Paçanga Böreği Tarifi


Bir dönem (yanılmıyorsan yemek programlarının etkisiyle) epey meşhur olmuştu paçanga böreği. Sonra sonra unutuldu nedense. Pastırma fiyatlarından ya da kızartmadan yavaş yavaş uzaklaşılmasından dolayı olabilir. Kızartma demişken tarifle ilgili ilk akla gelen sorunun paçanga böreği fırında yapılır mı? olacağını sanıyorum. Teoride yapılır evet ama alınan sonuç tartışmaya açık olur. Paçanga böreğinden elde edilmek istenen kıvam sigara böreği gibi iken fırında yaptığınızda elde edeceğiniz kıvam peynirli börek gibi olur. Eğer bu sonuç sizi tatmin edecekse fırında da pişirebilirsiniz.

Az Yağda Derin Kızartma Yapılabilir mi?

Her kızartma tarifinde bahsediyorum sanırım bundan ama herkesin her kızartma tarifimi okumadığını göz önünde bulundurarak tekrar edeceğim. Eğer derin kızartma isteyen tarifler için daha az yağ kullanmak isterseniz kullanabileceğiniz bir yöntem var. Bu yöntemin amacının yemekleri az yağlı hale getirmek değil ekonomiyi zorlamayacak miktarda yağ kullanmak olduğunu unutmayın.

Kızartmalar genelde tavada ya da kızartma tencerelerinde yapılır ve tabanları oldukça geniştir. Taban geniş olduğu ve sizin en az iki parmak derinliğinde yağa ihtiyacınız olduğu için epey yüksek miktarda yağ kullanmanız gerekir. Eğer taban genişliğini yarı yarıya azaltırsanız yağ miktarını da yarım ölçüye düşürmüş olursunuz. Kısacası derin kızartma işlemlerini geniş tava ve tencereler yerine dar ve derin sos tencerelerinde yaparak harcadığınız yağı azaltabilirsiniz. Eğer aklınızda canlanmadıysa karnabahar kızartması tarifinin videosunu izleyebilirsiniz.

Kızartma işlemi elbette daha uzun sürecektir bu şekilde. Tek seferde 6 börek kızartabilecekken sos tenceresinde bu miktar üçe düşecektir. Eğer ihtiyacınız olan şey yağ miktarını değil kızartma süresini kısaltmaksa bu yöntem size uygun değil demektir. Tercihinizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapın kısaca.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 16 Adet

Malzemeler

 • 2 adet yufka,
 • 100 g çemensiz pastırma,
 • 200 g kaşar peyniri,
 • 2 adet yeşil biber,
 • 3 adet domates,
 • Kızartmak için sıvı yağ.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Pastırmayı minik minik doğrayın,
 2. kaşarı rendeleyin,
 3. Domates ve biberleri küp küp doğrayın,
 4. Tüm malzemeleri derin bir kapta karıştırın,
 5. Yufkaları 8’er üçgen parçaya bölün,
 6. Her bir parçanın geniş tarafına bolca iç harç koyup kenarlarından içe katlayın ve rulo şeklinde sarın,
 7. Bir sos tenceresinde iki parmak sıvı yağ kızdırın,
 8. Börekleri kızgın yağa bırakıp her yanını eşit şekilde kızartın.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

14 yorum

 1. Tarifi denedim, güzel oldu. Teşekkürler🌺

 2. İlk kez denedim çokta güzel oldu tarif için teşekkürler Kevser Hanım 🙏🏻

 3. Acaba içine kırmızı kapya biber de konulabilir mi?

 4. Akşamdan hazırlayıp sabah kızartsak sorun olur mu Kevser HAnım domates var içinde ama😕

 5. Sucuk,salam yada sosisle olur mu ki?

  • Paçanga böreğinin orijinali pastırmalıdır ama tabii bu farklı şeyler deneyeneyeceğin anlamına gelmez. Yalnız sucuk yağ salacağı için zaten yağlı olan börek ekstra yağlı olur. Sucuğu önceden kızartırsan da kuru olur. Salam ve sosisi kullanmayı tercih etmediğim için objektif bir yorum yapamayacağım ne yazık ki.

 6. Kevser Hanım merhaba,

  Bu tarifi fırında pişirebilir miyiz? Bir gün önceden yapıp buzdolabında bekletmenin sakıncası olur mu?

  Sevgiler,

 7. Merhaba Kevser hanım, sabah bir yorum göndermiştim hala cevaplanmadı ama başka cevaplanan yorumlar var. Benim yorumum siz ulaşmadı mı acaba? Bir de bu ulaşırsa paçanga böreğini yaptım çok güzel oldu, teşekkürler.

  • Ellerine sağlık Büşracım. Yaşanan teknik bir problemden dolayı Android cihazlarından gönderilen yorumlar bugün bana ulaşmadı ne yazık ki ama şu an problem giderildi 👍

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*