntemi de tavsiye ederim;)

  1+
 4. Tadını yakalamama düşüncesinde haklısınız. Süzme yoğurt, kıvam gibi yağlı ve lezzeti korunmuş tam yağlı sütten gerçek maya ile mayalanmış bir yoğurt uygulamasıdır diye düşünüyorum.

  0

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*