1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
79 oy
Yazar Kevserin Mutfağı
Porsiyon 6 kişilik
FavoriteLoading
Ayran Aşı ÇorbasıFotoğrafların büyük halleri için tıklayın
Ayran Aşı ÇorbasıAyran Aşı ÇorbasıAyran Aşı Çorbası

Yaz aylarına denk gelen Ramazanlarda en güzel beslenme şekli suyumuzu içtikten sonra hafif bir çorbayla başlamak iftara. Aslına bakılırsa ana haber bültenlerine hergün çıkan beslenme uzmanlarına göre bütün Ramazanlar için geçerli bu. Ama bana kalırsa yaz aylarında daha büyük öneme sahip, özellikle de kalp, şeker ve tansiyon hastaları için.

Uzun süre aç kaldıktan sonra aniden yemeğe yüklenmek tansiyon ve şekerimizi hızlı bir şekilde yükselteceği için vücudumuzun dengesini bozar. Hasta olmayanları bile hasta edebilir mazallah. Bunun için ne kadar aç olsak da azıcık dişimizi sıkıp iftar menümüzü yavaş yavaş tüketmekte fayda var.

Bir de 2,5 lt su tüketmemiz gerekiyor aynı uzmanlara göre. Ne var ki yemek yiyebildiğimiz 5-6 saatlik sürede bu kadar su tüketmek, kendim için konuşuyorum, mümkün olmuyor. Ben bundan daha az içtiğim suyla neredeyse bütün gecemi lavaboda geçiriyorum, o 2,5 lt suyu içsem ne olur bilmiyorum.

Yemeğe çorbayla başlamak iyidir demiştim yazımın başında. Bundan daha iyi olan bir şeyse yemeğe soğuk bir çorbayla başlamak. Ben Ramazanın ilk günü için hazırlamıştım bu çorbayı tüm günün hararetini alsın diye. İyi ki de hazırlamışım, çok iyi gelmişti gerçekten uzun süren açlık ve susuzluktan sonra. Serin olduğu için hararetinizi alıyor ilk etapta. İçinde buğday ve nohut gibi besleyici gıdalar olduğu için doyuroyor. Arkasından hafif bir yemek yetiyor. Yağsız olduğu için mideyi de rahatsız etmiyor. Ramazan boyunca kilo almamak için uğraşanlara da harika bir seçenek bence.

Hazırlanışının ne kadar kolay olduğunu tarife bakınca zaten göreceksiniz. Ben 1 gün önceden nohut ve buğrdayı haşlayıp dolaba kaldırmıştım hava almayan bir kapta. Ertesi gün iftara yakın yoğurdu çırpıp malzemelerini ekleyerek hazır ettim çorbayı. Malum iftar yaklaştıkça dermanımız da azalıyor. Sıcak havalarda ocak ve fırının sıcağıyla hamama dönen mutfaklarda nasıl daha az vakit geçiririz diye uğraşıp duruyoruz. İşte bu tarif size bu kolaylığı sunuyor.

Afiyetle kalın…

Videolu tarifi görüntülemek için buraya tıklayın…

Malzemeler :

 • 3/4 su bardağı nohut,
 • 3/4 su bardağı buğday,
 • 2 su bardağı yoğurt,
 • 4 su bardağı su,
 • 1 tatlı kaşığı nane.

Hazırlanışı:

 1. Nohut ve buğdayı haşlayın,
 2. Bir tencerede su ve yoğurdu çırpın,
 3. İçine nohut ve buğdayı ekleyip karıştırın,
 4. Nane ve tuzunu ekleyip karıştırın,
 5. Soğuk servis yapın.

Afiyet olsun…

12 Yorum

 1. Bana Antakya’nın Reyhanlı kazasında bir tarlada pek sevdiğim bir amcayla öğle yemeği yediğim günleri hatırlattınız… Her ne kadar bekar bir adam olarak ayran aşını evimde yapmak için fazla üşengeç olsam da teşekkür ederim…

 2. bana çocukluğumu yaşattı. tarlada dedemlere yardım ettiğim vakitlerdeki o anıgözümün önünde canlandırdı. bugün muhakkak yapacam. emeğiniza sağlık. çok teşekkür ederim. iyiki varsınız

 3. tariflerini çok beğeniyorum.Benim sorum :nohut ve buğdayın suyuda eklenecek mi ve sıcak mı olacak?

 4. Erzurum yöresel yemeği olan ” as otlu” ayran çorbası tarifi zannettim. o tarifi de yayınlarsanız sevinirim. bir de lebeniye nin tabii ki teşekkürler.

 5. Sayın Kevser hanım, lütfen aşotulu ayran (sıcak ) aşı tarifini ayrıntılı bir lisanla yazarmınızı bekliyorum.Ne yazı, ne kışı öz bir lisanla yazarmısınız. Kesinlikle soğpuk ayran aşından bahsetmeyiniz. Aşoyulu ve yuvarlak kıymalı ayran aşından bahsediniz, bir de buğdayın yarmasından mı yoksa dibekdedövülmüşünden mi ? Bunların çok agüzel açıklamısısnı bekler, saygılarımı sunarım. Celal KILIÇ – 0 532 224 25 73 Erzururm – Ilıca ( Aziziye oldu kim yaptıysa )

 6. Acele cevap verirseniz çok memnun olurum, Sevdiklerim bekliyor. Adana’ya göndereceğim Tekrar selamlar.

 7. yazın serinlemek için yapılabilecek en kolay corba yalnız buğdayı kaynattığımız suyu kullanmak daha ii olmazmı hem besleyiciliği gitmemiş olur

Yorum Yaz