Papaz Yahnisi Tarifi


Kırklareli mutfağının en bilindik yemeklerinden biridir Papaz Yahnisi. İsmiyle ilgili pek çok rivayet vardır. Bunlardan biri eskiden bölgede yaşayan Papaz ve keşişler tarafından, balık ve şarap kullanarak yapılan bir yemek olduğu ve zaman içerisinde et ve sirkeyle yapılır hale geldiğidir. Bir diğer ise yine eskiden hastalanan bir papaza müslüman komşusunun bu yemeği yapması ve sonrasında papazın yemeği tekrar istemesi sonucu bu ismi aldığı yönündedir.

Hikayesi ne olursa olsun sonucu epey güzel olmuş bir yemektir. Bol soğanlı ve hoş baharatlı bir et yemeği olarak özetlenebilir. Pek çok kaynakta tarifi salçalı şekilde verilse de Papaz yahnisinde salça olmaz. Lezzetini ve rengini pişerken karamelize olan soğandan ve kullanılan baharatlardan alır.

Tarifle ilgili vereceğim en önemli tavsiye kullanacağınız et ve soğan boyutlarının yakın olması olacak. Pişme süreleri yaklaşık olarak aynı olacaktır. Et soğanlardan büyük olduğunda soğanlar gereğinden fazla pişip dağılabilir.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 Kişilik

Malzemeler

 • 1 kg iri kuşbaşı doğranmış dana eti,
 • 500 g iri arpacık soğan,
 • 2 diş sarımsak,
 • 1 yemek kaşığı tereyağı,
 • 4 su bardağı sıcak su,
 • 1/2 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber,
 • 1/2 çay kaşığı kimyon,
 • 1/2 çay kaşığı yenibahar,
 • 1/2 çay kaşığı tarçın,
 • 1 yemek kaşığı sirke,
 • Tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Düdüklü tencereyi kızdırıp etleri ekleyin ve sürekli karıştırarak suyunu salıp çekene kadar kavurun,
 2. Tereyağını ekleyip eriyene kadar karıştırın,
 3. Soyduğunuz soğanları ve sarımsakları ekleyip birkaç dakika karıştırarak kavurun,
 4. Suyunu ekleyip kapağını kapatın ve tencerenizin pişirme süresine göre etler yumuşayana kadar pişirin,
 5. Kapağını açıp tuz, karabiber, kimyon, yenibahar, tarçın ve sirkeyi ekleyip karıştırın ve birkaç dakika daha pişirip ateşten alın.


Afiyetle kalın…

Click here to see the recipe in English

Papaz Yahnisi Tarifinin Yanına Ne Gider?

Hepsini Göster

12 yorum

 1. Kevser Hanım, tarif mükemmeldi. Yemek konusuna sizin tariflerinizle 48 yaşımda başladım ve de inanamıyorum, yemek yapabiliyormuşum. Evde kaldığımız bu günlerde çok değişik bir tecrübe yaşama neden oldunuz, kendime güvenim geldi. Çok teşekkür ederim, tarçınının bu kadar lezzet katabileceğine çok şaşırdım😊

 2. Düdüklü tenceremiz yok ise nasıl yapabiliriz bunu? Ve pişme süresi nasıl olur?

 3. Kevser hanım merhaba, yarın ben de bu tarifi denemek istiyorum. Bir sorum olacak, fotograflarda etler oldukça iri doğranmış gibi görünüyor,o şekilde doğramak mı makbuldür?

 4. Kevsercim, bugün etli bir yemek yapayım diye uygulamayı açtım ve bu tarif karşıma çıktı. Şimdiye kadar hiçbir tarifin şaşmadığı için hemen yaptım. Az önce eşimle yedik ve lezzetine ba-yıl-dık. İlk yorumu yapmak istedim 🙂

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*