Toyga Çorbası Tarifi

Toyga Çorbası TarifiToyga Çorbası TarifiToyga Çorbası Tarifi

Yöresel bir çorbamız var bugün. Yanlış bilmiyorsam Amasya’ya ait bir çorba. Yanlışım varsa da lütfen düzeltin, çok iyi bilmediğim konularda yanlış şeyler söylemiş olmak istemem. Yöresel yemekler de kendimi en güvensiz hissettiğim konudur bilgi açısından. Çünkü o kadar fazla çeşidi vardır ki bu yöresel yemeklerin ve de o kadar çok ateşli savunucusu, kendinizi birden bire kültür mirası düşmanı bulabilirsiniz vereceğiniz ufak bir yanlış bilgi ile. Örneğin bu çorba Amasya iline aitse eğer ilçelerinde, köylerinde farklı farklı yapma/yeme yöntemleri vardır mutlaka. Ve kime sorsanız en doğrusu kendi köylerinde yapılanıdır. Anlatamazsın aynı yemeğin bitişik iki evde bile farklı şekilde pişiriliyor olabileceğini. O yüzden bu konuda benim tavrım iddialı konuşmamak yönündedir.

Toyga Çorbası benim anladığım kadarıyla ayran aşının sıcak tüketilen hali. Hangisi daha iyi derseniz bence ayran aşı yazın harika bir ferahlık vermesi açısından benim için daha özel bir çorba. Özellikle oruç açmak için bire bir.

Toyga Çorbası da birçok çorbaya kıyasla çok hafif bir çorba olması sebebiyle benim sevdiğim çorbalardan biridir benim. Zaten içinde yoğurt ve nane olan bir şey asla kötü olamaz benim için.

Çorbayı yaparken nohut ve buğdayın iyi pişmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Az haşlayayım da biraz da çorbayla pişsin demeyin, çorba çok uzun süre pişmediği için nohut ve buğdaya ekstra bir pişme süresi vermiyor. Haşlamadan önce suda bekletebilirsiniz dilerseniz. Ama şart değil. Baklagilleri suda bekletmemizin sebebi su çekip şişmeleri ve bu sayede daha kolay pişmeleri. Ama düdüklü tencere diye bir kolaylık girdikten sonra hayatımıza, çok da önemli bir ayrıntı değil artık bu. Suda beklemeden, 10-15 dk. daha fazla pişirip suda bekletme derdinden kurtulabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta da yoğurtla birlikte pişirmeye başladıktan sonra sürekli karıştırmak. Karıştırmazsanız yoğurt kesilir. Hem görüntüsü hem de tadı bozulur. Naneyi yakıp tüm tencereye ekleyebileceğiniz gibi servis esnafında sıcak sıcak kaselere de ekleyebilirsiniz.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 Kişilik

Malzemeler

 • 1/2 su bardağı aşurelik buğday,
 • 1/2 su bardağı nohut,
 • 1 su bardağı yoğurt,
 • 1 yemek kaşığı kuru nane,
 • 1 yemek kaşığı tereyağ,
 • Tuz,
 • Su.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Nohut ve buğdayı yıkayıp süzün ve düdüklü tencereye alın,
 2. Üzerlerine 1 lt su ekleyip yumuşayana kadar haşlayın (süresi tencerenize ve malzemenize göre değişecektir),
 3. Kapağını açıp süzerek başka bir tencereye alın (suyunu atmayın),
 4. Üzerine suyunu bardakla ölçerek tekrar koyun,
 5. Toplamda eklenen su 4 su bardağı olacak kadar daha su ekleyin,
 6. Ayrı bir kasede yoğurdu 1 su bardağı su ile çırpın ve çorbaya ekleyin,
 7. Tencereyi ateşe alıp orta hararetli ateşte sürekli karıştırarak kaynayana kadar pişirin,
 8. Kaynamaya başlayınca altını kısıp yine karıştırarak 2-3 dk. daha pişirin,
 9. Altını kapatıp tuzunu ekleyin ve karıştırın,
 10. Küçük bir sos tenceresinde tereyağı eritin,
 11. Naneyi ekleyip 30 sn kadar kavurup ateşten alın ve çorbaya ekleyerek karıştırın.


Afiyet olsun…

Click for recipe in English

52 yorum

 1. Aynen dediğiniz gibi yaptım ve kurtardım, afiyetle bir güzel içtik bitirdik. Olmayan bir yemeği kurtarınca çok mutlu oluyorum, çok teşekkürler:)

  0

 2. Yani hem yoğurdu az oldu, hem de çok cıvık bir çorba oldu. Yoğurt tadının pek hissedilmediğini söyleyen birine sıcak suyla ılıtarak biraz daha eklenebileceğini söylemişsiniz, ona istinaden demiştim.

  0

  • Şimdi tamamdır, ilk yorumda sanki yoğurt suluymuş gibi falan anlamıştım☺️ Çorban sıcaksa yoğurdu ılıtarak ekleyebilirsin ama seninki artık soğumuş, en azından ılımıştır diye tahmin ediyorum. Öyleyse su eklemene gerek yok. Çırptıktan sonra hemen ekleyip karıştırabilir ve yine karıştırarak bir taşım kaynatabilirsin👍🏻

   0

 3. Ben bu çorbayı buzluktaki önceden haşlanmış malzemelerle yaptım ama yoğurdum biraz eksik ve suyu fazla oldu. Yoğurdu sıcak suyla ılıtarak artırabilirsiniz demişsiniz önceki yorumlarda. Öyle yapıp daha sonra da kaynatarak koyulaştırabilir miyim? Daha doğrusu böyle yaparak kurtarabilir miyim? Teşekkürler.

  0

  • Yorumlara baktım ama öyle bir şey görmedim Banucum. Sorununu da tam olarak anlayamadım açıkçası. Öznelerin hepsini açıkça belirterek tekrar yazabilir misin acaba?😕

   0

 4. gerçekten tadı güzel. teşekkür ederim 🙂

  0

 5. ilk defa yapıyorum ve karar veremedim,bu yogurt kesilmiş mi Kevser 🙁 buğday ve nohutu süzüp tekrar mi yapsam? ?

  0

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*