Lor Peyniri Tarifi


Ben ne zaman ekşimik ya da ekşimik tarifinden bahsetsem ben de sütü limonla kestirip yapıyorum diyen biri mutlaka oluyor. En sık yediğim yemeklerden biri ekşimikli biber olduğu için de ekşimik adını en çok andığım yiyeceklerden biri. Lor Peyniri ve ekşimiğin birbirinden farklı peynirler olduğunu anlatmak için artık Lor Peyniri tarifi vermemin vakti geldi bu yüzden. Görsel olarak birbirlerine çok benzeseler de damağı ikisinden birine çok alışkın biri için lezzetleri gece ve gündüz gibi farklıdır.

Ekşimik, adından da anlaşılacağı üzere daha ekşimsi bir lezzete sahipken lorun daha nötr, daha süt kokulu bir lezzeti vardır. Ekşimiği şu şu tariflerde, loru ise şu şu tariflerde kullanabilirsiniz şeklinde bir liste hazırlayabilmeyi çok isterdim ama muhtemelen ilk yediği yiyeceklerden biri ekşimik olan biri olarak böyle bir liste oluştursam her tarifi ekşimik kolonuna yazardım ve Lor kolonu boş kalırdı:)

Bu konuda objektif olamayacağım ama kişisel görüşümü genellemem gerekirse şöyle bir şey diyebilirim. Ekşimik, tadı daha net hissedilen bir peynir olduğu için börek ya da poğaça tarifleri için lordan daha uygun bana göre. Börek yerken içinde peynir olduğunu anlayabilmek isterim. Öte yandan sabah kahvaltıda taze peynir üzerine reçel döküp yemek istersem de bu peynir lor olabilir.

Tarifte günlük süt yazıyor, bu sadece benim ne kullandığımı gösteriyor. Eğer elinizde çiğ süt veya pastorize süt varsa onları da kullanabilirsiniz. Çiğ süt kullandığınızda limonu eklemeden önce 3-5 dk. kaynatmayı ihmal etmeyin.

Peynirin suyu tamamen süzüldükten sonra hemen kullanabilir 4-5 güne kadar buzdolabında saklayabilir veya 6 aya kadar dondurabilirsiniz.

Afiyetle kalın…

Videolu Lor Peyniri Tarifi
Malzemeler

 • 1,5 lt günlük süt,
 • 1 adet limon.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Sütü derin bir tencereye alıp kaynatın,
 2. Altını kısıp limonu içine sıkın,
 3. Karıştırıp birkaç dk. daha kaynatın ve ateşten alın,
 4. Oda sıcaklığına geldikten sonra bir tülbentle süzün.


Afiyetle kalın…

Click here to see the recipe in English

7 yorum

 1. inek sütüyle de olur sanirim.

 2. Kevser abla bebeğime peynir yapmak istiyorum ama 1 yaş altında limon kullanmayın diyorlar başka kestirme yöntemleri var mı yoğurtlu ekşimik oluyor onu yiyemez diye düşündüm ama başka önerin varsa duymak isterim.

  • Bebek beslenmesi konusunda doktorlar dışında başkasının (kendinin dahi) bilgisine güvenmemeni tavsiye ederim Mervecim. Ekşimik konusunda da kendi düşüncene göre hareket etmek yerine bir doktora danışabilirsin??

   • Doktor peynir yapıp vermemi söyledi Kevser abla da ben ekşimik ekşi mi olur diye tereddüt ettim o yüzden hani yemezse ekşi diye limon kullanmadan kestir dedi doktor başka nasıl kestirilir bilmiyorum onun için fikrini almak istemiştim ?

    • Sorarken ayrıntısınında sorman daha iyi olur. Hangi peynir çeşitleri gibi. Fikir ve düşünceyle hareket edilebilecek bir konu değil bu, bilgiye ihtiyacın var. Onun da en doğrusu doktorda??

    • merhaba Merve hanım benim bebeğim şu an 9 aylık ben henüz peynir vermedim. Alerjik bir bebek.oldugu için eğer yoğurt denediyseniz ve sorun olmadıysa peynire geçebilirsiniz ve limonsuz kestirme sütten değil yoğurttan oluyor. 1kase ev yoğurdunu tencerede kısık ateşte pişiriyoruz, sütü sararinca, toparlanmasını bekliyorsunuz sonra suyunu tam çekmeden altını kapatıp 1cay kaşığı tuzsuz tereyağı ekleyip karıştırıp soğumaya bırakıyorsunuz. tulbente koyup suzdurup kullanıyorsunuz, süzülen suyunu da corbalarina kullanabilirsiniz peynir altı suyu olarak ama en önemlisi önce bu tarifi doktorunuza danışın, onay verirse kullanın… Benim bebeğim alerjik olduğu için asla kimseyi dinlemiyorum. Bu tarif de doktor önerisi olsa da belki sizin bebeğinize uygun olmayabilir… Bebek beslenmesi hata kabul etmiyor maalesef… Aylarına uygun beslenme ile sadece tek kişiyi yani doktorunuzu muhatap alın ve bu tip tariflerde danışın doktorunuza… saygılarımla…

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*