Tereyağlı Karides Tarifi


Okulda ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olduğu, bu özelliğinden dolayı da çok şanslı olduğumuz öğretildi. Bu, her derste o kadar çok tekrarlandı ki ben ilkokulda ülkemin üç tarafının denizlerle çevrili olmasından gurur duyar hale geldim ama yediğim tek deniz ürünü her çarşamba babaannemin pazardan alıp una bulayarak kızarttığı palamuttu (o da mevsiminde).

Bu durum üniversiteye gidene kadar değişmedi. Üniversitede haftada iki üç öğünümde balık mı vardı sanıyorsunuz? Elbette ki hayır. Değişim olumlu değil olumsuz yöne doğru oldu. Yemek yediğim yerler yurt yemekhanesi, üniversite yemekhanesi ve ucuz tabldotçulardı. Bunların hiçbirinde de balık ya da türevi yemekler yoktu.

Şöyle bir düşünürseniz canınız deniz ürünleri çektiğinde kolayca gidip ucuz bir şekilde karnınızı doyurabileceğiniz kaç restoran sayabilirsiniz? Benim yaşadığım şehirde aklıma sadece bir yer geliyor, o da ucuz değil, daha çok “pahalı değil”. E hani bizim üç tarafımız denizlerle çevriliydi, çok şanslıydık? Doğru dürüst balık bile yiyemiyoruz. Karides, ahtapot gibi denize bizden daha az kıyısı olan ülkelerde peynir-ekmek muamelesi gören deniz ürünlerini saymıyorum bile. Balıkçıya gittiniz mesela, herkes siparişini verdi, ortaya da bir tereyağlı Karides söyleyelim dediniz, ne kadardır? İçinde taş çatlasın 5 tane Karides bulunan bol tereyağlı bir karides güveç 20 tl’den ucuz değildir. Masada 6 kişi varsa 6. kişiye değmez, o da ekmeğini yağa bansın n’apalım.

O denizin nimetlerinden yararlanamadıktan sonra ister üç tarafın istersen dört tarafın denizle çevrili olsun bir önemi yok. Bu aynı şunun gibi. Evinin kocaman bir bahçesi var ama hiç bakmıyorsun, bir şey ekmiyorsun, her yanını yabani otlar kaplamış. Benim bahçem var demenin anlamı var mı? Potansiyelle gurur duyulmaz, üretimle duyulur.

Buna benzer şekilde genç nüfusumuzun fazla olmasıyla da çok gurur duyuyoruz mesela. Ama o genç nüfus çalışıp üretmek yerine otobüslerde dolmuşlarda kadınları taciz ediyor. Nasıl gurur duyayım şimdi ben bu işsiz güçsüz serseri takımıyla?

Ülkenin, ailenin ya da kendinin bir özelliğiyle gurur duyabilmen için o özelliğin bir fayda üretmesi lazım. Durduğu yerde duran ya da yarardan çok zarar veren bir şeyle gurur duyulmaz. Varsa elinizde bir potansiyel, ortamlarda böbürlenerek anlatmak yerine üretime geçin, çevrenize, ülkenize bir değer sağlayın. O zaman siz potansiyelinizi anlatmak zorunda kalmazsınız zaten, insanlar gelir sizi üretiminizden dolayı tebrik ederler.

Bu kadar laf ettim tarife değinmeden geçmeyeyim. Karidesi dondurulmuş (çözdürmeden pişirebilirsiniz) veya taze kullanabilirsiniz. Taze kullanacaksanız da kendiniz temizleyebilir veya aldığınız yerde temizletebilirsiniz. Tazesi her zaman dondurulmuşundan fark edilir ölçüde lezzetli olur. O nedenle hayatınızda ilk defa karides yiyecekseniz tazesiyle başlamanızı öneririm.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 1-2 Kişilik

Malzemeler

 • 300 g temizlenmiş karides,
 • 1 tepeleme yemek kaşığı tereyağı,
 • 2 diş sarımsak,
 • 1 tatlı kaşığı pul biber,
 • Tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Tereyağını bir tavada eritin,
 2. Karidesleri ekleyip sık sık karıştırarak 5-6 dk. soteleyin,
 3. Minik minik doğradığınız ya da rendelediğiniz sarımsağı, pul biber ve tuzu da ekleyip birkaç dakika daha soteleyin.

Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

Tereyağlı Karides Tarifinin Yanına Ne Gider?

Hepsini Göster

15 yorum

 1. Her tarif gibi yine nefis oldu. Teşekkürler

 2. karidesi kevser nasil yapiyormus diye geldim, ik yorum kismet oldu:)
  aciklamalara da %100 katiliyorum 25 yasindan sonra karides tatmis biri olarak

 3. Kevsercim merhaba,
  Bazı arkadaşlarım tereyaglı karidesi yapmadan önce 3-4 dk haslıyorlarmıs. Direkt yapmak zararlıymıs. Bunun bir doğrulugu var mıdır? Bir de sana danısmak istedim. Sevgiler

  • Hiç duymadım Şenaycım ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki eğer bir zararı varsa ve haşlayarak gidiyorsa o haşlama esnasında sadece zararı değil yararı ve lezzeti de gider. Dolayısıyla bana göre ön haşlama yapmak yerine hiç yemeyip karidesi ziyan etmemek daha yeğdir.

 4. Kevseeeeer kevser çok seviyorum seni 😘sen parti kursana valla sana veririm oyumu. Hemde bi sürü oy toplarım sana. Kapı kapı gezerim ( hiç yapmayacağım bişey aslında ) seni överim.

 5. Merhaba. Tam taze karides aldık bi bakayım Kevser hanım da tarifi var mıdır dedim sizin tarifi en üstte gördüm 🙂 taze Karides aldım. Tereyağı ile çevirmeden önce haşlamalı mıyım? Ne kadar haşlamam gerekir acaba?

 6. Her tarif birbirinden güzel ve sağlıklı, anlatım ve resimler harika. İnsanın içinde hemen yapmalıyım isteği uyandırıyor. Bayılıyorum sizin tariflerinize.

 7. Kevser Merhaba,
  Ben birkaç markanın dondurulmuş karidesini kullandım. Pişince çok küçülüyor diye önceki gün bilinen bir markanın dondurulmuş jumbo karidesini aldım, ucuz da değil biliyorsun. Ancak hiç lezzet yoktu karideste. Saman yedik sanki. Marka ismi kullanabiliyor musun, eğer mümkünse lezzetli dondurulmuş jumbo karides önerisi isteyecektim senden.

  • Dondurma işlemi bütün gıdalarda lezzeti bir miktar alır götürür zaten. Ama söz konusu birkaç saatlik beklemeyle bile lezzet kaybına uğrayan deniz ürünleri olunca kayıp çok daha fazla oluyor. O yüzden bu lezzetsizliği markaya bağlama, hepsi aşağı yukarı aynı olacaktır ama en azından sağlık, hijyen, vb. konular açısından yine de bilindik markaları tercih etmekte fayda var.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*