Bal Kabaklı Patates Püresi Tarifi

Balkabaklı Patates PüresiBalkabaklı Patates PüresiBalkabaklı Patates Püresi Tarifi

Dün paylaştığım “ballı tavuk pirzola”  tarifime dikkatli bakanlar bugünkü tarifimin gelişini farketmişlerdir:) Bu tarif, naçizane yine bana aittir. Balkabağının Türk mutfağındaki yeri tatlılar kategorisidir bariz bir şekilde. Balkabağı çorbası tarifleri görmüşlüğüm de vardır birkaç yerde ancak pek bir yer edinememişlerdir kendilerine.

Ben bu tarifle mutfağımda balkabağına yepyeni bir rol veriyorum. Deneyin bakalım bu rolün üstesinden gelebilmiş mi:)

Balkabağı denilince Kabak tatlısından sonra ilk aklıma gelen şey cadılar bayramında Amerikalıların  içini oyarak yaptıkları “korkunç” balkabağı lambalarıdır. O kadar sebze varken neden balkabağını oyuncak etmişler acaba diye merak edip konu hakkında ufak bir araştırma yaptım. Aslına bakarsanız İngiltere ve İrlandalılar balkabağı değil turp kullanırlarmış bu iş için. Onun nedenini de farklı versiyonları olan ama sonu hep aynı biten bir hikayeye bağlıyorlar.

Efendim bunlar bu balkabağı veya turbu oyarak içine ışık koyup yaptıkları Fenere Jack-o-Lantern diyorlar, Türkçe meali Jack’in feneri ya da fener Jack gibi birşey. Jack çok eskilerde yaşamış olan azılı bir hırsızmış. Birgün şeytanı kandırıp bir elma ağacının tepesine çıkmaya ikna etmiş ve tam şeytan ağacın üstündeyken ağacın gövdesine bir haç işareti çizmiş ve şeytanı oraya hapsetmiş. Bir başka hikayeye göre de Jack birgün köyün birinden çaldığı ganimetlerle köylülerden kaçarken yine şeytana rastlamış ve istediği her kılığa girebilen şeytanı köylülere olan borcunu ödeyebilmesi için bir gümüş paraya dönüşmeye ikna etmiş. Şeytan gümüş paraya dönüşür dönüşmez de köyün kilisesinden çaldığı haçın olduğu para kesesine atıvermiş şeytanı ve hapsetmiş.

Buraya kadar farklı olan hikayeler bundan sonra ortak bir paydada buluşuyor. Şeytanı salıvermek için yaptığı anlaşmada Jack şeytandan ruhunu hiçbir zaman almama sözü almış. Gel zaman git zaman Jack de en nihayetinde bir ölümlü olduğu için hakkın rahmetine kavuşmuş. Sen hem yaşarken o kadar kötülük yap, hem de öldükten sonra cennete git olmayacağına göre Jack’e cehennemin yolları görünmüş.  Ne var ki şeytanın da Jack’e verdiği bir söz var. Bırakıvermiş Jack’in ruhunu ortalık yere. Jack de ne yapsın, o karanlıkta önünü bile göremiyormuş. Şeytana demiş ki en azından bana bir ışık ver de önümü göreyim. Şeytan da cehennemden aldığı bir parça közü tutuşturuvermiş Jack’in eline. Jack ne yapsın bu köz parçasını elinde taşıyacak hali yok ya. Yaşarken en çok sevdiği sebze turpmuş. Oymuş bir turbu güzelce, koymuş şeytanın verdiği közü orta yerine ve başlamış başıboş bir şekilde dolaşmaya kendine dinlenebileceği bir yer aramak için. İşte her yıl binlerce kabağın ve turbun heder olmasının sebebi de buymuş.

Bu ecnebi adetlerini bir kenara bırakırsak, bundan yaklaşık 800 yıl önce İbn-i Sina da demiş ki kanser hastalığına karşı bol bol balkabağı tüketin. Her zaman Kabak tatlısı yiyecek haliniz yok ya, arada bir de Patates pürenizin içine bir iki dilim Kabak katıverin:)

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 kişilik

Malzemeler

 • 3  adet Patates,
 • 1 dilim Bal kabağı,
 • 1 yemek kaşığı tereyağ,
 • 2 yemek kaşığı rendelenmiş kaşar,
 • Tuz,
 • Karabiber.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Patatesleri soyup iri iri doğrayın,
 2. Kabakla birlikte bir tencereye alıp iyice yumuşayana kadar haşlayın,
 3. Suyunu süzüp çatal veya Patates ezeceği ile ezin,
 4. Ayrı bir tencerede tereyağını eritin,
 5. Üzerine püre haline getirdiğiniz patates-kabak karışımını ekleyin ve karıştırın,
 6. Kaşar rendesini de ekleyip karıştırarak 5 dakika kadar pişirin,
 7. Tuz ve karabiberi ekleyip ateşten alın.

Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

 

8 yorum

 1. Kevsercim sade püre tarifin vardı sanki yanlış hatırlamıyorsam aslında orda soracaktım ama tarifi göremedim😊 et sote tarini yapıyorum akşam için yanına püre istiyor canım ama bebeğimin süt alerjisi nedeniyle kaşarda süt tereyağ kullanamıyorum, patatesi normal haşlayıp içine piştikten sonra sıcak haldeyken avakoda eklesem bir miktar sence yakışır mı avakayu seviyoruz tadına alışkınız aklıma başka bir şeyde gelmedi

  0
  • Sade püre de var Semacım, ama önemli değil zaten. Avokadolu patates sade patatesten elbette daha iyi olur. Varsa biraz da et/tavuk suyu eklersen kıvamı daha çok püre gibi olacak ve lezzeti artacaktır.

   0
 2. Patates püresi delisi eşimin “bu hali daha güzel, hep böyle yap” demesi her şeyi açıklıyor sanki 🙂 Ellerinize sağlık!

  Bir şeyi yanlış anladım sanırım ama. Patatesle balkabağını susuz mu haşlayacağız? Biraz yapıştı çelik tencereye su ekledim az miktar. Hata mı ettim?

  0
 3. müthiş bir aroması var gerçekten. Dolapta 1 dilim balkabağım kalmıştı. yine imdadıma yetiştiniz. Ispanak kökü çorbası da harika o da kalan ıspanak kökleri için bulduğunuz harika çözümün ürünü:) ömrünüz çok olsun

  0
 4. verdiğiniz bilgi çok ilginç 🙂

  0

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*