Mascarpone Peyniri Tarifi


Uzun süredir hiç bu kadar ara vermemiştim ama tam bir haftadır sizlerle olmam mümkün olmadı. İş dolayısıyla bir dizi toplantıya katılmak üzere Paris’e gittim. Yoğun günlerden sonra son günümde sizlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir çikolata dükkanını ziyaret etme fırsatı buldum. Fotoğraflarıyla birlikte en yakın zamanda paylaşmak istiyorum sizlerle. Ancak bugünkü tarifimle başka bir ülkeye, İtalya’ya yolculuk yapıyoruz hep beraber.

Mascarpone Peyniri ve “gerçek tiramisu” nasıl olur tartışmaları Yemekteyiz programı ile baş gösterdi yanlış hatırlamıyorsam. Pandispanyadan mı yoksa bisküviden mi?, labneden mi, mascarponedan mı?…

Evet İtalya’da kedi dili bisküvi ve Mascarpone‘dan yapılıyor. Ancak eldeki imkanlar elverdiği ölçüde kendi kültürümüze uyarlamamızda bir sakınca yok bence tiramisuyu. Zira labne ve Mascarpone arasında lezzet açısından çok fark yok. Mascarpone sadece daha yağlı bir peynir.

Fiyat açısından baktığımızdaysa arada dağlar kadar fark var. Labnenin kg fiyatı 10-15 tl arasında değişirken, mascarpone’un kg fiyatı 50-60 tl civarında. Hal böyle olunca aile bütçesi açısından labneyi tercih etmek veya evde kendi peynirinizi yapmak gibi iki seçenek kalıyor geriye. Peki evde mascarpone yaptığımızda bu bize ne kadara mal oluyor? Sadece 9-12 tl arasında kullanacağınız ürünün fiyatına göre değişen bir fiyata yaklaşık 700 g mascarpone peynirine sahip oluyoruz.

Yapımı biraz uzun sürse de hiçbir zahmeti yok. Sadece sabredip beklemeniz gerekiyor. Karşılığına çok iyi bir şekilde alacağınızın garantisini de ben veriyorum size.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 700 g

Malzemeler

 • 1 lt krema,
 • 3 yemek kaşığı limon suyu.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Kremayı bir tencereye alıp kaynama noktasına gelene kadar ısıtın (kaynamasına izin vermeyin),
 2. Limon suyunu içine katıp karıştırın,
 3. Üzerine kremaya değmeyecek şekilde kağıt havlu koyup kapağını kapatın,
 4. Tencere soğuyana kadar oda sıcaklığında bekletin,
 5. Tencere soğuduktan sonra havluyu alıp tencereyi dolaba kaldırın,
 6. 1 gece bu şekilde bekletin,
 7. Ertesi gün temiz bir tülbenti derin bir kabın içine oturtulmuş bir süzgecin içine yayıp Peyniri içine dökün,
 8. Dört ucundan tutup çevirerek ağzını sıkın,
 9. Bu şekilde de 1 gece bekletin,
 10. Ertesi gün Peyniri bir saklama kabının içine alın,
 11. Peyniri 4 gün içinde tüketmeye çalışın.

Afiyet olsun…

 

54 yorum

 1. ”Tencere soğuduktan sonra havluyu alıp tencereyi dolaba kaldırın,”
  Sevgili Kevser,
  yukarı da ki dolap , buz dolabı mı?
  Yoksa normal bir tel dolap mı?
  Teşekkür ederim.

 2. kevser hanım bu tarifle ilgili değil ama bilginize ve yardimseverliginize-anlayisiniza güvenerek soruyorum ricotta peyniri yerine lor mu kullanılabilir yoksa mascarponeye mi daha yakın bir peynirdir?tuzlu pisecek bir tarif için kullanmak istiyorum ricottayi bu amaçla yerine ne koyulabilir acaba fikriniz var mıdır?

  • Tarifin tatlı ya da tuzlu olmasından ziyade kıvamı daha önemli bu seçimde. O yüzden tarifi söylesen daha iyi yardımcı olabilirim. Yanlış yönlendirmek istemem.

   • kisa süre firinlanmis milfoyun üzerine ricotta ve eriyen bir peynir rendeleyip,üzerine kuskonmazla tekrar fırınlanan bir tarif,yani ricotta eriyor herhalde fırında,bizim lor peynirimiz erimez bildiğim kadarıyla?bir de yorumlara cevap verdiğinizde eskiden hem uygulamadan bildirim gelirdi hem mail gelirdi şimdi ikisi de yok ve dönüş yaptiginizdan haberdar olamıyorum birkaç seferdir.

    • Paylaştığın için teşekkürler Hazalcım, ricotta da erimez ama eriyen peynirle birlikte kullanırsa arada kaynar. Bizim standart lor peyniri erimez evet. Bildirim ve mail konusunu kontrol edeceğim.

 3. Kevsercim bir mahsuru yoksa krema markası olarak hangi markayı tercih ediyorsun?Hepsinin kıvamı farklı oluyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*