Meyveli İrmik Tatlısı Tarifi


İrmikle yapılan tatlıların ne kadar sevildiğini biliyorum daha önce paylaştığım tariflerden. Sevenler haksız da değil hani. Hem çok az malzeme ile kısa sürede hazırlanıyor, hem de topaklanma derdi yok. Sadece bazen irmiğin markasına bağlı olarak kıvamı tutmayabiliyor.

Yeri gelmişken bir iki kelam etmek istiyorum burada. Bunu aklınızdan çıkarmayın lütfen her tarif her zaman aynı sonucu vermek zorunda değildir. Mutfakta 2+2 her zaman 4 etmez. Hele de mutfakta yeniyseniz bazen her şeyi dört dörtlük yapmış olsanız da o kekin ortası çöker, böreğin altı yanar, çorba topaklanır, et bir türlü pişmez, olmaz Allah olmaz. Alınmazsanız burada biraz da sizi suçlamak istiyorum. Siz 20-30 yıl boyunca mutfak işlerine el sürmeyip evlendikten sonra mutfağa girince hemen mucizeler yaratmayı bekliyorsanız da kusura bakmayın ama öyle bir dünya yok. O hatalar yapılacak, o pişmanlıklar yaşanacak ama her şeye rağmen azimle başarıya ulaşılacak.

Birçok şeyde olduğu gibi mutfakta da çocukluktan kırılmalı insanın eli. Tabi burada suç çocuklardan çok annelerde belki de. Kendisi çok çile çekmiş anne kızının okuyup kimseye muhtaç olmadan yaşayacağını ve elinin sıcak sudan soğuk suya girmeyeceğini hayal eder sürekli. Bunun için de kızını mutfaktan kovup ders çalışmaya yollar. Ders çalışmasın demiyorum, tabi ki derslerine de çalışsın çocuk, ama bir yandan da hayata hazırlansın. Yarın öbür gün yalnız kaldığında elbette iş başa düşecek. Bu dünyada hiç yemek yapmak zorunda kalmamış tek bir insan gösterin bana siz haklısınız ben çok yanlış düşünmüşüm diyeyim. Ama bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi ilaçlarla beslenmeye başlamadığımız sürece kız-erkek farketmez her insan evladı karnını doyuracak kadar yemek yapmayı bilmeli. Bu yüzden sakın ola çocuklarınızı mutfaktan kovalamayın. Bırakın eteğinizde dolaşsınlar siz yemek yaparken. Sadece görmeleri bile yemek yapmalarını kolaylaştırır. İzin verin bir hamura dokunsunlar, ondan sonra Google’a “kulak memesi kıvamı ne demek” diye yazıp aratmak zorunda kalmasınlar. Annelerinizin size yaptığı kötülüğü siz çocuklarınıza yapmayın.

Başa dönecek olursak irmiğin markasına bağlı olarak kıvamı bazen tutmayabiliyor. Önemli olan bunu tatlınızı kalıba dökmeden önce anlayabilmeniz. Tarife güvenip su gibi tatlıyı tarif böyle nasılsa deyip kalıba boşaltırsanız da tatlım olmadı diye kimseyi suçlamayın. Tatlınızı ocaktan aldığınızda boza kıvamında olmalı. Eğer bundan daha sıvıysa 1-2 kaşık daha irmik ekleyip bir taşım daha kaynatabilirsiniz.

Meyveli jöle için her türlü kırmızı meyveyi kullanabilirsiniz. Jöle ilk etapta koyulaşmaz, soğuyup bekledikçe koyulaşır. Sıvı kıvamı gözünüzü korkutmasın. Ocaktan aldığınızda hala su kıvamında olacak. Bir gece buzdolabında bekleyince jöle kıvamına geliyor.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 6 kişilik

Malzemeler

 • 1 lt süt,
 • 10 yemek kaşığı irmik,
 • 1 su bardağı şeker,
 • 1 yemek kaşığı tereyağı.

Meyveli jöle için;

 • 2 su bardağı kırmızı Meyve (frambuaz, böğürtlen, karadut, vb.),
 • 1/2 çay bardağı şeker,
 • 3 su bardağı su,
 • 3 tatlı kaşığı toz jelatin.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Süt, irmik ve şekeri bir tencereye alın,
 2. Orta hararetli ateşte sürekli karıştırarak koyulaşana kadar pişirin,
 3. Tereyağını ekelyip eriyene kadar karıştırın ve ateşten alın,
 4. Islattığınız 22*22 cm’lik fırın kabına boşaltın,
 5. Oda sıcaklığında ılınmasını bekleyin,
 6. Bir sos tenceresine su ve 1 su bardağı meyveyi alıp blenderdan geçirin,
 7. Jelatini ve şekeri ekleyip karıştırın ve ocağa alıp karıştırarak kaynamaya başladıktan sonra birkaç dakika pişirin,
 8. Jöleyi irmik tatlısının üzerine dökün (koyulaşmıyor, su gibi oluyor),
 9. Kalan 1 su bardağı meyveyi de sosun içine dizin,
 10. Üzerini streç filmle örtüp buzdolabına kaldırın ve bir gece dinlendirin.


Afiyet olsun…

45 yorum

 1. üzerindeki meyve jölesi buzdolabında bekletmeye rağmen sıvı formunu bir türlü kaybetmedi ne yazık ki. neyi yanlış yapmış olabilirim

 2. irmikli karışımın üzerine jöleyi dökmeden önce oda sıcaklığına ulaşmış olması yeterli mi yoksa dolapta da biraz soğutmalı miyim

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*