Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?


Daha önce elma Sirkesi tarifi paylaşmıştım. Şimdi de sırada Üzüm Sirkesi var. Üzümler bitmeden bir kaba doldurup kaldırın kenara, kendi halinde olsun. Ellerinizle yaptığınız, doğal, lezzetine doyum olmayan bir sirke için hiç emek harcamanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken gerekli malzemeleri bir araya getirip ilk günler arada yoklamak, sonrasında ise rahatsız etmemek.

Ev yapımı sirkenin tadı da kokusu da hazır sirkelere göre çok daha güzel oluyor. Salatalara çok yakışıyor. Ne kadar sağlıklı olduğunu özellikle belirtmeme de gerek yok sanırım. Üşenmeyin, mutlaka yapın. Zaten bir kere alıştıktan sonra hazır sirkelerden kullanmak istemeyeceksiniz bir daha.

Tarifte plastik kaba koyun diyorum ama fotoğrafta cam kavanoz var farkındayım. Bu sirke tecrübemde keskin sirke küpüne zarar ata sözünün doğruluğunu bizzat yaşadım. O yüzden özellikle plastik kaba koyun diyorum. Daha önce duymuştum sirkenin küpleri çatlattığını. Ama önceki sirke denemelerimde başıma gelmediği için kulak ardı etmiştim açıkçası. Ama bu denememde cam kavanozum dibinden çatladı bekleme süresinde. O yüzden aklınızda bulunsun sirkenizi plastik kaplarda bekletin. Kullandığım üzümler çok ekşiydi, onun da etkisi olmuştur muhtemelen, ama riske atmaya gerek yok bence. Sirke olduktan sonra cam şişede saklamanızda sorun yok, o aşamada mayalanma süresi tamamlanmış oluyor çünkü.

Üzüm Sirkesi için her cins ve renkte üzümü kullanabilirsiniz. Özellikle sirke yapımı için Üzüm almanıza da gerek yok. Eve alıp da hafiften çürümeye başladığı için yenmeyen üzümleri, üzüm çöplerini biriktirerek de yapabilirsiniz. Ben biriktirmeye uğraşamam alır üzümü koyarım diyorsanız da çöplerinden ayırmayın sirkeyi kurarken, sapıyla çöpüyle olduğu gibi kullanın.

Sirkenin olup olmadığını anlamak ilk denemelerde zor olabilir. Üzerinde oluşan sirke anası gerçekten sirke anası mı yoksa küf mü anlamakta zorlanabilir tecrübesiz gözler. Eğer üzerinde oluşan tabaka yeşil/geri, tüylü ve kırış kırışsa üzümler sirkeye dönemeden bozulmuş demektir. Gerekli sıklıkta karıştırmadığınızdan ya da içinde bulunduğu ortamın çok sıcak olmasından kaynaklanmış olabilir. Sirke anası daha çok süt kesiği, süt kaymağı gibi bir yapıya sahiptir (fotoğrafları kaydırarak son yaptığım sirkede oluşan sirke anasını görebilirsiniz).

İlk bekletme aşamasında çoğunlukla sirkenin üzerinde minik sirke sinekleri görülür ama görülmediği durumlar da olur. Sinek görmemek sizi endişelendirmesin. Sirkenin oluşunun en önemli göstergesi sirke anasıdır. Sirke anasını gördükten sonra süzebilirsiniz. Sirke anası her seferinde aynı kalınlıkta olmaz bu arada. Tam olarak neye göre değişiyor bilmiyorum ama bazen deniz anası gibi kalıp halinde bazen de süt kesiği gibi parça parça olabiliyor.

20 günün sonunda süzgeçle süzerken sirke anası da giriyor sirke suyunun içine, süzgeçten geçer zaten süzülürken, özel bir çaba göstermenize gerek yok. 50-60 günlük son bekletme süresinde karıştırmanıza, kontrol etmenize vs. gerek yok, kendi haline bırakın. Tuzunu atmayı unutmadıysanız süre sonunda mis kokulu ev yapımı sirkeniz kullanıma hazır olacaktır. Tuz atmadığınız takdirde elde edeceğiniz ürün şarap ya da şarap-sirke arası bir şey olacaktır.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 1250 ml

Malzemeler

 • 1 kg üzüm (siyah, kırmızı veya yeşil farketmez),
 • 3 lt su,
 • 1 yemek kaşığı kalın bulgur,
 • 1 yemek kaşığı çiğ nohut,
 • 1 tatlı kaşığı tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Üzümleri iyice yıkayıp süzün,
 2. Geniş ağızlı plastik bir kaba koyun,
 3. Üzerine suyu, bulgur ve nohutu ekleyin,
 4. Kabınızın ağzına bir tülbent örtüp bağlayın,
 5. Güneş görmeyen serin bir ortama alın,
 6. İlk hafta her gün, diğer haftalarda 2-3 günde 1 karıştırıp alt üst edin ve bu şekilde 20 gün kadar bekletin (üzerinde süt kesiği gibi beyaz bir tabaka (sirke anası) oluşacak zamanla, normal),
 7. Sürenin sonunda karışımı bir süzgeçle süzüp daha küçük bir kaba alın,
 8. İçine üzüm tanelerinden 1-2 avuç atın,
 9. Tuzunu da ekleyip karıştırın,
 10. Kapağını kapatın ve 50-60 gün kadar güneş görmeyen serin bir ortamda bekletin,
 11. Sürenin sonunda tülbentle süzüp dar ağızlı cam şişelerde saklayın.

Afiyet olsun…

Recipe in English

197 yorum

 1. Konuyla alakasız belki Kevser ama merak ediyorum üzüm sirkesi ve balzamik sirke arasında ki fark ne?

  • Tek ortak noktaları üzümden yapılmaları aslında, en azından gerçeğiyle. Gerçek balzamik sirke ahşap fıçılarda yıllarca bekletilerek yapılır, kıvamı ve lezzeti oldukça yoğundur ve çok pahalı bir üründür. Markette satılanlar ise genelde üzüm sirkesinin pekmez veya benzeri koyu kıvamlı üzüm ürünlerinin ve beraberinde pek çok katkı maddesinin karıştırılmasıyla elde edilir.

 2. merhaba, üzerine örttüğümüz tülbent suya değse birşey olur mu?

 3. kasım başında yaptığımız sirkeyi bugün süzdük.
  sonuç ;
  ben bile beklemiyordum ama lezzetine görüntüsü mükemmel olmuş.
  ilham verdiği için Kevser hanıma teşekkür ederim.

 4. şekil bu

 5. tarifinizi birebir uyguladım, bahçemizdeki kokulu siyah üzümden yaptım. yılbaşında sonucu alırmıyız inşallah.

 6. Kevser hanım her zaman sizin tarifinizle yapıyorum harika oluyor çok teşekkür ederim bu güzel tarif için😊😊

 7. Merhaba, sirkeyi yapıp süzdük ancak suyu üzümlere göre az koyduk. Baya koyu renkli bir sirke oldu. Tekrar su ekleyip seyrelterek bekletsek olur mu?

  • Kullandığın üzümler koyu renkliyse sirke de öyle olmuştur, bunda bir sakınca yok. Su ekleyip bekleterek eklediğin suyu sirkeye çeviremezsin.

   • benim sirkemi yaparken tuzu ekledim..uzerinde kalin sirke anasi oluşmadi.sut kesigi gibi beyazliklar var ama..17 agustosta kurdum ne zaman suzmeliyim..tuzu en basta koydugum icin bozulmusmudur acaba

    • Tuzun koruyucu özelliği vardır ve bakteri oluşumunun önüne geçer ama sirke oluşumu bakteriler sayesinde gerçekleşir. Kısacası tuzu en başta koyarsan sirkeleşmenin önüne geçersin. Sonuçta elde ettiğin şey de kaliteli bir sirke olmaz ne yazık ki. Benim tavsiyem boşuna vakit kaybetmeyip baştan başlaman yönünde olur.

 8. Elma sirkesi anasını üzüm sirkesi. yaparken kullanılabilirmiyiz.

 9. Merhabalar Yeliz hanım. Sirke tarifinizi denedim. Daha dokuz gün oldu ve üzerinde sirke anası oluşmaya başlamıştı. Ben tarifi tam okumadigim için bugün sirkeyi süzdüm. Sizce sirke olur mu? Ya da kurtarmak için ne yapmalıyım.

 10. Kevsercim üç aylık sürenin sonuna geldim. İlk bir ay karıştırmak, sirke anasını görmek vs çok zevkliydi. Bana terapi gibi geldi nedense. İki aydır da ağzı kapalı bekliyorum. Şimdi artık kullanabilirim. Amma velakin kevsercim salata ve turşu dışındaki kullanımı nasıl oluyor? Yani şifa niyetine içeceksek nasıl ve ne kadar tüketmeliyiz? bilgin varsa, aydınlatırsan çok sevinirim.

 11. MERHABALAR BENDE ÜZÜM SİRKESİNİ DENEDİM AMA 20 GÜN OLDU SİRKE ANASI FALAN OLUŞMADI HİÇ ÖYLECE SÜZMELİMİYİM YOKSA SİRKE ANASININ OLUŞMASINI BEKLEYİMMİ BİRDE BİRİ BANA ÜZÜMLERİ HİÇ ÇIKARMA ÖYLE KALSIN DEDİLER NEYAPMALIYIM

 12. Merhaba ben kuru üzümle denedim ama 4 gün oldu sürekli köpürüyor ve şarap gibi kokuyor bu normal mi

 13. Merhaba süzdükten sonra bekletme aşamasında tekrar sirke anası oluştu o şekilde mi beklemeli bir de şişenin ağzını 50 -60bekletme aşamasında sıkıca kapatmalı yoksa sadece kapak üzerinde mi durmalı

 14. Sirkeyi kurarken en basta biraz tuz attim bisey olurmudaha 3 gun oldu suyunu degistireyimmi

 15. Merhaba Kevser hanım üzümleri öncesinde yıkamak gerekiyormu birde yumuşamış bozulmaya başlayan üzümlerde koyulabilir mi acaba?

 16. Sirke olduktan sonra dolapta mı saklanmalıdır

 17. merhaba, tarif için çok teşekkür ederim. Sirkemi kuralı 15 gün oldu. Üzerinde oldukça güzel, jölemsi sirke anası oluşmuş durumda. En son bu sabah karıştırdım. Tarifte 2-3 gün aralıklarla karıştırın diyor, sirke anasına rağmen tekrar karıştıracak mıyım? Yoksa artık gerek yok mu?
  Bir de 20. gün süzerken sirke anasını bir kenara alıp mı süzmeliyim yoksa sirke anasını suyla karıştırıp öyle mi süzmeliyim bilemedim???

  • Sirke anasına rağmen karıştırmaya devam et Şeymacım, süzerken de sirke anasıyla karışık süzebilirsin. Ama sirke anasını sonraki sirke yapımları için saklamak istersen süzmeden önce ayrı bir kavanoza alabilirsin.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*