Karadut Sorbe Tarifi


Az malzemeli, az kalorili, bol serinletici nefis bir tarif bu. En güzel kısmı da istediğiniz meyveyle yapabiliyor oluşunuz. Tek yapmanız gereken bal miktarını kullandığınız meyvenin tatlılığına ve damak zevkinize göre ayarlamak. Kalori miktarı meyveden meyveye değişecektir elbette. Bu kalori miktarı yalnızca Karadut için geçerlidir. Tarifi isterseniz hazırlayarak buzdolabına kaldırabilir ve 5 dk. oda sıcaklığında beklettikten sonra servis edebilir, ya da isterseniz meyvelerinizi dondurucuda bekletip tarifi 2 dakika içinde hazırlayarak hemen servis edebilirsiniz. İki seçenek de oldukça pratik.

Bu tür tariflerde kullanmak üzere dondurucuda her daim donmuş meyve bulundurmak hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bu nedenle meyvelerin mevsimlerinde yıkayıp kurulayıp, gerekenlerin çekirdeklerini ayıklayıp plastik kurularda veya buzdolabı poşetlerinde atıverin dondurucuya. En fazla 10-15 dakikanızı alır bu işlem. Sonrasında rahatını sürmek de size kalır.

Bal yerine pekmez kullanabilir miyim? diye düşünüyorsanız; pekmezin baldan daha baskın bir tadı olduğu için lezzetini olumsuz etkileyebilir. Şeker kullanabilir miyim? diye düşünüyorsanız; şeker rondodan geçirme işlemiyle erimeyeceği için direkt olarak kullanamazsınız ama çok az su ile koyu kıvamlı bir şerbet yapıp soğutarak kullanabilirsiniz.

Sorbenizi benim gibi limon kabuğunda servis etmek isterseniz güzelce yıkanmış limonlarınızı limon sıkacağı (elektrikli olursa çok daha iyi sonuç alırsınız) ile yalnızca kabuğu kalana kadar, yani tüm suyu ve posası sıkılıp zarı da kabuğuna yapışana kadar sıkarak kullanabilirsiniz. Dik durmaları için altından ufak birer parça kesmeniz yeterli olacaktır. Rutin mutfak işleriniz için sıktığını limonların kabuklarını dondurucuda saklayarak Sorbe/dondurma servisleriniz sırasında çıkarıp servis kasesi olarak da kullanabilirsiniz. Soğuk oldukları için dondurma veya sorbenin erimeden daha uzun süre kalmasını da sağlayacaktır aynı zamanda.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 Kişilik
Kalori : 74 kcal/porsiyon

Malzemeler

  • 3 su bardağı dondurulmuş Karadut,
  • 1 tepeleme yemek kaşığı bal,
  • 1 yemek kaşığı limon suyu.

Benzer TariflerHazırlanışı

  1. Karadutlarınız dondurulmuş değilse dondurucuya koyup tamamen katılaşana kadar dondurun,
  2. Tüm malzemeyi mutfak robotu veya rondoya koyup iyice karışana ve yumuşak bir kıvam alana kadar çekin,
  3. Sorbenizi ister hemen tüketin isterseniz plastik bir kaba koyarak dondurucuda saklayın.


Afiyet olsun…

Click for recipe in English

4 yorum

  1. kirazla deneyeyim bal miktarı aynı olmaz sanki demi,notları okudum da

  2. Kevser hanım merhabalar, beyaz dut ile olur mu?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*