İrmikli Köfte Tarifi


İrmikli Köfte tarifi adından da anlayacağınız gibi irmik barındırıyor içinde. Ama irmik ekstra olarak eklenmiyor, ekmek kırığı/galeta yerine kullanılıyor. Etkisi ne oluyor peki? Buna bilimsel bir cevabım yok ama bir tahminim var. Çok küçük tanecikli olduğu ve bu tanecikler etin her yanına dağıldığı için köftelerin her yanında su çeken minicik tanecikler oluyor. Köfte eşit şekilde su barındırdığı için içinde daha yumuşak oluyor. Ama bu yumuşaklığı yalnızca içinde geçerli. Dışı daha gevrek oluyor standart kuru köfteye nazaran.

Zaten kötü Köfte tarifi diye bir şey yoktur. Üç aşağı beş yukarı hepsi neredeyse aynıdır köfte tariflerinin, ufak malzeme değişiklikleri olur yalnızca. Eğer köfte kötü olursa ya eti kötüdür ya da hazırlık/pişirme aşamasında hayati yanlışlar yapılmıştır. Kıyma yoğrulduktan sonra uzun süre oda sıcaklığında bırakılmış olabilir, pişirirken çok harlı ateş kullanılıp içi çiğ bırakılmış olabilir, yağsız kıyma fırında pişirilmiş olabilir vs. gibi.

Birinden bir köfte tarifi aldınız ama beğenmediniz mi? Sakın arkadaşınızın başına ekşimeyin bu yüzden, dönün nerede hata yapmış olabileceğinizi düşünün.

Bu arada tarif için orta yağlı kıyma tercih ederim ben her zaman. Ama yağlı kıymaya alışıksanız değiştirmeyin, aynısından alın, bu konuda önemli olan benim tavsiyem değil sizin damağınızın alışkanlığı olur. Ama yağsız kıyma kullananlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kavurmak için ben de yağsız kullanırım. Ama köfte yağsız kıymayla olmuyor ne yazık ki. Tadı yavan oluyor, dokusu güzel olmuyor, olmuyor kısacası işte. Köftelik ve başka işler için kullanacağınız kıymayı ayrı ayrı almayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 Kişilik

Malzemeler

 • 500 g orta yağlı dana kıyması,
 • 1 yumurta,
 • 1 adet soğan,
 • 2 diş sarımsak,
 • 3 yemek kaşığı irmik,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • 1 çay kaşığı kimyon,
 • Tuz,
 • Kızartmak için 1 çay bardağı sıvı yağ.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Soğanı ve sarımsağı rendeleyin,
 2. Derin bir kapta kıyma, rendelenmiş soğan ve sarımsak, yumurta, irmik, karabiber, kimyon ve tuzu iyice özleşene kadar yoğurun,
 3. İstediğiniz boyda ve şekilde köfteler yapın,
 4. Sıvı yağı geniş bir tavada kızdırın,
 5. Köfteleri kızgın yağa koyup arkalı önlü kızartın.


Afiyet olsun…

Click for recipe in English

 

61 yorum

 1. Eşim yağda kızaran köfteleri hiç sevmez. Normalde buna bayıldı ❤️

 2. kevser hanım iyi ki varsınız. denediğim her tarif gibi bu da çok başarılı. size teşekkür ederim.

 3. Kevser abla bu köfteyi fırında yapsak olur mu?

 4. Dün akşam yaptım süper oldu, hepsini kızartmadım bu akşam da sulu köfte tarifinizi bu köftelerle yaptım, sarımsaklı köftenin sulu halini daha çok beğendim. Masamızda her akşam seni anıyoruz Kevsercim, sağlıkla kal..💕

 5. favori köftem ☺️

 6. Kevser abla, simdiden yogurup aksama kizartsam olur mu?

 7. Çok beğendim Bundan sonra köftelerin içine un yerine irmik atacağım

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*