Karadutlu Frozen Tarifi


Hava sıcaklığı ile yediklerimizin sıcaklığı arasında ters orantı vardır. Yani hava sıcaklığı arttıkça tükettiğimiz yiyeceklerin sıcaklığı düşer. Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos boyunca soğuk çorbalar, zeytinyağlılar, dondurmalar ve özellikle de soğuk içeceklere rağbet gittikçe artar. Soğuk içecekler ise hiç şüphesiz her daim buzdolabında bulundurulanlar kategorisinde oldukları için diğer yemeklerden açık ara öndedirler. Bunda tatlı niyetine de tüketilebiliyor olmalarının etkisi büyüktür sanırım. Sıcak bir Haziran akşamında canınız tatlı çektiğinde çok çok yağlı ve çok şekerli kremalı pasta ve tatlılar yerine bir bardak milkshake veya frozenı tercih etmeyecek kişi sayısı çok azdır. Özellikle de birinin hazırlanması için saatler gerekirken bir diğerinin birkaç dakika içinde hazırlandığını düşününce ibre otomatik olarak soğuk içeceklere dönüyor.

Frozen hazırlamak için çok özel malzeme ya da aletlere ihtiyacınız yok. Sevdiğiniz bir mevsim meyvesi, biraz buz ve su yeterli. Karadut pek çok meyveye göre ekşi bir meyve olduğu için karadutla yapılan şekersiz bir Frozen çok lezzetli olmayacaktı. Ben de ne kadar az şeker, o kadar iyi diyerek şeker yerine portakal suyu kullandım. Elinizdeki portakallar ekşiyse şeker katkısı olamayacaktır ne yazık ki. Bu durumda şeker ilavesi yapmanız gerekebilir. Benim elimde küçük sıkmalık oldukça tatlı portakallar vardı ve amacıma çok iyi bir şekilde hizmet ettiler.  Belli belirsiz hissedilen portakal tadı ve kokusu da tarifi bambaşka bir boyuta taşıdı. Servis sırasında da üzerlerine biraz portakal kabuğu rendeleyerek kokusunu güçlendirmeyi ihmal etmedim. Serviste portakal kabuğunun yanı sıra taze nane yaprakları da kullanabilirsiniz.

İçeceği önceden hazırlayıp bekletmek mümkün değil ne yazık ki. Oda sıcaklığında beklediğinde eriyecek, dondurucuda beklediğinde donacaktır. İdeali hemen yapıp hemen tüketmektir. Zaten hazırlaması yalnızca birkaç dakika sürdüğü için misafirlere ikram edilecek olsa bile misafirlerden bir çay koyum süresinden daha uzun ayrı kalmanızı gerektirmeyecektir. Yeter ki malzemeleriniz hazır olsun. Ön hazırlık olarak karadutları yıkayıp saplarını ayıklayabilirsiniz örneğin.

Tarifi herhangi bir değişiklik yapmadan böğürtlen, frambuaz, çilek, kayısı, şeftali gibi farklı meyvelerle de deneyebilirsiniz.

Diyet yapanlar için de ara öğün olarak serinletici bir tatlı/içecek olacaktır.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 2 Kişilik
Kalori : 191 kcal/porsiyon

Malzemeler

  • 2 su bardağı Karadut,
  • 2 su bardağı buz,
  • 1 su bardağı çok soğuk su,
  • 2 portakal.

Benzer TariflerHazırlanışı

  1. Karadutları yıkayıp süzün ve saplarını ayıklayın,
  2. Portakalların suyunu sıkın,
  3. Karadut, buz, su ve portakal suyunu rondoya alıp püre haline gelene kadar çekin,
  4. Servis bardaklarına alıp hemen servis edin.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

2 yorum

  1. Nefis Görünüyor … Fakat geçenlerde bir kermeste içmiştim orjinalmiydi bilmiyorum ama aşırı şekerliydi baydı biraz.

  2. teşekkür ederim

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*