Ekşimik Tarifi


Peyniri çok severim, ama öyle her çeşit peyniri yiyemem ben. Özellikle damakta yağ tadı bırakan ağır peynirlerle hiç aram yoktur. Bana varsa yoksa az yağlı beyaz peynir ve benzerleri. Bu benzerleri arasından en sevdiğimse taze ekşimiktir. Bizim oralarda Ekşimik denir ya siz belki lor veya çökelek olarak biliyorsunuzdur. Daha önce bu peyniri sadece marketten aldıysanız da eğer hiç bilmiyorsunuzdur.

Ankaraya ilk taşındığım dönemlerde birkaç kez marketten aldığım lor peynirleri ile börek yapmaya kalktım da pişman oldum çünkü. Ya garip bir kokuları vardı ya da bozulmaya yüz tutmuş gibi acıydılar. Taze Ekşimik mis gibi süt kokar. Tadından önce kokusuyla mest eder sizi. Ve ne yazık ki o kokuyu hazırlarında bulmak pek mümkün değil benim deneyimlediğim kadarıyla. O yüzden yıllardır ekşimiğimi memleketten getirir ve dondurucuda saklarım. Uzun süre memlekete gitme fırsatı bulamazsam da evde kendi imkanlarımla kendim yaparım.

Özellikle yoğurdum ekşimeye başladıysa onu da değerlendirmek için en iyi yöntemdir Ekşimik yapmak. Bugüne kadar evde ekşimik yapmayı denemediyseniz eğer bu tarifle illa ki deneyin. Bunun tadına baktıktan sonra bir daha marketten alamayacaksınız zaten.

Tarifle ilgili birkaç not;

Ekşimiği cam kavanozda buzdolabında (iyi tuzladığınız takdirde) 1 haftaya kadar saklayabilirsiniz,

Süzdüğünüz suyu süt yerine her türlü hamur işi ve kek yapımında kullanabilirsiniz.

Afiyetle kalın…

Videolu Ekşimik Tarifi
Porsiyon : 400 g

Malzemeler

 • 1 lt tam yağlı süt,
 • 1 kg tam yağlı yoğurt,
 • Tuz (isteğe bağlı).

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Süt ve yoğurdu bir tencereye alıp karıştırın,
 2. Ocağa alıp orta hararetli ateşte arada karıştırarak kaynatın,
 3. Karışım önce yer yer birbirinden ayrılmaya başlayacak (kesilecek), arada bir sarı-yeşil su görünecek,
 4. Kaynadıkça kesikler artacak, peynir taneleri belirginleşmeye ve sarı-yeşil su daha net görünmeye başlayacak, bu noktada ocaktan alın,
 5. Bir süzgeci derin bir kabın üzerine oturtun ve süzgeçin üzerine bir tülbent serin,
 6. Karışımı tülbentin üzerine döküp süzün,
 7. Tülbenti sıkıp dibinden burun,
 8. Bu şekilde 2 saat kadar süzülmesini bekleyin,
 9. Peynirin içine damak zevkinize göre tuz ekleyip karıştırın ve cam bir kavanoza koyarak dolaba kaldırın.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

Ekşimik Tarifinin Yanına Ne Gider?

Hepsini Göster

93 yorum

 1. Him teşekkürler dondurucuya da atılır sanirim biraz fazla da

 2. Sütüm kaynarken kesildi yine Bn de lor yaptim kalan suyu kek yapılır mi hamur işine girmiyor diye biliyorum da keki.dogru mu biliyorum acaba.

 3. Belki merak etmissindir sonucu diye yazıyorum. Benim o yoğurt görünümlü hiçbir şey var ya ? işten ondan yapmaya çalıştım. Ne süt formunda ne de yoğurt. Baktım kesilmiyor;
  #limon ? sıktım yok,
  #yogurt kattım yok,
  #tuz attım yok,
  #limon tuzu attım yok
  #ustune birde tencerenin kapağını kapattım yok??.
  Baktım hâlâ unu çok kaçmış yayla çorbasına benziyor. Dedim Burcu zaten gözden çıkardın sen bunu biraz bekle. Bekledim yok hala aynı. Birgüzel suzdum musluğa astım. Sabah baktım (çok sıkı bağlamadigimdan olsa gerek) biraz sulu idi fakat lezzeti harikaydı. Benimki ekmeğe bıçakla sürülebilir kıvamda oldu dediğim gibi biraz sulu kaldığından olabilir . Azimle denedim sonucu beğendim. Birdahakine tarife uyarak yapacağım. Sağlıcakla ?

 4. limon suyundan sonraki hâli bu zaten ?

 5. yayla çorbası yapsam kesilir hemencik eksimik istiyorum olmuyor . Benim şu taş gibi tutan ama salyalanan yoğurttan yapmaya çalışıyorum anlaşılan kesilmeyecek biraz hazır yoğurt katayim mu ne dersin yoksa kaldırıp atayım mi

 6. ocakta benim yogurtcuk da sonradan tuz atmak yerine şimdi atsam kaynarken alır mı tuzunu

 7. Ay Allahım ne harika bir cevap. Peki orjinal ekşimik mi olur yoksa çakma ekşimik mi? ? (Kevser içinden düşünür; Yahu kadın çok merak ediyorsan normal tarife sağdık kalarak yapsana! Tabi Kevser kibarliğindan söyleyemez ama ana fikri bu olan yuvarlak bir cevap verir??. Sağlıcakla ?

 8. Şu her zaman sohbetlerinizde bahsi geçen eksimik i yapmak istiyorum. Fakat önemli bir sorum olacak. şimdi ben 2 kg yoğurt mayaladim (yada mayaladigimi sanmışim?) Ama yoğurdum süt gibi tatlı kokuyor ve de salyalanmış (halk arasındaki tabir ile) yani sünüyor. şimdi ben bu yoğurdu kullanabilir miyim. Kullananazsam nerde kullanayım tekerleme gibi oldu ama! Sağlıcakla ?

 9. Tamamdır teşekkür ederim.

 10. Sanki daha önce sormuştum cevap da vermiştim.ama Bn net hatırlayamıyorum.yogurt öğütmüştüm, nedeniji anlayamadigim şekilde yine tutmamış..kaynatıp cokelek yapılıyordu demi?

 11. Kevser Hanım, lor tarifinizdeki notlar kısmını okuyup cevabımı aldım ?

 12. Merhabalar, ben de 1 aydır ek gıdaya başlamış bebeğim için tuzsuz yapacağım. Sorum daha önce yapan için muhtemelen çok absürd ama hiç birini denememiş biri olarak sadece limon ile kesilerek yapılanla arasındaki fark nasıl oluyor sormak istedim ☺

 13. sizin yardimlariniz ve uzun isim uğraşları sonucu uygulamaya girebildim ?

  Bu da benim ekşimik im. sizin tarifleriniz herzaman kurtarıcım ve hepsi de damak zevkime uygun emeklerinize teşekkürler

 14. merhaba sütüm kaynatırken kesildi,yogurtsuz oldu yani bu işlem.eksimik mi oluyor yine simdi benimki ,bizim burda çökelek derler.

 15. Selamlar Kevser Hanım
  (İNEBOLU) Bizim oralardada “Kesik” olarak bilinir ve kesik denir. ?

 16. Kevser hanım benimde yarım saattir kaynamasına rağmen kesilmedi. ?Yarım kg ev yoğurdum , yarım kg paket süt kullandım.Nerde hata yaptım bilemedim. Tuzu önceden atmıştım sebebi bu olabilir mi ? Sevgiler

 17. Selam şef! ? Dün yoğurt yapmıştım, küçük kavanozdaki tutmamış neredeyse süt olarak kalmıştı. Bugün videolu ekşimik bildirimi ilaç gibi gelmişti 🙂 Ama neredeyse bir saat hatta belki daha uzun süredir kaynamasına rağmen sıvı olarak duruyor, çökelek kısmı yok denecek kadar az. Bi önceki yorumun cevabına ithafen süte daha yakın olduğu için yarım ölçüde yoğurt ekledim içine. Acaba nerede yanlış yapmış olabilirim ya da şimdi yapabileceğim bir şey var mı sizce?

 18. Kevser hanım merhabalar, geçenlerde yoğurt yaptım tutmadı değerlendirilmek üzere dolapta bekliyor. bu tarife nasıl uyarlayabilirim

  • Geçenlerde dediğin çok geçenlerdeyse değerlendirmeye çalışmak yerine atman sağlık riskini ortadan kaldırmak açısından daha mantıklı olur Büşracım. Son üç gün içerisindeyse; kıvamı tam süt gibiyse yarım ölçüsü kadar yoğurt, kıvamı biraz koyuysa da yarım ölçüsü kadar süt ekleyerek kaynatman yeterli olacaktır.

 19. Merhaba Kevser Hanım. Uzun bir ara sonunda Almanya’dan merhabalar… kullandığımız süt, taze süt mü olacak ya da uzun ömürlü sütlerden de kullanma şansımız var mıdır? Emeğinize sağlık

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*