Fındıklı Çikolatalı Fondan (Unsuz Kek) Tarifi

Fındıklı Çikolatalı Fondan (Unsuz Kek) TarifiFındıklı Çikolatalı Fondan (Unsuz Kek) TarifiFındıklı Çikolatalı Fondan (Unsuz Kek) Tarifi

Yine bir bayram geldi dayandı kapımıza. Ailelerimizle, akrabalarımızla görüşüyoruz, azıcıkta tatil yapıyoruz, güzel oluyor yani bayramlar. Tek kötü tarafı her ziyarete gittiğimiz evde tatlı yemeye zorlanmak. Misafir dediğimiz kişilerin hastası oluyor, yaşlısı oluyor, midesi hassası oluyor. Onlar adına hepinizden rica ediyorum, hatta ricayı da geçtim yalvarıyorum size ısrarlarınızla bunaltmayın insanları.Unsuz Kek.

Bunlar çocuk değil ki ne yiyeceğini ne yemeyeceğini bilemesin de size sorsun. Bir de ne yaparsanız yapın yaranamazsınız ısrarcı ev sahibine. Hiç yemezsiniz ölümü gör diye başlar. Kenarından tadına bakarsınız kırılmasın diye aaa hiç yemedin darılırım bak der. Canınız çekmiştir tabağı bitirirsiniz bir tabak daha getireyim noolur diye zırlar.

Arkadaşım belki bu insan hasta o yediği tatlı daha da hasta edecek ve seninle sağlık durumunu paylaşmak istemiyor. Ki bir insanın sabahtan akşama kadar tabak tabak şerbetli tatlı yedikten sonra hala sağlıklı kalması da pek olası değil aslına bakılırsa. Branşı ne olursa olsun, tüm doktorların su buldun mu iç, şeker buldun mu kaç diye demeçler verdiği şu devirde biz kilolarca şekerle yapılmış şerbetli tatlılarla birbirimizi zehirlemeye çalışıyoruz hala.

Siz siz olun kimsenin hatrı yoksa bile sırf benim hatrım için misafirlerinizi yemeye zorlamayın. İkramınızı yapın, yerse yesin yemezse de canı sağolsun. Sizi sevdiği, saydığı için kalkmış ziyaretinize gelmiş, pişman etmeyin insanı. Peki ben bunu neden söylüyorum?

Ben bu kadar ısrarı Ankara’ya geldikten sonra gördüm. Aslen Kırklareliliyim. Bizim oralarda misafirin önüne yemeğini, tatlısını, vs. koyarsın yerse yer yemezse de tadına baksaydın bari dersin laf olsun diye ama asla ısrar etmezsin. Ama burada öyle mi? Yarım saatlik bir bayram ziyaretine gidiyorsun bunun, hiç abartmadan söylüyorum, 20 dakikası yediydin yemediydin muhabbetiyle geçiyor. Hani bayramlar dargınlar barışsın, sevenler kavuşsun ilkeleri üzerine kuruluydu. Sen misafire eziyet ediyorsun durmadan.

Adam hem ezilip büzülüyor, nasıl reddedeceğini bilemiyor, hem de istemeden yediği tatlılar yüzünden kendi kendini zehirliyor. 1 dilim baklava 100-150 kalori arasında. Yenilen 1 dilim baklavanın verdiği kaloriyi yakmak için 1 saate yakın yürüyüş yapmak gerekiyor. Bundan daha da önemlisi şekerin vücudumuza verdiği zararlar;

 • Fazla şeker tüketmek kan şekerini çok çabuk artırıyor ve pankreas aşırı insülin salgılıyor. İnsülin, şekeri regüle ettikten sonra fazlasını yağ olarak depoluyor.
 • Diş çürümesi başta olmak üzere, obezite, diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları, böbrek taşları, kanser, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, kronik yorgunluk sendromu ve kemik erimesine neden oluyor.
 • Kan dolaşımıyla vücudun her tarafına taşınan şeker özellikle de göbek, kalçalar, göğüsler ve bacağın üst kısmında toplanıyor. Bu bölgeler de dolduğunda, yağ asitleri kalp ve böbrek gibi aktif organlara dağılıyor. Bu organlar gittikçe yavaşlıyor ve sonuçta dokuları bozularak yağa dönüşüyor.
 • Bağışıklık sistemi zayıflıyor. Vücut soğuk, sıcak veya mikroplara karşı koyamıyor.
 • En önemlisi ise şeker vücuttaki kanserli hücreleri besleyerek kanseri tetikliyor.

Kısacası bayramda misafirlerinizin ağzına tatlıları tıkarak bayramın tüm ruhunu öldürüyorsunuz. Misafirlerinizi iyi ağırlamak istiyorsanız ağır şerbetli tatlılar yerine az şekerli sütlü ya da çikolatalı tatlılar tercih edin. Tarifini verdiğim bu Unsuz Kek buna bir örnektir mesela. 1 tabak baklava yerine sade kahvenin yanına sunacağınız ince bir dilim Fondan çok daha makbule geçmez mi sizce? Hatta özenle hazırlanmış meyve tabakları… ? Ama sizden ricam ne ikram ederseniz edin, ısrar etmeyin.

Afiyetle kalın…

Videolu Fındıklı Çikolatalı Fondan (Unsuz Kek) Tarifi
Porsiyon : 4-6 kişilik

Malzemeler

 • 200 g bitter Çikolata,
 • 150 g tereyağı,
 • 4 yumurta,
 • 1 tepeleme yemek kaşığı kakao,
 • 1 yemek kaşığı şeker,
 • 1 su bardağı ince çekilmiş Fındık,
 • Kalıbı yağlamak için tereyağı,
 • Üzeri için pudra şekeri.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Çikolata ve tereyağını ben mari usulü eritin,
 2. Ateşten alıp parmak dayanacak ılıklığa ulaşana kadar karıştırın,
 3. Ayrı bir kapta yumurtaları ve şekeri çırpın,
 4. Kakaoyu ekleyip çırpın,
 5. Ilımış Çikolata+tereyağı karışımını ekleyip çırpın,
 6. Fındıkları ekleyip karıştırın,
 7. 21 cm’lik kelepçeli kek kalıbını tereyağ ile yağlayın,
 8. Dibine kalıp ölçüsünde kestiğiniz yağlı kağıt serin ve üzerini tekrar yağlayın,
 9. Karışımınızı kalıba boşaltın,
 10. Buzdolabına kaldırıp 30 dk bekletin,
 11. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 30 dk pişirin,
 12. Fırından çıkarıp 10 dk dinlendirdikten sonra spatula ile kenarlarından ayırıp kelepçeyi açın ve keki servis tabağına alın,
 13. Üzerine pudra şekeri serperek sıcak, ılık veya soğuk servis yapın.

Afiyet olsun…

 

44 yorum

 1. fındık koymasak olurmu

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*